SLAVONSKI BROD - Hladan tuš za roditelje 19-ero učenika sa sibinjskog područja koji pohađaju gradsku Osnovnu školu „Ivana Brlić Mažuranić“ (koja ima Područnu školu u Gromačniku - Općina Sibinj).
Od sutra Grad Slavonski Brod više neće snositi troškove prijevoza školaraca iz Gromačnika, Bartolovaca,... do škole koja se nalazi u Zagrebačkoj ulici (gradsko naselje Budainka).
„Situacija je alarmantna. Danas (op.a. 29. studeni) tijekom dana razrednica šalje poruku i mail (s dopisom iz Grada) da djeca s područja općine Sibinj i dvoje djece koji pripadaju gradu, ali žive poslije groblja u Varošu, više nemaju pravo na besplatan školski prijevoz do Osnovne škole Ivana Brlić-Mažuranić. Od 1. prosinca 2023., što znači da su to javili dva dana prije. Djeca su od pamtivijeka imala osiguran prijevoz do te škole. Dakle, sazvan je roditeljski sastanak na koji je došao načelnik općine Sibinj, Josip Pavić i ravnatelj škole u Sibinju, Josip Šišmanović. Uvažena ravnateljica O.Š. I.B. Mažuranić Irena Holik nije se niti pojavila da nam kaže što ćemo sada i eventualno da nam ponudi neko rješenje. Na sreću, načelnik Pavić je osigurao prijevoz za našu djecu od 1. prosinca do kraja prvog polugodišta, a dalje se moramo snalaziti. Roditelji su očajni i razmišljaju da od sljedeće godine prebace djecu u Osnovnu školu Sibinjskih žrtava u Sibinju.“ - stoji u potpisu „očajna majka“ koja je, nakon što smo je povratno telefonski kontaktirali, Gradu zamjerila i bešćutnost u načinu komunikacije s roditeljima te poručila kako se učenici zbog svega osjećaju „odbačenima“.
Zakonski, osnivači škola (gradovi i županije) dužni su organizirati prijevoz učenicima predmetne nastave koji imaju adresu stanovanja udaljenu od škole najmanje pet kilometara te učenicima razredne nastave koji žive najmanje tri kilometra od škole. Neovisno o članku 69. Zakona o odgoju i obrazovanju koji to propisuje, Grad Slavonski Brod prethodnih je godina (i) takvim učenicima osiguravao/financirao prijevoz. Stoga smo, opravdano, pitali zašto se to tako naglo promijenilo.
- Troškovi prijevoza drastično su skočili. Više nemamo luksuz financirati prijevoz djece koja zakonski ne ostvaruju to pravo. Dosad je Grad uistinu imao i pokazivao dobru volju, iako se radi o učenicima koji nisu s gradskog područja. No, više to nažalost neće biti moguće. - u neslužbenom nam je telefonskom razgovoru kazao privremeni pročelnik gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti, Ivan Holik.
U gradskim računima provjerili smo koliko je uistinu drastičan skok o kojemu govori novi pročelnik. U odnosu na prošlu nastavnu godinu usluga je prijevoza veća za 137 tisuća eura, a u odnosu na 2021./2022. viša je za gotovo 266 tisuća eura.
Ove godine na stavku 'prijevoz učenika' iz gradskog proračuna odlazi čak 534 tisuće eura. U dvije je godine, dakle, usluga prijevoza poskupila za nevjerojatnih 99 posto.
Od gradske smo Uprave zatražili točan podatak o tomu koliko su dosad potrošili na prijevoz učenika sa sibinjskog područja do matične škole u Zagrebačkoj ulici.
- Od 2018. do prosinca 2023. godine Grad Slavonski Brod je za uslugu prijevoza učenika s područja općine Sibinj platio 141.985,94 eura. - odgovorili su nam na jutrošnji upit.
Riječ je, dakle, o više od milijun nekadašnjih kuna koje je Grad potrošio na nešto što mu nije zakonska obveza.
Roditelji čiju djecu zahvaćaju ove promjene otkrili su nam kako će se od sutra za prijevoz do škole brinuti prijevoznik/autobus koji je u tu svrhu uposlila Općina Sibinj, no ni ona taj trošak neće moći trajno preuzeti na sebe.
- Smatramo da je odluka donesena 'preko noći' te da se roditelji nisu imali vremena snaći. Kako se radi o našim mještanima, nismo ih željeli ostaviti na cjedilu te smo djeci osigurali prijevoz tijekom prosinca. Roditelji, dakle, mogu biti mirni do siječnja kada će se, nadamo se, pronaći neko drugo rješenje. Općina nije osnivač škola pa, samim time, nema ni sredstava za financiranje te vrste prijevoza. - kazao nam je sibinjski načelnik Josip Pavić.
Da živimo u idealnom svijetu, ne bi bilo „naših i vaših“, „građana i žitelja općine“, a 19-ero učenika o kojima je ovdje riječ - a čiji su domovi, manje-više, jednako udaljeni od sibinjske i slavonskobrodske škole - mogli bi sami birati koju će školu pohađati, bez straha da će neko svoje (dječje, a napose ljudsko) pravo izgubiti zbog tog svog izbora.
No, brojke su neumoljive, a gradske i općinske uprave moraju donositi odluke kojima štite proračunska sredstva te većinu stavljaju ispred manjine.
Dugotrajan proces izrade nove Mreže osnovnih škola u Brodsko-posavskoj županiji možda nosi rješenje (i) ovog problema, no - u međuvremenu - roditelji i njihovih 19-ero đaka nikako ne smiju biti prepušteni samima sebi nego je potrebno smisliti najbolje rješenje. Ako je potrebno - za svakog učenika pojedinačno prema mjestu stanovanja.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
marketinghr02.12.2023. u 01:19
Zašto bi građani grada Slavonskog Broda plaćali prijevoz autobusom u školu djeci iz općine Sibinj? Po kojem zakonu? Ako su braća braća, al' kese nisu sestre!
-
Samo_istina01.12.2023. u 08:17
Zalosno je da jedni imaju pravi, a drugi ne. Ravnateljica je pokazala ljudskost ne dolaskom na roditeljski....ravnateljica Holik je supruga od Ivana Holika ili se samo isto prezivaju?
-