5221
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - "Dubrovačke ljetne igre za amatere", nadimak je kojeg je, kroz proteklih 11 godina postojanja, stekao slavonskobrodski Festival amaterskih kazališta, koji se ove godine održava pod motom "Čvrst i jak - bome diže ti tlak".
"Već 12 godina u Slavonskom Brodu djeluje Satiričko kazalište mladih, koje ovoga trenutka pripada samome vrhu kazališnog amaterizma u Hrvatskoj. Višestruko nagrađivani na državnom Festivalu te ukupni pobjednici Festivala i sami smo organizatori Festivala amaterskih kazališta koji ove godine donosi svoje 11-to izdanje.
Specifičnost Festivala je igra na otvorenom, na platou Kazališno-koncertne dvorane „Ivana Brlić Mažuranić" u samom središtu Slavonskoga Broda, no zbog kiše smo program večeras preselili u samu dvoranu. Inače djelatnici Dvorane naši su partneri u organizaciji, pa nam je na raspolaganju vrhunska kazališna oprema, montažna pozornica, odlična rasvjeta i kazališno ozvučenje pozornice - kazao je, uz ostalo, na večerašnjem otvorenju FAK-a Tomislav Goll iz Satiričnog kazališta mladih.
Nakon uvodnih riječi dogradonačelnika Slavonskog Broda Hrvoja Andrića i već tradicionalnog spuštanja zastave na početku festivala, uslijedila je i prva ovogodišnja predstava. Po motivima priče Ivana Kozarca predstavu Đuka Begović uprizorili su članovi GAK-a iz Županje.
U režiji Roberta Raponje, i adaptaciji Judit Ferenca, za scenografiju je zaslužan Josip Grgić, za svjetlo: Damir Lorger i Andrija Lučić, a za ton Adam Svirčević. Igrali su: Đuku Begovića - Dubravko Šokčević, Šimu Begovića - Josip Grgić, pripovjedači i seljani - Dejan Pejić i Franjo Frketić, mladog Đuku Begovića i gostioničara - Domagoj Josipović, gostioničarku i seljanku - Katarina Mićanović, Marijicu Đukinu ženu - Gabriela Babić, Ružu i baba Maru - Snježana Puljić i gajdaša - Adam Svirčević.
Roman prikazuje život glavnog lika Đuke od djetinjstva do njegove materijalne i duhovne propasti, od djeteta koje je odrastalo u imućnoj i uglednoj obitelji do čovjeka koji je načinom svojega života postao čordaš. Iz romana se može iščitati mentalitet i vrednovanje ljudi. Poprilična površina zemlje, odnosno imetak u ono vrijeme predstavljao je moć, a time i bogatstvo i ugled. Upravo je to bilo obilježje obitelji Begović. Osim toga, vrlo dobro opisivalo ih je bećarenje, uživanje u životu i vrlo malo odgovornosti i brige za sutra. Pojavljivanje surovosti i grubosti prema ženi, onima koji su uz njega i koje voli, element je koji se može percipirati kao problem glavnoga lika. Đuka kao tridesetogodišnjak, i nakon odsluživanja kazne za ubojstvo svoga oca, dvoji o tome kako se ponašati i kako živjeti. Sve to odlično su uprizorili glumci iz Županje.
Na ovogodišnjoj državnoj smotri ova predstava dobila je Nagradu za najbolju sporednu žensku ulogu, a koja je pripala Snježani Puljić za uloge Ruže i Babe Mare. Predstava je imala i nominaciju za Najbolju sporednu mušku ulogu za koju je bio nominiran Josip Grgić za ulogu Šime Begovića. Večeras su glumce Brođani nagradili velikim pljeskom. No tu nije kraj.
Program se nastavlja i sutra kada, opet po motivima priče Ivana Kozarca (dramatizacija i režija: Marko Sabljaković), predstavu "Blatne duše" izvode glumci kazališta "Mika Živković" iz Retkovaca: Zdravko Šinjori i Slavica Varga. Ulaz i na ovu predstavu je besplatan a Brođani će svojim glasovanjem, nakon ocjene svake izvedbe, izabrati i ove godine najbolju predstavu FAK-a, koji traje do 8. rujna.