Lehárovu Veselu udovicu operni je ansambl HNK u Osijeku izveo u listopadu 1907. u Varaždinu, nepuna dva mjeseca prije nego što će se teatar, 7. prosinca iste godine, trajno nastaniti u zgradi u kojoj djeluje do današnjih dana.
SLAVONSKI BROD -
Vesela udovica, jedna od najboljih i najpoznatijih opereta svih vremena, dolazi u Slavonski Brod u izvedbi Hrvatskog narodnog kazališta iz Osijeka. Opereta
Vesela udovica nastala prema libretu
Viktora Leona i
Lea Steina svome tvorcu
Franzu Leharu donijela je svjetsku slavu, a HNK u Osijeku
Nagradu hrvatskog glumišta 2023. za najbolju predstavu u cjelini u kategoriji operete/mjuzikla.
Operetu Vesela udovica možete pogledati u Kazališno-koncertnoj dvorani "Ivana Brlić-Mažuranić" u ponedjeljak 29. siječnja s početkom u 19:30 sati. Ulaznice možete kupit na blagajni Dvorane ili putem sustava za prodaju ulaznica Eventim.
Franza Lehár
U službenim biografijama Franza Lehára piše da je austrijski (austrougarski) skladatelj mađarskog podrijetla rođen u Slovačkoj, iz čega se dade iščitati kako je činjenica da se rodio na obali Dunava, u slovačkom Komárnu (30. travnja 1870.), gdje u skladu kulturološkog prožimanja živi mađarski i slovački živalj izravno utjecala na njegov zavidan skladateljski opus u kojem počesto dominiraju melodije mađarske i slovačke pučke glazbe.
Uz mjesto rođenja na Lehárova je životna nagnuća bez dvojbe djelovalo i obiteljsko okruženje, poglavito otac, vojni kapelnik i kompozitor, tako da maleni Franz počinje skladati već u dobi od šest godina. Nimalo začudno, poslije upisuje Praški konzervatorij na kojem studira violinu i glazbenu teoriju s namjerom da postane virtuoz na violini, no po utjecajem velikog Dvořáka, talentirani student se naposljetku opredjeljuje za skladanje.
Franz Lehar. Foto: Wikipedia
Isprva je djelovao kao vojni dirigent u Lučenecu, Trstu, Puli, Beču i Budimpešti, a 1902. preuzima funkciju dirigenta bečkog Theater en der Wien. Nakon tog dirigentskog iskustva se posvećuje isključivo skladanju. Sklada simfonijske pjesme, koncerte, marševe, kaoi komornu glazbu, no svjetsku slavu mu donosi opereta kao žanr u kojemu je od samoga početka majstor te stječe titulu „Puccini operete“.
Njegove najpoznatije i najuspješnije operete, uz Veselu udovicu koja opravdano nadvisuje sve, su: Grof Luxemburg, Ciganska
ljubav, Kneginja tanga, Paganini, Zemlja smiješka i druge. Savršeni majstor orkestracije, posvećen uvjerljivoj dramaturgiji, pedantan graditelj prpošnih glazbenih linija koji nikad nije pokleknuo pred izazovom jeftine lakrdije, čovjek koji je shvaćao srž operete u
neprestanoj evoluciji, neizbrisivi Lehár zauvijek je otpočinuo u Bad Ischlu, 24. listopada 1948.
Lehárovu Veselu udovicu operni je ansambl HNK u Osijeku izveo u listopadu 1907. u Varaždinu, nepuna dva mjeseca prije nego što će se teatar, 7. prosinca iste godine, trajno nastaniti u zgradi u kojoj djeluje do današnjih dana. Nakon toga su uslijedile još četiri premijerne izvedbe od kojih je posljednja izvedena 2. ožujka 2007., pod ravnanjem maestra Petera Oschanitzkog, u režiji Stephanie Jamnicky.
Sadržaj operete
I. čin
U salonu pontevedrinskog veleposlanstva u Parizu u tijeku je proslava rođendana pontevedrinskoga kneza. Veleposlanik, barun Zeta, je usred te vreve zabrinut, budući da iščekuje dolazak mlade udovice, zemljakinje Hanne Glawari koja je smrću svojega supruga naslijedila ogromno bogatstvo. Njegovoj zabrinutosti uzrok je činjenica da će, uda li se udovica u inozemstvu, njezino bogatstvo biti izgubljeno za njihovu siromašnu zemlju. Zato se barun dosjetio da tajnika veleposlanstva, grofa Danila oženi Hannom i tako sačuva njezin imetak. Danilo se, međutim, još nije pojavio na proslavi, nego kod Maxima uživa u društvu pariških grizeta.
U trenutku kad se konačno pojavljuje, Hanna udvarače privlači ljepotom, poglavito bogatstvom. Konačno se pojavljuje i od zabave umoran Danilo koji je zapravo Hannu htio oženiti još u domovini, dok je bila siromašna djevojka, no u toj nakani ga je priječila njegova obitelj. Iako ga ona još uvijek privlači, on Hanni to ne želi pokazati kako ona ne bi pomislila da ga privlači njezin imetak. Zato i odbija barunov nalog da je oženi. Mlada veleposlanikova supruga se u međuvremenu našla u nevolji: izgubila je lepezu na kojoj je ljubavna poruka njezina udvarača, de Rosillona. Igrom slučaja, lepeza dospijeva u barunove ruke, no on ne zna da je riječ o lepezi njegove supruge.
Foto: HNK Osijek
Tijekom plesa, Danilo udaljava Hannine udvarače. Kad ona njega odabire za valcer, on objavljuje da će taj ples drugome prepustiti za deset tisuća franaka. Nitko se ne usuđuje prihvatiti ponudu, pa Danilo uvrijeđenu Hannu uvjerava da ipak zapleše s
njim.
II. čin
Radnja se odvija u vrtu s paviljonom Hannine pariške palače. Hannini sunarodnjaci tu pjesmom i plesom zabavljaju goste, dok ona sama pjeva nostalgičnu pjesmu o Vili. U njoj su se probudili stari osjećaji prema Danilu koji je još uvijek odbija. Barun Zeta ga je u međuvremenu zadužio da pronađe vlasnicu lepeze koja je završila u njegovim rukama. On je odlaže, pa je lepeza ponovno u rukama barunove supruge.
Budući da mlada barunova supruga, Valencienne, želi ostati poštena, ona de Rosillona nagovara da zaprosi Hannu. On pristaje, no prethodno je navabi u paviljon kako bi joj ukrao posljednji poljubac. Barun je zamijetio taj de Rosillonov manevar, pa žurno zahtijeva neka se paviljon pred svima otvori. Iz paviljona s de Rosillonom izlazi Hanna koja je u međuvremenu zamijenila Valencienne.
Taj prizor u Danilu budi ljubomoru koja raste do neslućenih razmjera u trenutku kad Hanna objavljuje zaruke s de Rosillonom. U izljevu tog bijesa Danilo iznosi priču o dvoje kraljevske djece te prisutne izvještava da odlazi u Maxim. Njegovo ponašanje je Hannu uvjerilo u njegovu ljubav.
III. čin
Hanna je jednu dvoranu u svojoj palači pretvorila u Maxim i onamo dovela grizete. Premda je Danilu objasnila što se dogodilo u paviljonu, on i dalje skriva svoje osjećaje. Crv sumnje ipak ne daje mira barunu Zeti koji sumnja u vjernost svoje supruge, on zato najavljuje razvod i nudi Hanni brak kako bi spasio bogatstvo svoje zemlje. Ona objašnjava kako po oporuci ostaje bez cjelokupnog imetka ako se ponovno uda.
Tek tad joj Danilo prilazi uvjeren da je tako uzima bez njezina bogatstva. Hannina lukavost je izvojevala pobjedu: u slučaju udaje ona gubi imetak koji pripadne njezinu mužu. Radostan je i barun Zeta, jer na lepezi, ispod Rosillonove
ljubavne izjave piše Valenciennin odgovor: Ja poštena žena sam.
Riječ Ladislava Vrgoča, ravnatelja Opere HNK u Osijeku
Godina je 1904. U Hrvatskoj vlada ban Teodor Pejačević Virovitički, netom nakon bana Khuen-Hédervárya. Braća Radić osnivaju stranku. U Berlinu se održava međunarodni kongres žena, a izvjesna Rosa Luxemburg biva osuđena na tri mjeseca zatvora zbog uvrede veličanstva.
U međuvremenu u Beču skladatelj Franz Lehár radi na dovršetku partiture za operetu koja će ući u glazbenu povijest. Nakon praizvedbe 1905. godine, Vesela udovica utemeljila je novi žanr: modernu, erotski nabijenu operetu. Samo iz tog razloga, do Lehárove smrti 1948. godine, predstava je doživjela više od 300.000 izvedbi i nekoliko je puta snimljena. Vesela udovica oblikovala je glazbeni ukus cijele jedne generacije melodijama poput pjesme Vilja ili šlagera Sad odoh u Maxim i usprkos šarenilu šešira, uniformi i fasada u tom predivno organiziranom austrougarskom svijetu - usne su šutjele. Nije ni čudo da je opereta u kojoj žena vuče sve konce, a odmah na početku stranački lavovi zbijaju dvosmislene šale, otpustila mnoge ventile.
Vesela udovica bila je moderni pandan austrougarskom poštenju i prabakinom svijetu snova. U tom nebu poznatih melodija lako ćete i s veseljem prepoznati svoju svakodnevicu u svijetu i vremenu koji se nikada ne mijenjaju, jednostavno zato što je ljudska narav oduvijek ista. S iznimnim ponosom i strogoćom kanona našeg profesionalizma, čast mi je kao ravnatelju Opere HNK u Osijeku
predstaviti Veselu udovicu Franza Lehára pod ravnanjem operetnog znalca i majstora čarobnog štapića, maestra Krešimira Batinića te u režiji duhovitog lisca Damira Lončara, koji je vehèmentnim potezima poveo i doveo nadarenu skupinu mladih pjevača i glumaca do fenomenalnog ostvarenja.
Foto: HNK Osijek