Službeno "Perzeidi" ili narodski poznato kao "suze Svetog Lovre" večeras će postići maksimalnu aktivnost.
Meteorski roj Perzeida svake godine između 8. i 15. kolovoza postiže svoj godišnji maksimum aktivnosti. Vrijeme je to kada se u jednom satu može vidjeti i do stotinu takozvanih "zvijezda padalica". Kako je to vjerojatno najpoznatija astronomska pojava, a događa se usred vrućih ljetnih noći, vjerojatno i najveći broj amatera ovih noći promatra zvjezdano nebo. Noćas će ovogodišnji Perzeidi, koji zapravo predstavljaju ostatke nekada blistavog kometa Swift Tuttle, te su uglavnom čestice veličine zrnaca pijeska ili šljunka, postići svoj maksimum. Prema predviđanjima, mogli bismo vidjeti i do stotinu meteora na sat.
Svaki od njih će prividno izletjeti iz dijela neba u zviježđu Perzej, po čemu su dobili i ime, a zapravo se radi o tome da će Zemlja noćas proći kroz stazu nekadašnjeg kometa na kojoj su ostali tragovi u obliku oblaka svemirske prašine.
Najveća brzina meteora kod ulaska u atmosferu je oko 30 kilometara u sekundu, ali pred zoru, kad ćemo se naći na "prednjoj strani" Zemlje na njenom kruženju oko Sunca, toj brzini svemirskog kamenja dodat će se i Zemljina brzina kruženja oko Sunca, pa će kamenčići ulijetati u atmosferu i sa 60 kilometara u sekundi, što im daje veću kinetičku energiju i veću šansu da sagorijevanjem u atmosferi već i mala zrnca prašine vrlo sjajno sagore.
Promatranje meteora jednostavan je postupak.
Otiđite na mjesto na kojem nema svjetlosnog zagađenja (najbolje izvan grada na neki brdski proplanak, ili podalje od naselja na nekakvu njivu s koje se ne vide svjetla uz ceste, ali možete otići i u gradu na područje zapadno od Tvrđave ili na Poloj, podalje od rasvjete) te se udobno smjestite.
Najbolja opuštenost postiže se ležanjem na nekakvom prekrivaču, kako ne biste umarali vrat. Pričekajte najmanje 10-tak minuta kako bi vam se oči privikle na mrak, ne palite cigarete upaljačem, niti koristite baterijske lampe. Zatim počnite lagano pogledom "bludjeti nebom", to jest, ne fokusirajte se na pojedine zvijezde, niti nemojte brzo "skakati pogledom" s jednog dijela neba na drugi.
Možete se okrenuti u bilo kojem smjeru; ako gledate prema sjeveroistoku, okrenuti ste prema zviježđu Perzej pa je veća šansa da ćete vidjeti meteore koji imaju kraće putanje. Ako se okrenete u suprotnom smjeru, prema zapadu ili jugu, vidjet ćete kako vam sa stražnje strane vašega vidnoga polja, prema nogama, dolijeću dulji (i često sjajniji) meteori.
Ne postoji nikakva opasnost od ovoga brzog kamenja; većina meteora sagori na visinama od 50-90 kilometara!
Postoji doduše teorijska mogućnost da se iz svemira obruši na nas i kakav poveći "kamen" kao onaj što je prošle godine uletio u zračni prostor iznad Rusije i detonirao na visini od nekoliko kilometara snagom mnogo puta većom od hirošimske atomske bombe, razbijajući stakla na tisućama stanova.
Ali ne danas! Šansa da se tako nešto ponovi večeras ravna je ... šansama da vas pogodi meteor! Koliko je poznato, do danas nikada nitko nije smrtno stradao od meteora.
Ono što možete napraviti večeras jest poslušati stari narodni savjet i zaželjeti lijepu želju. Meteori na to nemaju nikakvog utjecaja, doduše, ali želeći drugima lijepe stvari, osjećat ćete se sretnijima...
Pogotovo ako na onaj pokrivač za promatranje meteora povedete ugodno društvo!
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -