3091
Prikaza
0
Komentara
DONJI ANDRIJEVCI - "Pokušavamo odskočiti od svih lokalnih kulturno-umjetničkih društava ili udruga iz naše okoline. Postali smo svjesni da čista djelatnost koja se temelji na izvedbenom folkloru, dakle, pjevanju, plesanju, probama i nastupima, više jednostavno nije održiva u svijetu u kakvom živimo. Treba uvoditi nove aktivnosti koje će potaknuti mlade da se uključe - ne nužno u rad KUD-a, nego u rad bilo koje udruge. Kakav god kulturni događaj se odvija u selu, dobni sastav publike je zabrinjavajuć. Te publike za nekoliko desetljeća, po nekakvoj najboljoj prognozi, neće biti. Postavlja se, stoga, pitanje održivosti samim smotri, folklornih koncerata i slično. Baštini treba pristupati na novi način i prilagoditi je vremenu u kojem živimo." - zrelim je, iskrenim i vrlo preciznim opisom Matej Vinarić, tajnik Kulturno-umjetničkog društva Tomislav iz Donjih Andrijevaca, pojasnio i sažeo što trenutno rade on i njegove kolege.
Riječ je o mini kulturnoj revoluciji u općini koja je nekad bila nadaleko poznata i dobro naseljena, a danas u svim njezinim mjestima živi tek 351 mlada osoba dobi od 15 do 30 godina. Upravo je ta skupina ciljna u projektu koji su osmislili članovi KUD-a koji sebe nazivaju 'mladim baštinicima - pokretačima promjena'. Jednako tako nazvali su i svoj 22 tisuće eura vrijedan jednogodišnji projekt.
- Ovim projektom zaposlili smo jednu osobu koja će, nadamo se, nastaviti dalje pisati slične projekte. Cilj nam je nastaviti povlačiti sredstva i pomoću različitih programa privlačiti mlade. Želimo potaknuti lokalnu zajednicu na aktivaciju. Trebamo osvježiti i pomladiti naše članstvo. Uz pjesmu i ples, tu su i druge aktivnosti koje će nam u tomu pomoći poput likovne umjetnosti, tečaja glume, gastro radionica i pub kvizova. - kazao je Tomislav Jagnjić, predsjednik KUD-a koji danas broji 35 odraslih i dvadesetak manjih članova.
Uvodna konferencija projekta i prvi pokušaj privlačenja mladih održan je u petak poslijepodne na novoj adresi u Posavskoj 6, u objektu koji i dalje uređuju i prilagođuju svim aktivnostima.
- Svjesni smo da KUD kao folklorna grupa nije najpopularnija među mlađima pa smo se (možda je grubo to tako nazvati) odlučili na alternativu. Cilj nam je potaknuti mlade na aktivnost u lokalnoj zajednici - u bilo kojoj udruzi i na bilo kojem polju, čisto da se trgnu iz inertnosti kojoj svi svjedočimo. Jedna od promjena je i zapošljavanje mene u KUD-u. Dakle, ovaj je projekt stvorio radno mjesto za jednu mladu nezaposlenu osobu po čemu smo također jedinstveni među KUD-ovima na ovom području. U provedbu našeg projekta, uključit ćemo i starije. Na primjer, Krunoslava Pauna kao posljednjeg slavonskog opančara koji će voditi radionicu vezanu za stare zanate i izradu proizvoda od kože - poput remena, novčanika i slično. - kazala je projektna koordinatorica, uskoro magistrica komunikologije, Marta Vučković.
Projekt traje jednu godinu, ali ostaje nada da će mladi i nakon njega zadržati naviku aktivnog djelovanja, rada i uživanja u lokalnoj zajednici.
- Želimo pridobiti mlade ljude. Želimo ih u selu, želimo ih na ulicama, trgovima, na misama, manifestacijama, biciklijadama, roštiljadama, folklornim večerima. Želimo da izađu iz svojih kuća. - zaključila je Marta, poručivši mladima da će sve obavijesti o aktivnostima pravovremeno objavljivati.
Uz KUD Tomislav, nositelj projekta je i Općina Donji Andrijevci koja će i financijski pomoći njegovoj realizaciji, s obzirom na to da Središnji državni ured za demografiju i mlade 'pokriva' oko 16 tisuća eura od ukupnog iznosa.
S obzirom na rekordne prihode KUD-a u 2023. godini (koji su se popeli na čak 42 tisuće eura), mladim pokretačima promjena nedostatak sredstava sigurno neće biti neka od prepreka.