I dok državljani Hrvatske koji imaju osnovno zdravstveno osiguranje u svojoj domovini, u kojoj su rođeni, odrasli, išli u vrtić, u osnovnu i srednju školi, pravno na dopunsko iz državnog proračuna nemaju. Ali u isto vrijeme to pravo ostvaruju „studenti - stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj.
Iako imaju 18 godina, iako su redoviti studenti i imaju hrvatsko zdravstveno osiguranje, liječe se u Hrvatskoj - kada dođu kući, u Slavonski Brod, u Hrvatsku, dopunsko ne mogu dobiti, jer studiraju u BiH. Isto vrijedi i za sve ostale studente koji odluče studirati u zemljama koje nisu članice EU.
„Člankom 14. a Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju propisano je da se sredstva za premiju dopunskog zdravstvenog osiguranja, koje provodi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, osiguravaju u državnom proračunu za osigurane osobe redovite učenike i studente starije od 18 godina života.
Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju propisano je da se obvezno zdravstveno osiguravaju i stječu status osiguranika redoviti učenici srednjih škola i redoviti studenti visokih učilišta u drugim državama članicama Europske Unije iznad 18 godina života, koji su državljani Republike Hrvatske i imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj. Učenici / studenti s navršenih 18 godina života koji se redovito školuju u Republici Hrvatskoj odnosno nekoj drugoj članici Europske Unije ostvaruju pravo na policu dopunskog zdravstvenog osiguranja na teret sredstava državnog proračuna, pod uvjetom da imaju utvrđen status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju tj. da su u obveznom zdravstvenom osiguranju osigurani kao redoviti učenici odnosno redoviti studenti.
Svi ostali učenici / studenti s navršenih 18 godina života, koji se redovito školuju u državama koje nisu članice Europske Unije, ne ostvaruju pravo na policu dopunskog zdravstvenog osiguranja na teret sredstava državnog proračuna po toj osnovi.", SBplusu su odgovorili iz Službe za odnose s javnošću Hrvatskog zavoda za zdravstveno.
I dok državljani Hrvatske koji imaju osnovno zdravstveno osiguranje u svojoj domovini, u kojoj su rođeni, odrasli, išli u vrtić, u osnovnu i srednju školi, pravno na dopunsko iz državnog proračuna nemaju. Ali u isto vrijeme to pravo ostvaruju „studenti - stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, s tim da to pravo mogu koristiti najduže do isteka školske godine, odnosno završetka akademske godine u kojoj su završili redovito školovanje prema propisima države školovanja, a najduže u trajanju od ukupno osam godina po toj osnovi, ako pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne ostvaruju po drugoj osnovi".
No, nije sve izgubljeno za hrvatske državljane koji studiraju u BiH, na sveučilištu kojem njihova država oprašta dugove, pomaže gradnju kampusa i ulaže u bolnice. Mogu oni do dopunskog, poručuju iz HZZO.
„Napominjemo da isti (učenici / studenti s navršenih 18 godina života koji se redovito školuju u državama koje nisu članice EU, nap.a.) mogu ostvariti navedeno pravo temeljem neke druge osnove navedene u članku 14.a Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju na policu dopunskog zdravstvenog osiguranja na teret sredstava državnog proračuna, a to su: osigurane osobe s invaliditetom koje imaju 100% oštećenja organizma odnosno tjelesnog oštećenja prema posebnim propisima, osobe kod kojih je utvrđeno više vrsta oštećenja te osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili psihičkom bolešću zbog kojih ne mogu samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi sukladno propisima o socijalnoj skrbi, osigurane osobe darivatelje dijelova ljudskog tijela u svrhu liječenja, osigurane osobe dobrovoljne davatelje krvi s više od 35 davanja (muškarci), odnosno s više od 25 davanja (žene), osigurane osobe čiji ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno nije veći od 1.516,32 kn (prihodovni cenzus), a za osiguranike – samce, ako im prihodovni cenzus u prethodnoj kalendarskoj godini nije veći od osnovice 1.939.39 kn, pod uvjetom da imaju utvrđen status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju.", poručuju iz HZZO-a svojim državljanima, koji su ovdje u Hrvatskoj rođeni, išli u vrtić, završili ovdje osnovnu i srednju školu, ali su odlučili studirati u zemljama koje nisu članice EU.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -