4624
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Susreti likovnih stvaralaca u organizaciji Hrvatskog sabora kulture održavaju se po 34.put, a po prvi put u Slavonskom Brodu koji je sinoć ponajbolje likovne radove amatera ugostio u velikom salonu "Vladimir Becić".
Od 300-ak radova iz 28 prijavljenih likovnih udruga i 11 samostalno prijavljenih autora, akademski slikar Tomislav Buntak i viši kustos Galerije umjetnina, Branimir Pešut , koji čine Prosudbeno povjerenstvo, odabrali su ukupno 76 radova te među njima i nagradili one najbolje.
Logična je neujednačenost kvalitete radova koji su različiti stilski, izborom teme i medija kojim su rađeni, no mogu se istaći i oni koji apsolutno pariraju profesionalnima.
"Upravo zato što je izložba revijalna, ne postoji jedinstvena tema ili zajednički nazivnik koji povezuje izlagače što je otežalo zadaću oko odabira najboljih" kazao je Pešut ukazujući na motive mrtve prirode, portrete, pejzaže, radove figuracije i apstrakcije rađene od olovke na papiru do ulja na platnu, od akrilika do intarzije i keramike.
Izlaganje bilo kojeg djela podliježe naravno javnom sudu ili oku promatrača, no svaki rad je pregledan više puta i temeljito i ozbiljno analiziran, istkanuo je Pešut.
A riječ je o amaterima, autorima bez formalne likovne naobrazbe kojima je "uskraćeno pravo određivanja likovnih filozofija i pravaca, pomicanja granica umjetničkoga i umjetnosti", o onima koji nisu članovi profesionalnih udruženja, riječ je o onima koji u tišini svog ateljea stvaraju osobne svjetove, a rezultati njihova rada novi su poticaj kreativnosti, jer likovnost je stara koliko i ljudski rod.
Premda je Slavonski Brod prije svega zbog dugogodišnje Akvarelističke kolonije Sava pravo vrelo uvijek novih slikara, neobično je da se mali broj prijavio za sudjelovanje na ovom 34. susretu likovnih stvaralaca. Ipak, od dvije Brođanke, rad Vlatke Premuž odabran je za izložbu, što ju jako veseli. Vlatka je krenula slikati prije dvadesetak godina uz supruga i kasnije uz sina. "Najviše mi leži akvarel i to motiv Save, uostalom kao i većini Brođana. A dok slikam opuštena sam i rasterećena od briga te naprosto uživam..." kazala je.
Među izlagačima zastupljeni su podjednako mladi i stariji autori, no nema podatka je li i koliko broj mladih amatera završio na likovnim akademijama.
Tajnik Sabora kulture, dr.sc. Dražen Jelavić pak ističe kako su mnogi umjetnici proistekli iz amaterizma u svim segmentima, pa navodi primjer velikog glumca Mustafe Nadarevića, koji je izrastao iz kazališnog amaterizma.
"To nas u Hrvatskom saboru kulture veseli, jer pokazujemo značajnu stranu amaterizma. Oni dobiju priliku predstaviti se na nacionalnim susretima koje mi organiziramo. Duboko su vrijedne i sociološke prirode amaterizma, oni su u svojim sredinama muzeji, jer čuvaju svoje nošnje, uče mlade kako se ponašati jedni prema drugima..." navodi Jelavić.
Ove godine Hrvatski sabor kulture bilježi 70-tu obljetnicu djelovanja, okuplja 978 udruga te 1676 sekcija sa ukupno 80 tisuća članova. Uz udruge postoji još 158 književnih i likovnih stvaratelja koji djeluju samostalno.
"Programskiu potporu za većinu manifestacija, kao i za redovnu djelatnost HSK u značajnom opsegu podržava Ministarstvo kulture. A cilj je stimulirati županije za osnivanje zajednica kulturno umjetničkih udruga, jer smatramo da je to najbolji način za očuvanje i razvoj svih onih kulturnih posebnosti koje ti krajevi imaju" dodaje Jelavić.
Nije tajna da je amaterizam u organizacijskom i financijskom smislu u krizi, no u umjetničkom entuzijazmu sigurno će preživjeti i razvijati se sa zajedničkim nazivnikom ljubavi prema stvaranju.
Sinoć otvorena izložba u LS Becić traje do 6. listopada, kada će se okupiti umjetnici iz Dubrovnika, Zagreba, Splita, Novske, Pazina, Križevaca, Klisa, Trilja, Đurđevca, Koprivnice, Bjelovara, Sv.Ivana Žabno, Samobora, Petrinje, Popovače, Karlovca, Đakova, Medulina, Kloštra Podravskog i Slavonskog Broda te primiti priznanja i pohvale za svoj rad.
A Povjerenstvo je za nauspješnije likovno djelo mladog autora odabralo rad nazvan "Dječak s plavom kapom", Željka Lipovca iz Petrinje, u tehnici intarzije.
Nagrada za najuspješnije likovno djelo mladog autora, pripala je Lari Brusač za ulje na platnu "San ".Za najuspješnije trodimenzionalno djelo 2018. nagrada će biti uručenaLjiljani Sinovčić za rad u keramici "Biserni paun", a kao najbolje djelo u crtačkoj tehnici odabran je rad Sanje Benko nazvan "Nemam ideju".
Za najbolju ovogodišnju likovnu udrugu odabrana je "Peski-art-Đurđevac", dok će za umjetnička dostignuća biti uručeno još 14 pohvalnica HSK.