POŽEGA / SLAVONSKI BROD - Prije pet dana mladi širom svijeta proslavili su svoj dan. Iako je riječ o dobi između 15 i 30 godina, činjenica je kako mnogi od njih, kao i ljudi starije životne dobi, ne znaju puno o seksualnom nasilju. Iako je u današnje vrijeme sve vrlo lako dostupno zbog interneta koji 'sve zna', mnogi ne razmišljaju o tome dok im se zapravo nešto takvo ne dogodi.
U travnju 2021. godine smo pisali o tome kako su brojna istraživanja te iskustvo rada Ženske sobe ukazala da na jedno prijavljeno silovanje dolazi 15 do 20 neprijavljenih slučajeva, a preko 90 posto žena, koje prežive silovanje, godinama nikome neće povjeriti svoje iskustvo - još u manjem broju slučajeva će ga prijaviti. O sličnim podatcima je riječ i kada govorimo o djeci koja prežive seksualno nasilje u obitelji ili od drugih bliskih osoba.
Nalazimo se u 21. stoljeću i takve stvari bi se, itekako, trebale promijeniti. U školama posljednjih godina redovito budu održavane razne edukacije koju provode policijske uprave, razne udruge na temu prehrane, studenti govore o pubertetu,… Na jedan takav projekt "ACT - Aktivno do promjene" odlučila se i Ženska soba kako bi povećali razinu informiranosti i znanja mladih o zaštiti ljudskih prava i problematici seksualnog nasilja.
Riječ je o velikom i značajnom projektu koji bi se trebao uvesti u svim školama, uključujući one u Slavonskom Brodu i Požegi, kako bi mladi bili svjesni 'surova' svijeta. Upravo takav pristup djeci i mladima daje važnu ulogu u kreiranju sadržaja koji osnažuje i aktivira djecu i mlade te ih potiče na daljnje aktivno bavljenje područjem zaštite vlastitih prava, općenito ljudskih prava, ali i prevencije nasilja.
Podsjetimo, u društvu još uvijek prevladava predrasuda da je osoba koja je preživjela seksualno nasilje, na neki način, vlastitim stilom oblačenja ili načinom ponašanja „izazvala" seksualno nasilje, odnosno, da je sama odgovorna.
- Važno je da neprestano naglašavamo da je odgovornost za seksualno nasilje uvijek i isključivo na počinitelju te da osobe koje su ga preživjele nisu ni na koji način doprinijele tome da se seksualno nasilje dogodi i da nisu krive. - za PLUSportal ranije je kazala Lidija Al Tharwan Samahodaj, voditeljica ureda Ženske sobe.
Upravo ovakav problem može biti riješen pravovremenim i učestalim edukacijama mladih jer „na mladima svijet ostaje“.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -