SLAVONSKI BROD - Iako je svaki posao, ili barem većina, „težak“ na svoj način, za određene pomislimo da ipak zahtijevaju neku višu dozu strpljenja, predanosti, vještina, ljubavi ili već neke kvalitete, zbog koje ćemo naposljetku zaključiti da ti poslovi „nisu za svakoga“.
Pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici rade s djecom, što je već samo po sebi zahtjevno i odgovorno, a usto je riječ o djeci s posebnim potrebama i poteškoćama u razvoju. Mnogi će se složiti da njihov posao pripada spomenutoj „kategoriji“ te da bi, u najmanju ruku, trebao biti pristojno plaćen.
Da je uskraćena za to osnovno, ali i niz drugih materijalnih prava, smatra skupina pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika iz Slavonskog Broda, koji mjesečno primaju između 2100 i 3100 kuna. Zbog tih, kako su naveli u službenom dopisu gradskoj Upravi, „plaća za plakanje“ i „života na rubu siromaštva“, odlučili su pokucati na vrata Županije, a potom, nakon negativnog odgovora, i Grada, koji, samostalno i kroz namjenski europski projekt, financira njihov rad u gradskim školama.
U gradskoj Upravi objasnili su nam osnovnu financijsku strukturu rada pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika u Slavonskom Brodu.
Trenutno je 89-ero djece koja trebaju nekoga od spomenutih djelatnika. Grad je osigurao sredstva za njih 73-oje, od čega za 65-ero iz europskog fonda, a za osmero iz gradskog proračuna. Tim desetpostotnim udjelom zadovoljena je odredba o sufinanciranju projekta od strane Grada. Osim toga, objasnili su, Grad iz svog proračuna plaća i svakog novog pomoćnika u nastavi i stručnog komunikacijskog posrednika za kojim se pokaže potreba jer bespovratna europska sredstva za to nisu dovoljna. Ona iznose 3.261.729,60 kuna, a maksimalni iznos koji je Grad uspio povući jest 2.935.556,64 kune, pa se razlika od 326.172,96 kuna pokriva iz gradskog proračuna.
Pozivajući se na model koji je propisalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja - broj sati nastave tjedno puta 25 kuna (neto) - spomenuti su se prvenstveno požalili da im se plaća krivo računa, prema sunčanom (60 min), a ne školskom satu (45 min). To znači da pomoćnik u nastavi koji, npr. radi od 8 ujutro do podne, ima dnevnicu od 100 kuna (četiri sata puta 25 kuna), a ne 125 kuna (pet sati puta 25 kuna).
U odgovoru iz gradske Uprave stoji da Zakon o radu ne poznaje kategoriju „školskog sata“ te da se rad u svim sustavima, pa tako i u školstvu, obračunava prema satu od 60 minuta.
Način izračuna plaće
Zabunu je, čini se, izazvala sintagma „broj sati nastave“. Prema ZOR-u, ona se odnosi isključivo na sunčane sate. Budući da zakon, kako pokazuje ovaj primjer, treba biti jezično i sadržajno krajnje precizan i nedvosmislen, možda bi ovo mjesto u ZOR-u, radi izbjegavanja sličnih nesporazuma, trebalo izmijeniti.
Naknade spomenutih djelatnika u nastavi zaista su niske i nedostatne za život, slažu se u Gradu, ali napominju da su pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici plaćeni prema svom tjednom broju radnih sati. Njega pak, stoji u odgovoru, utvrđuje škola u kojoj pomoćnik u nastavi / stručni komunikacijski posrednik radi, i to prema individualnim potrebama njegova učenika. Sve je to, podsjećaju, uređeno Pravilnikom o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima te je izvan ingerencije Grada.
Jedna „točka žalbe“ bila je neisplata dara za dijete. Iz Grada su objasnili da tu beneficiju, Uputa o prihvatljivosti troškova plaća i troškova povezanih s radom u okviru Europskog socijalnog fonda, definira kao tzv. neprihvatljivi trošak, koji se ne isplaćuje svim zaposlenicima korisnika.
Za razliku od toga, stoji u odgovoru Grada, prema istoj se Uputi božićnice i regresi isplaćuju svima, pa tako i pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima. Božićnica i regres također se izračunavaju za svakoga posebno, pri čemu se u obzir uzima, između ostalog, i broj radnih sati.
U Gradu su dodali da su i po tom pitanju spomenutima izišli ususret, isplaćujući im, na teret gradskog proračuna, cijelu božićnicu od tisuću kuna, dakle kao da su zaposleni na puno radno vrijeme, a ne onu znatno manju (npr. u nekim slučajevima, manju od 200 kuna), koja im pripada prema izračunu u navedenoj Uputi.
Kako su plaće ipak najspornije pitanje, nezadovoljni su pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici zamolili da im ih „podeblja“ Grad, što projekt iz kojega se financiraju dopušta i što su, tvrde, već učinili mnogi drugi gradovi, npr. Zadar i Dubrovnik.
Neizvjesnost svake godine
Uprava je navela da Grad već sudjeluje u njihovu financiranju, projektom „Helping - faza V“, u iznosu od deset posto, kako je ranije navedeno.
Još jedna okolnost kojom su nezadovoljni jest stalna neizvjesnost jer im se ugovor obnavlja svake godine. Time su, ujedno, od sredine lipnja do početka rujna bez primanja.
Iz Grada su odgovorili da uvjete prihvatljivosti troškova, kao i razdoblje kad se projekt provodi, utvrđuje Minstarstvo znanosti i obrazovanja, a da se Grad Slavonski Brod na Pozive Ministarstva samo prijavljuje te ne može utjecati na propisane uvjete. Budući da su u fokusu ovoga projekta djeca te njihove specifične potrebe, on se, objasnili su, provodi za vrijeme trajanja nastave, dakle od početka školske godine u rujnu do 15. lipnja sljedeće godine.
Gdje je rješenje?
Također su podsjetili da pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici nisu zaposlenici škole, što znači da im radna prava uređuje spomenuti Pravilnik.
Unatoč tome što nisu uvažili njihove zahtjeve, iz gradske Uprave poručuju da su svjesni problema s kojima se pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici susreću, prije svega nedostatnih mjesečnih naknada, te da ulažu makismalne napore da svako dijete s posebnim potrebama ili poteškoćama dobije odgovarajuću pomoć.
Poboljšanje svog nezavidnog statusa ovi će djelatnici, koji vrše važne i odgovorne zadatke, čini se, morati potražiti na nekim drugim adresama. Pritom bi trebali inzistirati na izmjeni Pravilnika, akta koji određuje njihova materijalna prava, u prvom redu plaće.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -