SLAVONSKI BROD - Još jedno državno natjecanje iz područja glazbe je završeno, a dobri rezultati učenika Glazbene škole Slavonski Brod ni ovoga puta nisu izostali.
Na ovogodišnjem 51. hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, koje je održano od 8. do 10. ožujka u Primoštenu za disciplinu Orkestri te od 18. do 23. ožujka u Dubrovniku za ostale discipline (bisernica, brač, gitara, klavir, orgulje, pjevanje i solfeggio), Glazbenu školu Slavonski Brod predstavljala su dva učenika. I to "zastupajući" obje razine glazbenog školovanja u Slavonskom Brodu, osnovnu i srednju glazbenu školu.
"Bojim se da se u budućnosti ovakvi visoki kriteriji neće pozitivno odraziti na motivaciju nastavnika i učenika za natjecanjima", zaključila je prof. Mirela Jagodić.
Mihalu druga, a Kolovratu treća nagrada
Vedran Mihal, učenik 2. razreda srednje glazbene škole, natjecao se u 3. kategoriji discipline Solfeggio te s postignutih 97 bodova osvojio 2. nagradu na državnom natjecanju (zauzevši peto mjesto od ukupno trinaest natjecatelja). "Nakon fenomenalnih 100 bodova na pisanom dijelu natjecanja, Vedran je isto tako odlično odradio i usmeni dio sa osvojenih 94 boda te s konačnih 97 bodova zasluženo osvojio drugu državnu nagradu", istaknula je njegova mentorica Ifigenija Zubak, dodavši da s obzirom da "naša škola prvi put sudjeluje na ovakvoj vrsti natjecanja iz solfeggia, rezultat je odličan te smo i Vedran i ja zadovoljni".
Antonio Kolovrat, učenik 6. razreda gitare u klasi prof. Mirele Jagodić, natjecao se u 3. kategoriji discipline Gitara te s postignutih 94,82 bodova osvojio 3. nagradu na državnom natjecanju (zauzevši treće mjesto od ukupno devet natjecatelja). "Konkurencija natjecatelja u ovoj disciplini bila je izuzetno velika, premda je iznimno mali broj učenika uspio osvojiti prve nagrade na regionalnim natjecanjima i tako se plasirati na državno natjecanje", istaknula je Mirela Jagodić, dodavši da su ocjenjivački sud na državnom natjecanju činili gitaristi svjetskog ugleda, Darko Petrinjak, István Römer, Goran Listeš, Maroje Brčić i Xhevdet Sahatxhija.
"Iako smo mogli čuti iznimno talentirane natjecatelje, odlične izvedbe teških djela, ocjenjivački sud je bio vrlo strog u svom ocjenjivanju tako da su u pet kategorija samo tri natjecatelja uspjela osvojiti prve nagrade, a 3. i 4. kategorija su ostale bez prvih nagrada", rekla je Jagodić, uputivši i oštriji komentar.
"Nakon ovakvog oštrog ocjenjivanja postavlja se pitanje kako trebaju svirati ti mladi gitaristi da bi osvojili prve nagrade i dostojno bili nagrađeni za svoj mukotrpni rad? Samo malobrojni nastavnici i učenici kojima to polazi za rukom znaju koliko truda, znanja, rada i umijeća treba uložiti u jedno dijete da bi se došlo do razine sviranja na državnom natjecanju", dodala je Jagodić. "Bojim se da se u budućnosti ovakvi visoki kriteriji neće pozitivno odraziti na motivaciju nastavnika i učenika za natjecanjima, no vidjet ćemo."
Nedvojbeno je da je samo najboljima, najsposobnijima i najkvalitetnijima mjesto na državnom natjecanju. No, ako nitko od tih mahom odličnih učenika "ne zasluži" prvu nagradu, postavlja se pitanje svrhovitosti državnog natjecanja.
Potrebna je revizija kriterija
Da se nešto ozbiljno događa s državnim natjecanjem, već godinama potvrđuju disonantni tonovi koji se ovijaju oko kriterija ocjenjivanja. Dakako da među tim nezadovoljnima ima i onih nastavnika čija su očekivanja nerealna, odnosno učenika čije sposobnosti nisu dovoljne da bi se ubrojili među bolje i najbolje mlade glazbenike u državi. No, s druge strane, činjenica da na ovogodišnjem regionalnom natjecanju (dakle, onome koje prethodi državnoj "završnici") petero učenika Glazbene škole u Varaždinu nije pristupilo natjecanju u 5. kategoriji discipline klavira, pri čemu su nastavnici javno izrekli da su razlog preoštri kriteriji ocjenjivanja, činjenica je koja već sama po sebi mnogo toga govori.
Nedvojbeno je da je samo najboljima, najsposobnijima i najkvalitetnijima mjesto na državnom natjecanju. No, ako nitko od tih mahom odličnih učenika "ne zasluži" prvu nagradu (što se ove godine dogodilo u šest instrumentalnih kategorija, ali i jednoj kategoriji solfeggia te četiri kategorije orkestara), postavlja se pitanje svrhovitosti državnog natjecanja.
Ali nije samo to u pitanju. Nastavnici postaju sve manje motivirani za odlazak na natjecanje, jer se boje da će slabiji rezultat, nakon dugotrajnih i napornih priprema koje predstavljaju cjelogodišnji kontinuirani proces, samo još više obeshrabriti njihove učenike. A državno natjecanje počet će se pretvarati u elitističku zatvorenu sredinu, koja će postati sama sebi svrhom. Gdje su u toj priči glazbeno talentirana djeca, nije više jasno.
Promjene su nužne, a varaždinski primjer pokazuje da se kritična masa počela polako stvarati i zahtijevati da se krene u reviziju ciljeva, zadataka i načina provedbe sustava državnog natjecanja.
U međuvremenu, Glazbena škola Slavonski Brod neće prestati dizati ljestvicu kvalitete. Zbog toga je potrebno čestitati nagrađenim učenicima i njihovim nastavnicima na trudu, upornosti i volji, koje svakodnevno ulažu u stvaranje novih vrijednosti putem zajedničkog rada.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -