988
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Konferencija „Mediji, prostor demokratske jednakosti - percepcija vs istina“ u Slavonski je Brod jučer dovela tri zanimljive gošće - hrvatsku eurozastupnicu Sunčanu Glavak, zamjenicu voditelja Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Andreu Čović-Vidović te Anitu Malenicu, članicu Vijeća za elektroničke medije (VEM).
Sloboda medija, prava i odgovornosti u izvještavanju, govor mržnje, lažne vijesti, klevetanje i sloboda novinara da ne bude samo prenositelj poruka nego i autorski oblikovatelj - samo su neke od tema o kojima se aktivno raspravljalo - u što se uključila i publika brojnim pitanjima.
- Teme su jako aktualne. Sloboda medija je jedan od temelja demokracije. Na razini Komisije, kroz puno mehanizama to poručujemo, od Izvješća o vladavini prava do Prijedloga o europskom aktu o slobodi medija koji je na stolu Vijeća i Europskog parlamenta. Mogu ga raščlaniti na dvije osnovne komponente - jedna se tiče tržišta, a druga vrijednosti i vladavine prava. Kad pričamo o tržišnoj dimenziji, suština je vezana za vlasništvo i pružanje usluga unutar jedinstvenog europskog tržišta. Kad pričamo o demokratskoj dimenziji, pričamo o zaštiti uredničkih sloboda, novinara kao pojedinaca te zaštiti od bilo kakve vrste pritisaka - bilo korporativnih bilo tržišnih. - kazala je Andrea Čović Vidović.
Da su trenutno neka druga vremena pa pravih političkih pritisaka, ali zato novinari itekako mogu nastradati dirnu li u neku veliku korporaciju - smatra „jednom novinarka, uvijek novinarka“, Anita Malenica.
- O političarima danas možemo napisati gotovo što god želimo i uglavnom nam se neće dogoditi ništa, a i sama sam doživjela ribanje direktora i svih ostalih jer sam pisala o putničkoj agenciji te su, kao rezultat mog pisanja, kolege izgubile besplatno putovanje. - prisjetila se Malenica.
Niske plaće istaknula je kao osnovnu kočnicu slobode u novinarskom radu.
- Rijetki lokalni mediji imaju visoke plaće za djelatnike, mada su te kolege često visoko obrazovane. Neki su na minimalcima, a neki čak primaju i manje od toga. O tomu računa treba voditi ne samo cijelo društvo, nego strukovne udruge i sindikat novinara. Kad novinare osnažite financijski, dajete im priliku da budu slobodniji, da lakše rade. Kad ste egzistencijalno ugroženi, ne možete biti pretjerano slobodni. Ako morate kalkulirati... No, mladima bih ipak preporučila da studiraju novinarstvo. Ja sam prije 11 godina dobila otkaz u Večernjaku. Onda sam stjecajem životnih okolnosti bila u PR-u pa sam se vratila novinarstvu, a sad sam u Vijeću. No, evo i sada dok uzimate izjavu, oko mene su uglavnom žene. To je odmah dokaz da je riječ o potplaćenoj profesiji. Osim toga, to je profesija koja troši. Najljepše godine provedemo u čekanju... nekih izjava ili nečeg drugog. No, to je strast. Jednom novinar, uvijek novinar. - zaključila je Malenica.
U izlaganju je poručila kako novinar nikad ne može pobjeći od samoga sebe u cijelosti te da čitatelj to mora razumjeti i shvatiti.
- Novinara oblikuje sredina, na njega utječu okolnosti u kojima živi. I naravno da se to vidi i osjeti u tekstovima. Moja baba uvijek je govorila - „Možeš pobjeći od drugih, ali ne od sebe!“.
U Hrvatskoj je, pritom - rekli bismo - posebno problematična korumpirana, moćvarna i beskičmenjačka sredina koja kod (pravih) novinara itekako budi otpor, ali jednako grub, nasilan i oštar kao što je i ona sama.
I dok su u pojedinim slučajevima političari sasvim opravdano meta novinara, u drugima dolazi do nepravednog postupanja odnosno kršenja pravila struke. Europarlamentarka je to doživjela na svojoj koži.
- U 2011. godini, lokalni me tjednik stavio na naslovnicu, dobila sam 2. i 3. stranicu. Bila sam optužena za pokušaj ubojstva. To je bilo potpuno bizarno, a u malom gradu u kojemu živim nije bilo nimalo jednostavno. Ni mi ponekad nemamo drugu mogućnost nego u toj situaciji posegnuti za tužbom. Naravno da su novine izgubile spor te su morali nadoknaditi štetu. To je bio čisti fake news, dezinformacija, laž. Nakon dvije godine nitko se toga nije sjećao, ali meni i mojoj obitelji je tada bilo strašno. Mama se nije usudila otići na kavu i tržnicu. Imajte to na umu. - poručila je Sunčana Glavak, govoreći - s druge strane - o SLAPP tužbama kojima je cilj obeshrabriti i uplašiti novinare te ih financijski ugroziti kako se ne bi bavili određenim temama.
Konferenciji u organizaciji Europe Direct Slavonski Brod koji djeluje pri Europskom domu Slavonski Brod, održanoj u prekrasnom prostoru Galerije Ružić u slavonskobrodskoj Tvrđavi, jučer su - uz učenike brodskih srednjih škola - prisustvovali predstavnici lokalnih medijskih kuća, saborski zastupnici Pero Ćosić i Ljubica Maksimčuk, potpredsjednica Hrvatske obrtničke komore Jelena Ivaniš, zamjenica gradonačelnika Marina Martić Puača, pročelnica županijskog odjela za obrazovanje, Anica Vukašinović,...