POŽEGA - Dok je Brodsko-posavska županija s 11. lipnja 2018. godine i službeno u cijelosti razminirana, na području susjedne Požeško-slavonske županije još uvijek imaju minski sumnjivih površina koje predstavljaju prijetnju životima građana. Tako je prije nekoliko dana u pakračkoj Ulici kneza Branimira, tijekom radova, 40-godišnjak pronašao dvije tromblonske mine M-60 za koje je utvrđeno da su zaostale iz Domovinskog rata. Zahvaljujući odgovornom ponašanju ovog 40-godišnjaka koji je odmah o svemu izvještio policiju, navedene mine su izuzete od strane djelatnika za protueksplozijsku zaštitu koji su ih, uz mjere opreza, uništili u mjestu Šeovica. No, ostaje pitanje što bi bilo da je na ove, ili neke druge mine naišlo zaigrano dijete ili tinejdžer.
Upravo je sigurnost i zaštita života svih, a posebice najmlađih, glavni motiv u rješavanju pitanja 248 četvornih kilometara minski sumnjivog područja koliko ga trenutno, prema podatcima Ravnateljstva Civilne zaštite ima u Hrvatskoj. Riječ je o minski sumnjivim površinama u osam županija, odnosno 46 gradova i općina.
'Prema udjelu u površini minski sumnjivih područja Požeško-slavonska županija se s 12,1 kvadratnih kilometara minski sumnjivog područja nalazi na šestom mjestu u Republici Hrvatskoj. Cjelokupno minski sumnjivo područje Republike Hrvatske obilježeno je s više od 9 327 oznaka upozorenja na minsku opasnost (tabli) od kojih se na području Županije požeško-slavonske nalazi njih 578, što županiju prema broju ovih oznaka svrstava na peto mjesto u ukupnom broju županija s minski sumnjivim područjima., istaknuto je na koordinativnom sastanku koji je, povodom 4. travnja - Međunarodnog dana svjesnosti o opasnostima od mina, održan u prostorima Policijske uprave požeško-slavonske.
Sva trenutno minski sumnjiva područja u Požeško-slavonskoj županiji nalaze se na području grada Pakraca i to u šumskim predjelima. Planiranim aktivnostima za ovu i iduću, 2022. godinu, plan je provesti sve poslove razminiranja čime bi ova Županija, 25 godina nakon završetka ratnih djelovanja, konačno bila na listi onih županija koje su i službeno u cijelosti razminirane.
Ono na što iz policije posebno upozoravaju jeste indirektna povezanost (raz)miniranosti i ilegalnog držanja oružja. Naime, još uvijek postoji znatan dio građana koji, unatoč tome što bez zakonskih sankcija još uvijek može dragovoljno predati sve ilegalno oružje koji posjeduje, isto odlučuje odbaciti po šumama i teže pristupačnim područjima, čime i razminirana područja ili ona koja nikada i nisu bila minski sumnjiva iznenada postaju itekako opasna za sve građane.
'Upravo zbog toga je važno podsjećati i pozivati na sudjelovanje u akciji „Manje oružja, manje tragedija" koja ima za cilj potaknuti širu javnost na dragovoljnu predaju oružja i eksplozivnih predmeta, kao i utjecati na podizanje ukupne svijesti građana o opasnostima od nestručnog rukovanja oružjem i minski eksplozivnim sredstvima. Tijekom 2020., na području PU požeško-slavonske, 98 građana je iskoristilo mogućnost i dragovoljno predalo ubojita sredstva i to 13,5 kg eksploziva, 7 290 komada streljiva i 196 komada raznog oružja. Istovremeno, policijski službenici su u 2020. godini u 25 slučajeva intervenirali po dojavama o pronalasku neeksplodiranih eksplozivnih sredstva koja su na mjestu pronalaska uništena ili kao i druga dragovoljno predana sredstva izuzeta i pohranjena u prostorije policije do uništenja.", poručili su Policijske uprave požeško-slavonske.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -