SLAVONSKI BROD - Nacionalni kurikul predškole, kojim bi se od 2025. osnovno školovanje u Hrvatskoj produžilo na devet godina, našao se na meti žestokih kritika. Stručnjaci ga smatraju neprovedivim, neprimjerenim, zastarjelim, neutemeljenim i manjkavim, prozivajući Ministarstvo obrazovanja, na čijem je čelu Radovan Fuchs, da ga povuče iz procedure.
Javna rasprava o ovom strateškom dokumentu donijela je brojne primjedbe. Posebno se ističe opsežan komentar radne skupine sastavljene od 17 stručnjaka s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, učiteljskih fakulteta u Rijeci i Osijeku, ravnatelja vrtića te pedagoga i odgojitelja, koje je okupila Udruga Sidro. Taj komentar poslužio je kao osnova za peticiju pod nazivom "Podrška zaustavljanju manjkavog, neprihvatljivog i neprovedivog kurikula predškole", koju je dosad potpisalo gotovo 1000 stručanjaka, a možete je pronaći OVDJE.
Stručnjaci ističu kako prijedlog počiva na neznanstvenim polazištima i kontradiktornostima, što ga čini nepopravljivim. Prelazak na devetogodišnje obavezno obrazovanje predstavlja strateški složenu odluku koja zahtijeva cjelovitu transformaciju sustava, a ne jednostavno pripajanje posljednje vrtićke godine školi. Također, iz dokumenta je vidljivo da obrazovne vlasti žele uvesti još jednu godinu obveznog obrazovanja kako bi se Hrvatska maknula s dna iste EU država po trajanju istog.
Predškola je u Hrvatskoj već obavezna, ali Eurodyce (mreža Europske komisije za obrazovanje) je ne priznaje kao obavezno obrazovanje jer se provodi u obimu od 150 do 250 sati godišnje. Novi kurikul predviđa povećanje na 700 sati godišnje, što bi je izjednačilo s brojem sati u 1. razredu osnovne škole, omogućujući da se predškola računa kao obavezno školovanje. Međutim, stručnjaci upozoravaju da djeca ne bi ostala duže u sustavu, već bi de facto kretala u školu godinu dana ranije.
Dokument koji je Ministarstvo obrazovanja uputilo u proceduru struka odbacuje iz razloga što već sada postavlja pitanje tko će provoditi program obzirom na manjak stručnog kadra,a i manjak prostornog kapaciteta vrtića. Stručnjaci također naglašavaju da je financiranje predškolskog odgoja i obrazovanja u nadležnosti lokalnih vlasti, te je nemoguće osigurati jednake uvjete za svu djecu.Javnoj raspravi priključile su se i udruge poput Hrvatske psihološke komore i Hrvatskog pedagogijskog društva, dodatno podržavajući zahtjev za povlačenjem prijedloga kurikula.
- Protivimo se pukom produžavanju obaveznog obrazovanja za jednu godinu. Intervencija bi trebala dovesti do kvalitativnog pomaka u smislu razvoja cjelokupne kulture učenja učenika i nastavnika u odgojno-obrazovnom procesu. Pri tome dodavanje devete godine treba razmatrati kao nastavak sadašnje osmogodišnje škole, a ne kroz otimanje jedne godine predškolskoj razini sustava. - smatraju u Hrvatskom pedagogijskom društvu, objavljeno je u Jutarnjem listu.
Što će se na kraju odviti i kako će se Ministarstvo obrazovanja suočiti sa činjenicama stručnjaka te hoće li prijedlog biti usvojen vidjet ćemo u nastavku zbivanja.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -