AP/SBplus
416
Prikaza
0
Komentara
POVODOM Svjetskog dana stanovništva, koji se obilježava 11. srpnja svake godine, iznova upozoravamo na posljedice depopulacije, iseljavanja mladih i starenja stanovništva, nastojeći potaknuti nositelje lokalne i regionalne vlasti na daljnje ulaganje u demografiju, odnosno u smjeru zadržavanja (i privlačenja) mladih općenito i mladih obitelji u Brodsko-posavskoj županiji.
Po izdašnosti se ističe Općina Stara Gradiška s 1.327 eura za prvo dijete, 2.654 eura za drugo, 3.981 euro za treće itd. Suprotno tome, najmanje isplaćuju općine Dragalić i Nova Kapela (po 200 eura za svako rođeno dijete). Treba spomenuti i da Općina Gundinci isplaćuje 1.000 eura za svako rođeno dijete, Općina Oprisavci 750 eura za prvo, 1.000 eura za drugo te 1.500 za svako sljedeće.
Iako najnovije procjene broja stanovništva govore o njegovom rastu u Hrvatskoj od skromnih 0,3 % (s 3.861.967 u 2023. na 3.874.350 u 2024.), prvenstveno zahvaljujući stranim radnicima, istodobno je izrazito narušena dobna struktura stanovništva (imamo 158 starih sa 60 više godina na 100 mladih do 19 godina) pa nas ne treba iznenaditi težnja visoke politike za pomicanjem dobne granice umirovljenja, kao i posezanje za zakonskim izmjenama zbog kojih su umirovljenici sve prisutniji na tržištu rada ako žele kakvu-takvu mirovinu. Pokušava najnovije Ministarstvo, ono za demografiju i useljeništvo, uspostaviti bolje veze s iseljenicima i njihovim potomcima, no još uvijek su brojne prepreke prisutne na putu njihovog ozbiljnijeg povratka i dolaska u odnosu na broj koji ih je nekad napustio Hrvatsku.
Iako je lakše useljenicima odobriti potrebne papire s ciljem bolje demografske slike, teži put do toga je onaj koji je usmjeren na obiteljsku i pronatalitetnu politiku, koji počiva na državnoj politici te se nadopunjuje s raznovrsnim mjerama županija, gradova i općina. Dobar korak u tom smjeru je povećanje naknade tijekom roditeljskog dopusta na 3.001,79 eura mjesečno, koje je stupilo na snagu 1. ožujka ove godine izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, a onda i sve mjere koje se provode na nižim razinama. U širem smislu, za obiteljsko blagostanje korisne su i mjere vezane uz povrat poreza, kako na dohodak (koja se ustalila), tako i za kupnju prvu nekretnine, iako ćemo o prednostima i nedostatcima potonje moći prosuđivati tek s odmakom vremena.
Prema procjenama Državnog zavoda za statistiku za razdoblje od 2013.-2023. na dan 31.12., Republika Hrvatska je izgubila 8,4 % stanovništva, a Brodsko-posavska županija njih 17,8 %. Sve jedinice lokalne samouprave naše županije bilježe negativne vrijednosti. S jedne strane, najmanji pad imaju općine: Gornja Vrba (3,1 %), Klakar (13,0 %) i Bebrina (13,1 %). S druge strane, najveći pad imaju općine: Okučani (32,7 %), Stara Gradiška (32,2 %) i Gornji Bogićevci (31,1 %). Grad Slavonski Brod ima pad od 14,3 % u istom vremenu, dok Grad Nova Gradiška od 18,1 %.
S obzirom na takvo stanje, analizirali smo podatke Ministarstva demografije i useljeništva o demografskim mjerama iz 2024. godine za Brodsko-posavsku županiju te gradove i općine. Od 28 jedinica lokalne samouprave u našoj županiji, ministarstvo nema prikupljene podatke jedino od Općine Staro Petrovo Selo.
Prema tim podacima evidentno je da svih 27 gradova i općina za koje imamo podatke isplaćuje potpore za novorođenu djecu. Među njima se po izdašnosti ističe Općina Stara Gradiška s 1.327 eura za prvo, 2.654 eura za drugo, 3.981 euro za treće itd. Suprotno tome, najmanje isplaćuju općine Dragalić i Nova Kapela (po 200 eura za svako rođeno dijete). Treba spomenuti i da Općina Gundinci isplaćuje 1.000 eura za svako rođeno dijete, Općina Oprisavci 750 eura za prvo, 1.000 eura za drugo te 1.500 za svako sljedeće.
Postoje i druge općine koje su stavili veći naglasak na djecu koja su rođena kao 3. ili sljedeća: Oriovac (1.327 eura za treće i svako sljedeće), Cernik (1.062 eura za treće, 1.327 eura za svako sljedeće), Sibinj (1.000 eura za treće, 1.300 eura za četvrto i 2.900 eura za peto i svako sljedeće), Davor (1.000 eura za treće i svako sljedeće), Velika Kopanica (1.000 eura za treće i svako sljedeće) i Podcrkavlje (1.000 eura za četvrto i svako sljedeće). Grad Slavonski Brod za rođenje prvog djeteta isplaćuje 600 eura, za drugo 800 eura, dok za treće i svako sljedeće po 1.000 eura. Grad Nova Gradiška pak isplaćuje 400 eura za prvo, 530 eura za drugo te 660 eura za treće i svako sljedeće dijete. Brodsko-posavska županija, kao i još 11 županija, takvu potporu ne isplaćuje.
Postoje i druge financijske ili nefinancijske potpore vezane za trudnoću, novorođenčad i roditeljstvo. Grad Slavonski Brod pomaže roditeljima darivanjem opreme za prvo dijete u obitelji u vrijednosti od 700 eura te isplatom božićnice u iznosu od 100 eura za djecu rođenu u tekućoj godini. Općine Davor, Nova Kapela i Rešetari imaju poklon pakete, dok ostalih jedinice lokalne samouprave nemaju takve potpore. Dodatno, treba spomenuti da Grad Slavonski Brod i Brodsko-posavska županija sufinanciraju troškove medicinski potpomognute oplodnje.
Kad je riječ o ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju, ne ulazeći u cijenu tih usluga, od 27 gradova i općina, njih devet ima organiziram program i za jasličku i vrtićku dob (Davor, Klakar, Nova Gradiška, Nova Kapela, Okučani, Oriovac, Rešetari, Sibinj i Slavonski Brod), četiri ih ima organiziran program samo za vrtićku dob (Brodski Stupnik, Dragalić, Gornja Vrba i Stara Gradiška), dok ih ostalih 13 ima organiziran program samo za predškolsku dob.
Što se tiče mjera stambenog zbrinjavanja za mlade obitelji, 23 jedinica lokalne samouprave provodi takve mjere, dok ih četiri ne provodi (Klakar, Nova Gradiška, Podckravlje i Sikirevci). Općina Dragalić omogućuje oslobođenje/smanjenje plaćanja komunalnog doprinosa i sufinanciranje kupnje prve nekretnine, Općina Rešetari subvencionira kamata na stambene kredite i ima oslobođenje/smanjenje plaćanja komunalnog doprinosa, dok Grad Slavonski Brod pruža koncesije ili darovanje zemljišta. Četiri ih omogućuju oslobođenje/smanjenje plaćanja komunalnog doprinosa (Bebrina, Bukovlje, Donji Andrijevci Stara Gradiška). Preostalih 16 općina sufinancira kupnju prve nekretnine. Brodsko-posavska županija od ove godine također ima mjeru stambenog zbrinjavanja mladih, i to sufinanciranje kamate na stambene kredite.
Ostali podaci o sufinanciranju troškova školovanja, dodjelama stipendija i drugim vrstama potpora, kao i o cijenama programa ranog i predškolskog odgoja, dostupni su u tablici Ministarstva demografije i useljeništva.