1514
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Humanost i solidarnost je kad nekom drugom pomažemo, kada na primjer pomognemo vrapcu koji ima slomljeno krilo " kao iz topa odgovorio je jedanaestogodišnji Brođanin Jan Rački, sudionik Međunarodnog likovnog natječaja na temu, solidarnosti i humanosti jer upravo to bi morale biti najcjenjenije vrijednosti zajedničke europske budućnosti o kojima djecu treba učiti od najranije dobi.
Čak tristotinjak radova pristiglo je na natječaj koji je objavio slavonskobrodski Europe Direct Informacijski centar u suradnji s Europskim domom i Parlamentom mladih, a radovi su izloženi u holu Gradske knjižnice.
Klinci su se natjecali u dvije kategorije, vrtićarci od 4-7 godina i školarci do 11 godina. I nije bilo lako odabrati one ponajbolje, potvrđuje članica povjerenstva za izbor radova, povjesničarka umjetnosti Snježana Kauzlarić. „Pregledali smo 270 radova a pristizali su i dalje, no zbog skučenosti prostora predstavljeni su oni najbolji i nagrađeni. Sve radove smo stavili pred sebe jer je to jedini način da ih kompariramo i izdvojimo parametre po kojima biramo najbolji rad. Male su to glavice ali veliki svjetovi, a u njima - uvijek je obitelj", kazala je Kauzlarić
A to se vidi i po prvonagrađenim radovima koje su iznjedrili klinci u razrednoj nastavi i vrtićkoj dobi. Premda je bilo dosta zanimljivih tema (Solidarnost i humanost među djecom - što je to? Bliskost na daljinu, Moja obitelj - uvijek će biti tu za mene i ja za njih, Vjerujem u ljepšu budućnost, S mojeg prozora...Dok nisam mogao/la u vrtić/školu, Briga o drugima moguća u izolaciji, Zajedničke vrijednosti - suradnja, obzirnost i briga, Najdječje humano djelo) svi su ozbiljno pristupili poslu što se može vidjeti po erupciji kreativnosti, duhovitosti… „Puno je zaista lijepih likovnih uradaka, vrlo mudro osmišljenih. A pri izboru najboljih tražili smo da rad mora biti slikarski, da bude paleta boja koja radom vlada. Boje su pobijedile, kontrasti, kao i želja za prikazivanjem vjerne realnosti, trodimenzionalnog prostora i oblika. Troje prvonagrađenih su radili motiv obitelji", navodi Kauzlarić. To potvrđuje i crtež koji pokazuje samu ljubav. Djevojčica u rukama ima srce, a ruke ponavljaju krug sunca, i tako se u srcu sastaju ruke i sunce...
Jedini rad koji je rađen kao crtež, drugonagrađeni je rad Jana Račkog,"no bogat je u varijacijama u ritmu…" ističe profesorica. A Jan veli kako je nacrtao brod koji plovi na Savi i može povezivati ljude. Možda i nema puno doticaja sa zadanom temom no Jan zna što je humanost koju je posebno pokazao kada je udomio malo mače koje je nađeno na ulici izgrebano i sa slomljenom nogom, a sada je sretna i velika mačka.
Zanimljiv je i rad vrtićarca, na temu „bliskost na daljinu" na kojem djevojčica pokušava raditi gradaciju nebodera, a iscrtane žice predstavljaju elektromagnetske valove što je u najmanju ruku neobično promišljanje malog umjetnika. A jedna mala slikarica pričalica toliko je ispunila sliku raznim ljudima i stvarima da gotovo nije stalo sve u format papira.
Na temu o suosjećanju i brizi o drugima u vrijeme epidemije, prvonagrađeni rad došao je od vrtićarca iz Bugarske, no jednako tako dirljiv je rad male Zagrepčanke koja je naslikala djecu iz Velike Britanije na liječenju u Zagrebu. Na zidu su simboli njihove države kako bi osjetili vezanost s domom. Nagrađen je i rad zagrebačkog vrtićarca nastao nakon potresa u njegovom gradu, koji je unatoč tome vedar i pun optimizma.
Niz radova je pristiglo i iz ruralnih krajeva i bili su, kaže prof. Kauzlarić, baš simpatični, duhoviti.. Kad nisam išao u vrtić (ili u školu) čuvao sam kravu, branio sam brata od krmače… Oduševili smo se, potvrđuje u ime preostale dvije sudionice povjerenstva, Ivane Kulaš Krešić i Maje Kuzmić. Svi pristigli radovi bit će dostupni na društvenim mrežama.
A nagrađeni su i oni mališani koji su svojim radom najuspješnije promicali univerzalne ljudske vrijednosti. Ni njima nije bilo lako u vrijeme pandemije korona virusa, kada su primjerice sačuvali bliskost na daljinu sa bakama i djedama. Nagrade odabranim radovima osigurali su Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Europski dom Slavonski Brod, Savjet mladih Brodsko-posavske županije i grad Slavonski Brod.
„Promicanje europskih vrijednosti, razumijevanja, tolerancije, mira, nastojimo provoditi već dva desetljeća, a i one najmlađe pokušavamo senzibilizirati o tome", kazala je koordinatorica projekta Maja Kuzmić.
Svečanosti otvorenja izložbe pridonijeli su svojim nastupom i klinci vrtića Trnoružica.