1257
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Iako su dva važna gradska europska projekta nedavno završena, početku godine ipak više priliči započimanje novih, naročito kada o njima ovisi egzistencija građana. Upravo takav je projekt „Zaposlena“ koji ove godine ulazi u svoju treću fazu. Njime Grad Slavonski Brod kao nositelj nastoji „ubiti dvije muhe jednim udarcem“ - smanjiti nezaposlenost te starijim i nemoćnim osobama pomoći u svakodnevnom životu.
Pritom je u oba slučaja riječ o osobama kojima je pomoć najpotrebnija.
- Očekivali smo da će posao pronaći žene koje su dugo bile nezaposlene, a one onda pomoći našim starim i nemoćnim građanima u obavljanju svakodnevnih radnji i zadataka. To se ovim projektom i realiziralo. Ove godine uspjeli smo obuhvatiti 31 ženu i 215 krajnjih korisnika. U prošlim fazama bilo je više i jednih i drugih, a iz prve su nam za naše ovogodišnje zaposlenice na raspolaganju ostali mobiteli i bicikli. U pogledu ostalih potrepština, npr. kozmetike, sve je uglavnom isto kao i prijašnjih godina - kazala je voditeljica projekta, Ivana Matić, na njegovu današnjem predstavljanju u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod.
Mirjana Skert jedna je od spomenutih Brođanki, koje su svoje radne knjižice iz ladica izvadile nakon dugo vremena.
- U projekt sam uključena po treći put i jako sam sretna što mi se opet pružila prilika da se osjetim nekome potrebnom. Rekla sam to i prošle godine, nas malo starije žene na tržištu rada ne treba nitko. U početku sam radila kao ekonomist, trgovac i ugostitelj. Sada se bavim ovime te uz osobe kojima pomoć pružam u sklopu ovoga projekta isto to činim još dvjema starijim osobama privatno - opisala je svoj teški, ali naposljetku obećavajući radni vijek.
Ni sama, kako priznaje, do uključivanja u projekt nije znala da se u ovome krije poslovna prilika.
- Potreba za radnicima kao što smo mi jako je velika. Ne biste vjerovali koliko je starih ljudi koji nas dočekuju kao svoju djecu. No kako je nas domaćica sada dvostruko manje nego prijašnjih godina, bili smo primorani odabrati kome ćemo pružati usluge, a taj dio nije bio nimalo lak jer je svima njima pomoć u većoj ili manjoj mjeri nužna. Te poslove, osim nas, nema tko obaviti. Radim na području Kolonije, Malog Pariza i Budainke, ali iz navedenog razloga, po potrebi i šire.
I dok je radila u struci, prisjeća se, pomagala je ljudima i bila u stalnom doticaju s njima, pa je i to razlog zašto joj je „sjeo“ ovaj doduše kratki, šestomjesečni angažman.
- Kupovina, čišćenje, plaćanje režija, kuhanje i druge uobičajene stvari jesu moji svakodnevni zadatci, ali sam, isto tako, obukom naučila i nešto novo, npr. kako se daje inzulin, što je demencija i sl. Toliko volim ovaj posao da kod svakog korisnika dolazim kao u vlastitu kuću. Doručak s njima, zajednička kava, zagrljaj, to su neprocjenjive stvari - kazala je dodavši, bez sekunde dvojbe, da bi i mirovinu vrlo rado dočekala u ovom poslu.
- Grad je iznimno ponosan na ovaj projekt jer njime najranjivijim skupinama građana šaljemo poruku da su dio nas. Stalni pozivi starih i nemoćnih, ali i žena, koji svi zajedno nestrpljivo iščekuju početak projekta, dovoljno govore o opravdanosti provedbe ovakvih kampanja. Iz toga razloga gradska Uprava svaki se put trudi da osigura maksimalna sredstva iz EU fondova. Ove godine projekt traje nešto kraće, osam mjeseci, ali bi se u narednim ciklusima mogao produžiti na nekoliko godina - istaknula je Vesna Zlatarević, pročelnica gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti.