2380
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Gotovo da nema onoga kome sjećanja na bakinu dnevnu sobu nije vezana uz barem jednu porculansku figuricu. Onu koja je bila uvijek postavljena na vidnom mjestu, kako bi joj se i drugi mogli diviti, a pri tome brižno čuvana, kako bi ta krhka ljepota trajala. Neki su bakine figurice uspjeli sačuvati, dio ih tek ima sjećanja na njih.
Ali i jedni i drugi, dođu li ovih dana u Gradsku knjižnicu u Slavonskom Brodu, u predvorju mogu ponovno ušetati u taj glatki, sjajni svijet krhkih figurica koje će ih sasvim sigurno odvesti na staze sjećanja. A tko zna, možda ih i potaknuti da i sami postanu kolekcionari. Ako ne figurica onda nečega drugog.
Naime, Gradska knjižnica Slavonski Brod i Hrvatsko filatelističko društvo Slavonski Brod organizirali su zanimljivu izložbu naziva "Krhka ljepota porculana" na kojoj su izložene figurice iz privatne zbirke kolekcionara, Brođanina Josipa Kecerina. Ideja o ovoj izložbi nastala je za njegove prošlogodišnje izložbe, na kojoj je Brođanima predstavio zbirku fotoaparata.
- Kako nam je želja potaknuti kolekcionarstvo, bez obzira radilo se o filateliji, numizmatici ili nečem drugom, već tada smo počeli dogovarati ovu izložbu porculanskih figurica, koju je dio Brođana, dolazeći u Gradsku knjižnicu, već vidio. A ono što su vidjeli, vratilo ih je u prošlost, u ona vremena kada su se poklanjale porculanske figurice, podsjetilo ih je na njihove bake i prabake, servise koji su ostali doma - istaknula je ravnateljica slavonskobrodske Gradske knjižnice Ružica Bobovečki.
Dodala je kako je izložba svojevrsni povratak u te lijepe dane kada su se ovakve stvari čuvale i njegovale. - Upravo zato ovakvim izložbama želimo današnjoj djeci i mladima pokazati kako se te vrijednosti trebaju i dalje cijeniti, mimo svih ovih noviteta koji nam pristižu - poručila je Bobovečki.
Koliko će mladi primiti poruku ostaje pričekati, ali je sasvim sigurno da su svi oni koji su posjetili izložbu, bez obzira na dob, itekako uživali promatrajući figurice dama i gospode, rasplesanih plesačica, nježnih ženskih aktova, nasmijanog crnca, mudrog starca, guščarice, ali i brojnih primjeraka iz životinjskog svijeta.
- Cilj i želja nam je kroz ovakve izložbe predstavljati ne samo predmete koji imaju svoju tehničku i uporabnu vrijednost, nego i, kao što je i ovdje slučaj, umjetničku vrijednost. Figurice, iz bogate zbirke Brođanina Josipa Kecerina, raznih su godina proizvodnje, različitih tvorničkih rješenja iz 19. i 20. stoljeća, jako kvalitetne i rijetke. Nemamo ih baš prilike često vidjeti pa nam je stoga još i draže što smo domaćini ovakve jedne izložbe - naglasila je Bobovečki.
Porculan (talijanski Porcellana) je najfinija vrsta keramike dobivena pečenjem mješavine kaolina, kvarca i vapnenca na visokoj temperaturi od 1250 do 1350°C. Na taj način nastaje staklasta poluprozirna keramika. Proizvodnja porculana razvila se u Kini za dinastije T'ankg (618.-906.), ali pravi porculan se javlja za dinastije Sung. U Europi je poznat od 11. stoljeća preko puta Svile. Prvi europski pokušaji proizvodnje porculana javljaju se u 16. stoljeću u Firenci (tzv. Medici porculan). Godine 1709. ljekarnik i alkemičar Johann Friedrich Böttger iz Dresdena usavršio je način proizvodnje porculana, a 1710. osnovana je prva manufaktura u Meissenu.
Ukrasni predmeti od porculana u modi su od rokokoa, a značajne manufakture porculana bile su u Beču,Nymphenbergu (kraj Münchena), Sevresu (kraj Pariza), Worchesteru, Deciji (kod Firence) i Cpodimenteu (kod Napulja). U ovim manufakturama se na kvalitetniji porculan ispod cakline utiskuje ili ispisuje oznaka proizvođača (pečat, slovo, simbol), signatura umjetnika, a katkada i godina izrade, oznaka kalupa i sl.
Porculanske figurice izložene u predvorju brodske Gradske knjižnice su iz 19. i 20. stoljeća, ali jednako lijepe i perfektno očuvane. A upravo je ta očuvanost mnogima bila problem, jer ih je zbog krhkosti materijala teško sačuvati neokrznutima. Brodskom kolekcionaru Josipu Kecerinu to je uspjelo. Njegove su figurice u sjajnom stanju i u njihovoj ljepoti se isplati uživati. Tim više što, osim ugode oku, donose i toplinu oko srca jer vraćaju u neka prošla vremena i bude sjećanja. Stoga svakako treba iskoristiti priliku i prihvatiti poziv kolekcionara i brodske Knjižnice te otići i posjetiti ovu izložbu, koja je otvorena iduća dva mjeseca. Sasvim smo sigurni kako nećete otići razočarani svijetom krhke ljepote porculana.