/ 22
4983
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Rijetki su ljudi na svijetu koji bi mogli zamisliti život bez električne energije, raznih strojeva i aparata, bez televizije, snimljenih filmova i glazbe…a svega toga ne bi bilo da se u hrvatskom Smiljanu nije rodio Nikola Tesla - čovjek koji je rasvijetlio svijet, kako i nosi naziv danas premijerno u Hrvatskoj otvorene izložbe u slavonskobrodskom Muzeju brodskog Posavlja.
Svima je poznato kako je riječ o genijalnom umu čiji su izumi apsolutno promijenili tijek povijesti pa Teslu s pravom uvrštavaju u deset najpoznatijih i najzaslužnijih osoba na svijetu.
Edukativnu izložbu s demonstracijama i interaktivnim funkcionalnim napravama – Teslinim transformatorom i Kolumbovim jajetom, prije Slavonskog Broda vidjeli su štovatelji djela velikog izumitelja u UNESCO-voj palači u Parizu, Bratislavi, Košicama, Madridu, Helsinkiju, Sankt Petersburgu i Brnu, a zadovoljstvo zbog činjenice da će ju u Hrvatskoj vidjeti prvo Brođani, izrazio je ravnatelj MBP, Hrvoje Špicer.
- Zaista sam ponosan da drugi puta u godinu i pol dana možemo ugostiti Tehnički muzej Nikole Tesle iz Zagreba, nakon prošlogodišnje izložbe Fausta Vrančića. Tehnički muzej inače prati kronologiju i rad značajnih hrvatskih velikana kroz stoljeća i adaptacijom njihovih znanstvenih materijala zapravo oživljava prošlost koja je već prilično velika. Počašćeni smo što je Slavonski Brod prvi grad u Hrvatskoj koji prima gostovanje ove izložbe koja je poprilično već prošetala Europom, od Španjolske do Rusije i Finske… - kazao je ravnatelj, očekujući interes Brođana za izložbu, posebice pozvanih školaraca koji mogu dobiti i stručno vodstvo ukoliko grupe budu najavljene.
Izložba je krenula na proputovanje još 2006. godine u povodu 150. obljetnice Teslina rođenja i to u palači UNESCO-a u Parizu, i predstavlja Teslin život od njegova rodnog Smiljana do Sjedinjenih američkih država, razne događaje, njegova istraživanja, izume i patente koji su mijenjali svijet ne samo u vrijeme kada su izumljeni nego i danas čine osnovu najnovijih tehnologija.
- O najvažnijim životnim trenucima i radu, o Teslinoj osobnosti, svestranosti, ekscentričnosti i svjesnosti vlastitog poslanja, posjetitelji saznaju i od strane samog izumitelja putem njegovih vlastitih misli zabilježenih u autobiografskoj knjizi „Moji izumi". Iako njegovi izumi potječu iz posljednjeg desetljeća 19.stoljeća (pa i 20-tog jer je umro 1943.godine),Tesla je nesporni čovjek 21.stoljeća. Njegova vizionarska i duboko humanistička ideja bežičnog prijenosa energije na velike udaljenosti tek se treba ostvariti - u prigodi otvaranja izložbe rekla je ravnateljica zagrebačkog Tehničkog muzeja, Markita Franulić.
Autorski tim izložbe čine Matea Brstilo Rešetar iz Hrvatskog povijesnog muzeja i Renato Filipin viši kustos Tehničkog muzeja NikolaTesla u Zagrebu, koji je i predstavio eksponate. - Na deset panoa prati se život i rad Nikole Tesle, kronološki od rođenja do smrti, a tu su i dva trodimenzionalna predmeta, s Kolumbovim jajetom i okretnim magnetskim poljem koje predstavlja jedan od najznačajnijih Teslinih izuma, izuma motora na izmjeničnu struju, te model njegova transformatora, edan od najpoznatijih Teslinih pokusa u svijetu, koji predstavlja osnovu korištenja visokofrekventne struje - kazao je Filipin.
A na tri televizora može se vidjeti i multimedijski prikaz vezano uz Teslin život, isječke zvukova, boja i načina na koji je on razmišljao. Riječ je više o tehničkoj izložbi, namijenjenoj onima koje tehnika zanima. No zainteresirala je i 12-godišnju Emu iz OŠ Đuro Pilar,koja ide u šesti razred. - Naučila sam ponešto od ovoga i jako je zanimljivo kako magnetna sila utječe na gravitaciju jajeta - kazala je najhrabrija u grupi djevojčica.
Nikola Tesla je prve eksperimente kao dječak napravio u Hrvatskoj odakle se kasnije uputio u svijet i postao svjetska baština, čovjek koji je rasvijetlio svijet. Tesla danas ima više obožavatelja i sljedbenika nego ikad, što potvrđuje da je njegova ideja još uvijek živa i da nadahnjuje današnje generacije.
A s tim ciljem je otvorena i ova zanimljiva izložba u brodskom Muzeju.