1636
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Iako je ovaj tjedan u Osijeku održana prva zajednička proba najvećeg tamburaškog orkestra u Hrvatskoj, za „Šokačku rapsodiju“, pripreme za ovaj prestižni koncert, koji se već tradicionalno održava u zagrebačkom „Lisinskom“, počinju ranije. Mnogo ranije.
- To je, sigurno, kruna našeg rada u protekloj godini, gdje treba okupiti sve te ljude, osmisliti program i uvježbati ga, niz je tu predradnji. Pripreme za sljedeću „Šokačku rapsodiju“ počinju drugi dan nakon što se ova završi - kazao je Damir Butković, koji više od desetljeća, kao jedan od dirigenata, osluškuje svaki ton svake od preko sto tambura. Izvedba i ovaj put, 26. ožujka, mora biti besprijekorna, a to je moguće samo uz timski rad.
- Vježbamo svaki put na četiri-pet punktova jer je lakše rukovoditi već uhodanim cjelinama. Ove godine radi se o pet gradskih orkestara: zagrebačkom, Glazbenoj školi Požega, Brodskom tamburaškom orkestru te dvama osječkima, Tamburaškoj školi „Batorek“ i „Golden Strings Orchestra“. Budući da je orkestar velik, svaka dionica (bisernice, bračevi, bugarije...) ima svog šefa, koji vodi računa, prije svega, o selekciji samih tamburaša, a onda i o njihovu sviranju.
Svi oni zatim pogled usmjeravaju na dirigenta.
- Godine provedene u ovome poslu, koji volim i kojim ću se baviti dok god budem mogao, omogućile su mi da „izbrusim“ potrebne vještine. To je nešto sasvim drugo od sviranja u npr. tamburaškim bendovima, gdje glavnu riječ vodi primaš, pa svi prate njega. Ovdje je nužno tih stotinjak ljudi, na različitim pozicijama i instrumentima, ujediniti kako bi svirali na način koji određuje dirigent, čas tiše, čas jače, s određenim efektima i sl. Ja sam, dakle, taj koji stvara neki vid muzičke „kolektivne svijesti“. U šali volimo reći da u glazbi nema demokracije, pogotovo u velikom orkestru - on ima svog šefa, koji pazi da svaki član odradi svoj dio posla, i dirigenta, koji mora svima u glavi stvoriti „istu sliku“ - opisao je svoj zahtjevni zadatak dirigent Butković.
Od Zagreba do Iloka mnogo je tamburaša, ali nastupiti na „Šokačkoj rapsodiji“ svojevrsna je privilegija. Za njeno uživanje, naglašava, postoje dva ključna kriterija.
- Ako ste član gradskog orkestra, ne znači da vam je mjesto u orkestru zajamčeno „po difoltu“. Od svirača koji pokažu zanimanje ulaze najbolji, koji mogu doseći određenu razinu sviračke tehnike. U svakom slučaju, ovaj koncert omogućio je da je skupe ljudi koji razmišljaju slično, a koji se možda nikada ne bi ni sreli. Ono što sve nas ujedinjuje jest ljubav prema tamburi i ovoj vrsti muziciranja, koja se prenosi i na mlađe generacije. U našem orkestru imamo sada već profesore glazbe koji su, kad je projekt tek započimao, bili još djeca. Imamo dakle ljude svih uzrasta, a jednako tako i statusa, od potpunih amatera do profesionalaca i akademskih umjetnika.
Gledatelji iz Slavonskog Broda i okolice zasigurno u „Rapsodiji“ svaki put prepoznaju mnoge članove.
- Odavde nas uvijek bude, ovisno o veličini orkestra, četvrtina ili petina. Mi smo konstanta i jedan od njegovih stupova od samih početaka - ponosno je istaknuo.
Da bi koncert uspio, naročito ako se ponavlja svake godine, također je važno kvalitetno osmisliti program.
- Repertoar dogovara neka vrsta programskog vijeća, koje osim mene, čine još Krunoslav Dražić, šef orkestra, Martin Vuković, idejni vođa i producent, i Marko Sesar, kolega dirigent. Sadržajna baza uvijek nam je Slavonija. Skicirati program započinjemo, kako sam naveo, skoro godinu dana prije „Rapsodije“. Uvijek imamo i dio s komadima svjetskih kompozitora pisanim za tamburaški orkestar te vokalne soliste. Ove godine pridružit će nam se Amira Medunjanin, Vlatka Kopić Tena i Mirko Švenda Žiga - kazao je, otkrivši da će slušatelji ove godine imati priliku čuti, primjerice, „Libertango“ Astora Piazzolle i „Zigeunerweisen“ Pabla de Sarasate, skladbe koje su orkestru bile nešto veći izazov.
„Šokačka rapsodija“ privlači veliku pozornost publike, što se, osim po gromoglasnom pljesku prepune dvorane, može vidjeti i po broju pregleda i komentara na YouTubeu. Drugačije neće, izgleda, biti ni krajem ožujka, što izvođačima mora imponirati.
- Ovaj je projekt jako doprinio popularizaciji tamburaške glazbe. Koncert je rasprodan u tri dana, dostupne su jedino ulaznice za generalnu probu, koja će se održati isti dan u 16 h. Svaki glazbenik i nastupa radi publike jer je najvažniji trenutak upravo taj kad ti se poslana „poruka“ i „energija“ vrati. Protok energije napuni ti baterije za sljedeći koncert.