1562
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Uz pridržavanje epidemioloških mjera u požeškoj Gradskoj knjižnici organiziran je književni susret s književnikom Kristianom Novakom. O višestruko nagrađivanom autoru najvećih domaćih književnih hitova u posljednjem desetljeću u samom uvodu govorila je ravnateljica Knjižnice, Aleksandra Šutalo.
- Za hrvatsku književnu scenu možemo reći da joj se dogodio preporod onog trenutka kada joj se dogodio Kristian Novak. Pojavio se tiho i nenametljivo davne 2005. godine s romanom „Obješeni" koji je vrlo brzo i rasprodan. Osam godina kasnije 'događa' se roman „Crna mati zemlja" ili „Črna mati zemla" koji odmah postaje roman godine, s brojnim pozitivnim kritikama. Bilo je to samo zagrijavanje za potres na hrvatskoj književnoj sceni, kada se 2016. godine 'dogodio' roman „Ciganin, ali najljepši", ispričan teško razumljivom međimurskom kajkavicom. - kazala je ravnateljica Šutalo.
Nakon kratkog uvoda ravnateljice 'na scenu' je izašao i Kristian Novak pozdravljajući sve nazočne i osvrćući se na novi prostor Knjižnice.
- Čestitam svima koji su sudjelovali u ovom projektu, kada se ovoliko bude ulagalo u infrastrukturu koja se tiče znanja i njegova prenošenja, tek tada ćemo biti europska zemlja, što zaslužuje svaki grad u Hrvatskoj. - kazao je Kristian Novak.
Proces njegova pisanja, kako on sam kaže, pun je digresija, stranputica i drugoga, a traje oko četiri godine, koliko je trajao i rad na njegovom doktoratu. Na pitanje o književnoj kritici, Kristijan Novak je odgovorio kako mu je ona vrlo važna, a posebno se to odnosi na autore koji se tek počinju probijati.
- Postoje kritičari koji samo žele obezvrijediti nečiji tekst i uzdići sebe time, no živimo u društvu u kojem svatko može izreći svoje mišljenje, a za mladog autora je bitno da procijeni koja je kritika pozitivna, a koja je protiv. Moja poruka mladim autorima je da tijekom pisanja nije dovoljna samo priča, a treba biti kritičan prema samom sebi. Nisam dosad sreo netalentiranog čovjeka, ali sam sreo čovjeka kojemu je strano raditi na svom tekstu.
Ne smijemo se zadovoljiti samo poluproizvodom jer čitatelji to primijete, a bez intervencije svoga urednika završio bih s lošijim pričama. Teme mojih priča su one koje me duboko pogađaju, poput autsajdera, odnosa većine prema manjini i obratno, osjećaja krivnje, izdaje, a stvari nisu često takve kakve nam se čine. To je smjer u kojem se krećem, no u skici imam i jednu veselu priču. O čemu god pisali, ako nemamo jednu arhetipsku priču unutar toga i nekakvu dvojbu glavnog lika, to neće biti dobra priča. Smatram da je ono što imamo u sebi savršeno pogonsko gorivo za pisanje, a mislim da čitatelje to najviše zanima. - dodao je Novak.
Završetkom književnog susreta, Novak je nazočnima potpisivao svoje knjige, a popraćen je i glazbenim programom Ružice Maurus i Ivana Polića iz Požege u atmosferi Novakovih romana.