1625
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svake godine na prelasku iz zime u proljeće grad Slavonski Brod sjeća se svoje davne sugrađanke, slavne balerine svjetskoga ugleda, Mije Čorak Slavenske (1916. - 2002.). Iako balerinu uz ovaj grad veže tek rođenje, činjenica je to koja je dovoljna da u njezinu čast već osmu godinu zaredom Kazališno-koncertna dvorana Ivana Brlić-Mažuranić, Ogranak Matice hrvatske Slavonski Brod i Hrvatsko društvo profesionalnih baletnih umjetnika priređuju Dane plesa "Mia Čorak Slavenska".Brođani tako odaju počast jedinoj hrvatskoj balerini koja je dostigla svjetske vrhunce.
Postavljanjem vijenca na spomen-ploču na rodnoj kući Mije Čorak Slavenske u Starčevićevoj ulici broj 3 te plesnom večeri u Velikoj dvorani KKD IBM, otpočeli su 8. Dani plesa (subota). Manifestaciju su otvorili Brodski leptirići pod vodstvom Olge Andrusenko i Plesna radionica Ilijane Lončar iz Požege, prigodnim i raznolikim plesnim programom u kojemu su uživali brojni posjetitelji, napunivši Veliku dvoranu kazališta, a napose oni najmlađi.
"Mia Čorak Slavenska rođena je u doba kada je prevladavajući ruski balet dao sve od sebe i sagorio, te se kao reakcija, ali i kao prirodan proces, javljaju težnje za otkrivanjem novih putova. Hrvatska je balerina do savršenstva usvojila klasično znanje i vrhunski plesala klasičan balet, ali se intuitivno, vođena osjećajem za suvremeni trenutak, hrabro uputila novim putovima, jednako suvereno kao i onima dobro poznatim i davno osvojenim", pisao je o umjetnici Davor Schopf, istaknuti baletni i operni kritičar, u povodu objavljivanja monografije o Miji Čorak Slavenskoj autorice Maje Đurinović (objavljena 2004.), koreografkinje i kritičarke koja je svojim savjetima proteklih godina pomagala i ovoj manifestaciji.
Važno je to istaknuti, jer je namjera spajanja klasičnog i modernog izričaja, odnosno baleta i suvremenog plesa, prisutna u podučavanju i Olge Andrusenko i Ilijane Lončar, a sve s ciljem prenošenja djeci i mladima (a raspon je bio od 5 do 15 godina) onoga najvažnijega - ljubavi prema plesnom pokretu. Bio on klasičan ili slobodan, plesnim pokretom možemo izraziti mnogo toga - let šišmiša, zabavu bundeva, slikarstvo u pokretu, igru lutkica Barbie, ples na kiši sa šarenim kišobranima ili, pak, kakve akrobacije popularnoga hip-hop izričaja. Rezultat je uvijek isti - osmijeh na dječjim licima i ponos zbog osobnog napretka.