SLAVONSKI BROD - Na tržište rada 2015. godine izašli su prvi magistri medicinsko laboratorijske dijagnostike. Svoju su titulu „zaradili" na Medicinskom fakultetu u Osijeku i Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci, sukladno obrazovnoj politici European Association for Professions in Biomedical Science (EPBS).
Završetkom petogodišnjeg, preddiplomskog i diplomskog, studija, magistri su stekli znanja i vještine kako bi mogli samostalno obavljati sve vrste laboratorijske dijagnostike, najsloženije rutinske poslove i analitičke postupke te samostalno rukovoditi laboratorije.
Već su dvije ili tri generacije završile diplomski studij i nešto se hitno mora promijeniti.
Međutim, njihova se struka sada nalazi u problemu jer jednostavno nije navedena u Zakonu o reguliranim profesijama, a ne spominje se ni u drugim zakonima.
- Zbog sustavne diskriminacije, hrvatsko zakonodavstvo ne navodi magistre MLD-a u nadležnim zakonskim aktima te im na taj način onemogućava rad. - žale se studenti.
Brođanin Juraj Kirchofer također je jedan od onih koji su oštećeni ovakvim isključenjem i ignoriranjem od strane zakonodavstva jer je, unatoč takvom stanju, ove akademske godine upisao diplomski studij.
- Situacija je ista kao i sa svim drugim kolegama. U svijetu i Europi nas uvažavaju, prihvaćaju, poštuju i traže, samo smo u svojoj zemlji nepotrebni i suvišni. Ne priznaju nam stečeno zvanje. Znam nekoliko kolega koji su odustali i otišli u Švicarsku i Njemačku. Uz odrađeni staž i preporuke profesora, to nije nikakav problem, ali mi ne želimo ići, nego pošteno raditi u Hrvatskoj. Već su dvije ili tri generacije završile diplomski studij i nešto se hitno mora promijeniti. Zato sam se uključio u radnu skupinu i učinit ćemo sve da ispravimo nepravdu. - za SBplus kazao je Juraj.
„Radnu skupinu" koju spominje Juraj osnovali su sadašnji studenti zajedno s onima koji već imaju magistarsku titulu koja, zasad, ništa ne vrijedi.
Djelatnici u području biomedicinskih znanosti su znanstvenici koji rade u zdravstvenom sustavu cijele Europe te pružaju laboratorijske usluge.
- Na to nas je natjerala nijema suradnja nadležnih institucija Republike Hrvatske koja razlog nalazi u zastarjelim i konzervativnim zakonima koji ne prate europski ni svjetski korak za laboratorijskom medicinom. - piše nam Martina Matanović iz Hrvatske platforme laboratorijskih djelatnika.
I dok njihove kolege koje se odluče samo na preddiplomski studij i prvostupništvo, nemaju problema sa zapošljavanjem, magistri su itekako šikanirani iako je napredak u višim stupnjevima obrazovanja na razini magistra i doktora znanosti sastavni dio obrazovanja za znanstvenike biomedicinskih znanosti uključujući i laboratorijske djelatnike na razini magistra.
Djelatnici u području biomedicinskih znanosti su znanstvenici koji rade u zdravstvenom sustavu cijele Europe te pružaju laboratorijske usluge. Također, mnogi od njih rade u kliničkim laboratorijima na sveučilištima i na kliničkim istraživačkim projektima, a kontinuirano obrazovanje i postojanje kompetetnih znanstvenika na ovom području uvelike doprinosi zdravlju i dobrobiti naših građana.
Želi li Hrvatska uistinu izgubiti takve vrhunske stručnjake zbog birokratskih zavrzlama? Onda kada ne želimo poštovati zakone, kažemo kako može i drugačije jer „papir trpi svašta", a u ovakvim se bitnim slučajevima čvrsto držimo onoga što piše „crno na bijelo".
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -