SLAVONSKI BROD - Na temelju suglasnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Hrvatski institut za povijest iz Zagreba, Podružnica za povijest Slavonije Srijema i Baranje u Slavonskom Brodu objavio je 20. srpnja javni natječaj za popunjavanje radnog mjesta tajnika/tajnice Podružnice. Radni odnos se zasniva na neodređeno vrijeme s punim radnim vremenom, uz probni rad u trajanju od 3 mjeseca.
Uvjeti za zapošljavanje su: završen sveučilišni studij prava (VSS diplomirani pravnik ili magistar prava), poznavanje rada na računalu; radno iskustvo najmanje 1 godina. Rok za podnošenje prijava je 15 dana od objavljivanja natječaja u „Narodnim novinama". Prijave se podnose na adresu Podružnice: Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije Srijema i Baranje, Ante Starčevića 8, 35 000 Slavonski Brod, s naznakom „Za natječaj za radno mjesto".
Nagrada za najbolji rad mladih povjesničara
Podružnica je još 27. veljače ove godine raspisala natječaj za „Nagradu za najbolji rad mladih povjesničara iz povijesti Slavonije, Srijema i Baranje”, koja se dodjeljuje osmu godinu zaredom. Radovi opsega između 10 i 40 kartica šalju se, u elektroničkom i otisnutom obliku, na adresu Podružnice, gdje se zaprimaju do 10. rujna 2020. Svi radovi moraju se, u cijelosti ili tematskim težištem, odnositi na povijest Slavonije, Srijema ili Baranje. U obzir dolaze radovi autora koji u 2020. navršavaju 28 godina ili manje.
Uz radove autori trebaju navesti: ime i prezime, datum rođenja, podatke za kontakt. Nagrade za prvo, drugo i treće mjesto dodjeljuju se u listopadu 2020.
Propozicije natječaja su vidljive OVDJE.
Izdanja Podružnice koja su nedavno izašla iz tiska
Unatoč epidemiji novoga koronavirusa koja je znatno ograničila poslovne aktivnosti u Hrvatskoj od kraja ožujka pa do polovice svibnja 2020. godine, Podružnica je u kriznom razdoblju uzrokovanim virusom Covid-19 uspjela izdati čak tri knjige.
U svibnju ove godine izašla je knjiga Stanka Andrića „Rudina – benediktinski samostan sv. Mihaela Arkanđela" U predgovoru knjige navedeno je kako je to prva knjiga u nizu kojemu je cilj pojedinačno, monografski, obraditi sve srednjovjekovne samostane desetak različitih crkvenih redova na zemljopisnom području moderne Slavonije, Srijema i hrvatskog dijela Baranje. Inače, lokalitet Rudina se nalazi na južnoj padini Psunja, dvadesetak kilometara zapadno od Požege.
Knjiga pod naslovom "Janko Tombor književnik i političar" autora Branka Ostajmera i Marijana Šabića izašla je također u svibnju 2020. godine. Janko Tombor je, prema podacima iz Hrvatske encikopedije, rođen u Žilini (Slovačka) 1825., a preminuo je u Đakovu 1911. godine. Studirao je bogosloviju u Pešti gdje je upoznao A. Vebera Tkalčevića, E. Kvaternika i A. Starčevića. Svećeničku službu obavljao je u Đakovu, Erdeviku i Piškorevcima. Bio je srijemski zastupnik u Hrvatskom saboru te hrvatski delegat na Ugarsko-hrvatskom saboru u Pešti 1870. i 1878. U Slavenskom jugu i Südslawische Zeitungu objavljivao je političke članke, u kojima se očitovao kao pristaša sveslavenskih ideja J. Kollára. Osim političkih tekstova, pisao je pripovijesti i pjesme, koje je objavljivao u Nevenu, Danici, Katoličkom listu i Dragoljubu.
Knjiga Danijela Jelaša „Gradovi donjeg međurječja Drave, Save i Dunava u srednjem vijeku" objavljena je u travnju ove godine. U predgovoru knjige autor navodi kako je osnovna zamisao rada bila dati svojevrsni pregled spoznaja o srednjovjekovnim gradovima s prostora današnje srednje i istočne Slavonije te Srijema, uz upute na najvažnija teorijska razmatranja, i, vrlo važno, opsežni popis relevantne domaće i inozemne literature. Ovakvim se pristupom, tvrdi autor, željelo dobiti solidno polazište za daljnja istraživanja povijesti srednjovjekovne urbanizacije na navedenom području. Između ostaloga, autor u knjizi donosi pregled gradova u Baranjskoj županiji te u Požeškoj, Vukovskoj i Srijemskoj županiji. U ovoj knjizi je Jelaš stavio naglasak na: pravni status, povlastice, gradsku samoupravu, crkvenu organizaciju, urbano gospodarstvo, urbanu demografiju te izgleda grada i prostornu organizaciju.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -