POŽEGA - „Na mladima svijet ostaje.“ - rečenica je koju smo svi čuli bezbroj puta, a velika većina nas ju je, možda, i izgovorila. Upravo ta rečenica prikladna je današnjem danu koji je posvećen samo mladima (populaciji od 15 do 30 godina) - Međunarodni dan mladih.
Naime, svake godine 12. kolovoza još od 2000. godine obilježavamo Međunarodni dan mladih s ciljem podizanja svijesti svih građana - kako Hrvatske, tako i Europe, ali i svijeta - o značenju mladih i njihovoj ulozi u društvu.
Kako piše narod.hr, svrha obilježavanja ovog dana je zapravo usmjeriti pozornost na mlade koji se suočavaju s raznim problemima, a kojih nije malo. Neki od problema s kojima se suočavaju mladi u Hrvatskoj su upravo velika stopa nezaposlenosti, iseljavanje, slaba uključenost mladih u politički život zajednice, nedostatak prostora za kvalitetno provođenje slobodnog vremena, nemogućnost osamostaljivanja,…
Prema statističkim podatcima, mladih u Hrvatskoj ima samo 20 posto od ukupnog broja ljudi. Kako bismo uvidjeli što zapravo mladi smatraju problemom u Hrvatskoj, ali i općenito te kakva je njihova uloga u društvu, za PLUSportal otkrila je naša prva sugovornica je 20 godišnja Klara, studentica filozofije koja se, kako nam i sama kaže, nije zamarala oko škole i posla, no vrlo brzo to se promijenilo.
- Razmišljajući o ovoj temi, zapravo sam shvatila da za mlade nema previše budućnosti i nekih opcija - unatoč tome da „na mladima svijet ostaje“. Uredu, mogu ići na faks, no ni to ne garantira siguran posao. Ne možemo biti sigurni da ćemo dobiti posao u našoj struci, a imamo papir koji je danas 'sve'. Ipak, oni i koji žele na faks to možda ne mogu jer nemaju novaca ili mogućnosti za to, a svi znamo da su najmovi stanova te prehrambenih proizvoda, kao i svega ostaloga 'skočile', posebno u posljednjih par mjeseci - što dodatno utječe na taj problem. - za PLUSportal otkrila je 20-godišnjakinja.
Nešto starija, druga, sugovornica odlučila je svoju pozornost posvetiti nečem drugom - društvenim mrežama koje imaju svojih prednosti, ali i mana.
- Svi danas imamo društvene mreže i mladi i stariji. Tko je na njima 'pametniji' teško je reći jer ima svakakvih ljudi, ali i lažnih profila. Naravno, puno je i prednosti poput mogućnosti kontaktiranja obitelji koje su možda u nekoj drugoj zemlji. Ipak, modrena tehnologija nas je dovela u vrijeme u kojem se ne možemo skriti u tom smislu da je u prošlim vremenima postojao telefon i mobitel i samo bližnji su mogli stupiti u kontakt s tobom putem broja. Danas je to nešto drugačije, možemo pronaći bilo koga u svijetu. Mislim da nam je najveći problem upravo to što je sve javno i transparentno, posebno nama mladima jer zapravo društvene mreže, uglavnom, koristimo mi. Napomenula bih kako dana zapravo u društvu postoji i pritisak nad vršnjacima koji se stvara zbog društvenih mreža, odnosno, takozvanih influencera koji, plaćenim reklamama, navode mlade na kupovinu istih. No, postoje i oni koji si zbog financijske nemogućnosti ne mogu priuštiti te 'IN' proizvode te dolazi do pritiska među vršnjacima - netko se uglavnom osjeća manje vrijednim. - za PLUSportal kazala je 26-godišnja Marija.
Sigurno je da na mladima svijet ostaje, no pitanje je skriva li ta činjenica nadu i radost ili, pak, zabrinutost i žaljenje. Odgovor, pak, ovisi o onima koji su dužni pripremiti svijet za mlade generacije koje su naša budućnost.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -