/ 16
2187
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U utorak, 19. siječnja, u izložbenom prostoru Državnog arhiva u Slavonskom Brodu otvorena je izložba ratnih fotografija ''Hrvatski istok u Domovinskom ratu''. Izložba je plod suradnje državnih arhiva iz Osijeka, Slavonskog Broda, Virovitice i Vukovara, te Gradskog muzeja Vukovar. Navedene ustanove izdvojile su za potrebe ove izložbe samo dio ratnih fotografija iz svojih zbirki. Na 15 izložbenih panoa prikazano je 46 ratnih fotografija koje su snimljene 1991. i 1992. godine na području Slavonije.
Koordinatorica izložbe, arhivistica specijalistica Erika Žilić-Vincetić iz osječkog arhiva, napomenula je da su fotografi riskirali svoje živote kako bi zabilježili sustavno uništavanje ulica i trgova svojih gradova Slavonskoga Broda, Virovitice, Vukovara, Vinkovaca, Pakraca, Lipika, Voćina i Osijeka. Bili su to: Oliver Grigić, Marin Topić, Ž. Perović, Predrag Ivanković – Pjer, Antun Smajić, Ljubomir Šarić, Martin Grgurovac, Vladimir Červenka, Jozef Zentner, M. Nikoljačić, Rudolf Vanđija, prof. dr. sc. Miljenko Brekalo, Mario Zorc i Rudolf Heli.
- Fotografije prikazuju u ratu oštećene stambene i javne objekte i to: vjerske (konkatedralu, crkve, župne urede), odgojno-obrazovne (đački domovi, domovi za smještaj djece, knjižnice, studentski centar...), zdravstvene (bolnice, dječji dispanzer, ljekarne...), industrijsko-poslovne (Saponija, PIK Vinkovci, Staklana, Zlatna dolina, Autoslavonija, Supermarket Tena, Projektni biro...), te javne (pošte, državni arhivi, Magistrat, Dvorac Eltz, željezničke postaje, Copacabana...). Izložba je posvećena svima onima koji su svoj život položili za domovinu, bili oni vojnici, civili ili pak fotografi koji su snimali svakodnevicu civilnog ili vojnog života obilazeći ratna bojišta ili granatirane ulice svojih gradova. Neki su u cijelom tom kaosu i sami postajali branitelji. Nažalost, bilo je i onih koji su, poput poznatog dubrovačkog fotografa Pave Urbana, poginuli s fotoaparatom u ruci, stvorivši pritom, jedinstven i izvanredan opus fotografija koje su sada sastavnim dijelom vrijedne domaće baštine, hrvatske ratne fotografije, rekla je Erika Žilić-Vincetić.
Izložbu je otvorila Dunja Vanić, poznata brodska novinarka i pomoćnica glavnog urednika tjednika ''Posavska hrvatska'', dugogodišnja vrijedna kroničarka brodsko-posavskih kulturnih događanja, čiji su zapisi uvijek popraćeni kvalitetnim fotografijama.Prigodom otvorenja izložbe kazala je:
- Fotografija je vrhunski dokument. Za razliku od svih drugih vrsta dokumenata koji su nastajali prije fotografija, a koji su podložni tome da onaj koji ih bilježi unosi u njih svoju emociju, svoja sjećanja i svoje znanje, fotografija nema toga posrednika. Ona bilježi onaj trenutak vremena u kojem je snimljena i zauvijek ostaje takva. Nju se teško može izmijeniti, njeno svjedočenje mi ne možemo iskriviti i pokazati na drugi način. I upravo zato mi je drago da je ova izložba fotografija priređena ovih dana u brodskom Državnom arhivu kada obilježavamo 24. obljetnicu priznanja Republike Hrvatske. Samostalnost Hrvatske, kao što vidimo iz ovih fotografija, pokušali su osporiti. U nju su sumnjali i vjerujem da će kroz povijest biti onih koji će osporavati i Domovinski rat i žrtve i sve ono što smo podnijeli. Fotografije su tu da svjedoče, zauvijek i uvijek, čak i kada nas više ne bude, kako je to bilo. Važno je pritom znati da će one i za sto godina svjedočiti na jedan način, da će uvijek prepoznavati i donositi onaj trenutak vremena u kojoj su snimljene. Zbog toga, otvarajući ovu izložbu, ja bih željela svima koji ju budu gledali, da im ona bude učiteljica života, učiteljica opraštanja, učiteljica ljubavi i iznad svega istine i dobra.