/ 38
4367
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Posljednjih godina puno se govori o različitim projektima financiranima europskim sredstvima. Neki od najvrjednijih su oni koji rezultiraju stvarnim pomacima - prvenstveno na tržištu rada.
Jedan od njih mogao bi biti i projekt Grada Slavonskog Broda znakovito nazvan „Perspektiva". Njegov je cilj povećanje zapošljivosti dugotrajno nezaposlenih osoba kroz različite programe osposobljavanja.
Za projekt je Grad Slavonski Brod, iz Europskog socijalnog fonda, osigurao 1.489.910,52 kune bespovratnih sredstava. Zahvaljujući ovom projektu 50 nezaposlenih osoba (pripadnika Romske nacionalne manjine, dugotrajno nezaposlenih osoba i osoba s invaliditetom) steklo je mogućnost pohađanja programa osposobljavanja i obrazovanja s ciljem stjecanja svjedodžbe ili potvrde o osposobljavanju koju je odobrilo Ministarstva znanosti i obrazovanja - što će povećati njihovu konkurentnost na tržištu rada.
- Projekt je počeo u ožujku 2020. godine, tijekom najtežeg koronarazdoblja pa smo neke aktivnosti morali odgoditi, no uspjeli smo provesti planirano. Dosad je osposobljavanje završilo devet polaznika IT operatera, šest kozmetičarki, osam njegovateljica, četvero zavarivača TIG postupkom i tri knjigovođe. Preostala su nam još osposobljavanja za srednjoškolska zanimanja upravni referent i cvjećar. To ćemo odraditi do ožujka 2022. godine. Sveukupno bi kroz projekt trebalo biti uključeno 50 nezaposlenih osoba. Riječ je o dugotrajno nezaposlenim osobama. - kazala je Monika Prgomet iz Razvojne agencije.
Nakon provedene multimedijalne kampanje i poziva za iskaz interesa za uključivanje u programe osposobljavanja, temeljem pristiglih prijava definirani su obrazovni programi i proveden je postupak javne nabave. Tako su u siječnju ove godine korisnici krenuli u programe obrazovanja i osposobljavanja za sljedeća zanimanja: njegovatelj, zavarivač, knjigovođa, računalni operater, kozmetičar, upravni referent, cvjećar.
Danas je provedena podjela svjedodžba za polaznike triju programa osposobljavanja/usavršavanja - njegovateljice, zavarivače TIG postupkom i knjigovodstvo. Imali smo priliku razgovarati s nekima od njih. Pomalo iznenađujuće, predstavnica zavarivača bila je jedna mlada djevojka.
- Uvijek mi je bila želja osposobiti se za zavarivačicu. Sve je teklo super. Majstori su bili odlični, puno smo toga naučili. Atmosfera je bila izvrsna, kao i profesori. Teoretski dio nam je trajao oko dva tjedna, a praksu smo imali tri mjeseca. Osjećam se spremnom za tržište rada. - kazala je 20-godišnja zavarivačica Gabrijela Mijatović.
Emira (35): 'Nezaposlena sam punih sedam godina'
Mnogi su, prije ovog projekta, najbolje i najproduktivnije radne godine proveli nezaposleni, tako da osjećaju veliki elan i nadu za nove prilike.
- Završila sam prekvalifikaciju za knjigovođu i jedva čekam početi raditi. Dva mjeseca bila su dovoljna da usvojimo ona najbitnija znanja. Prije ovoga bila sam nezaposlena punih sedam godina. Suprug je, nasreću, uočio ovaj gradski projekt na kojeg sam se uspješno prijavila. - kazala je novopečena 35-godišnja knjigovotkinja Emira Ibrić koja je prije ovog po struci bila ekonomski tehničar.
Pokazatelj da se radi o dobrom projektu jest činjenica da su neki polaznici već pronašli radno mjesto.
- Odmah nakon odrađene prakse pronašla sam posao. Jako sam zadovoljna. Osjećala sam se spremno obavljati posao njegovateljice jer su i teoretski i praktični dio bili iznimno korisni. - kazala je 33-godišnja Tihana Bjelokapić koja je prije osposobljavanja za njegovateljicu imala završenu tek osnovnu školu pa je za nju tim veći značaj ovog gradskog projekta.
Vrijedan gradski partner na putu ostvarenja svih projektnih ciljeva bilo je Pučko otvoreno učilište „Libar" koje dugogodišnjim radom dokazuje kvalitetu i čvrstu poziciju u obrazovanju odraslih osoba.
- Zadovoljni smo suradnjom s Gradom i provedbom ovog Projekta. Uistinu se radi o nekim od najboljih polaznika koje smo imali. Bili su redoviti i vrijedni, nisu se ustručavali pitati ako im nešto nije bilo jasno. Drago nam je da su se neki već zaposlili. To je i njima i nama znak da smo dobro radili. Smatramo kako su znanja koja ovdje usvoje dobar početak za prvi korak na tržištu rada. Dakako, kasnije svako sam mora dodatno raditi na sebi jer svima nedostaje iskustvo. - kazala je Josipa Martinović, voditeljica projekata osposobljavanja u POU „Libar".
U svibnju 2021. godine već su dodijeljena uvjerenja računalnim operaterima (devet osoba), a u srpnju 2021. godine kozmetičarima (šest osoba). U tijeku je i četverogodišnji program SSS upravni referent kojeg pohađa sedam osoba pripadnika ciljane skupine. Program 'cvjećarka/aranžerka' omogućit će osposobljavanje trinaest osoba, a svi dugotrajno nezaposleni i zainteresirani za to se osposobljavanje mogu javiti u Upravni odjel za društvene djelatnosti na telefon 217-087.
Ukupna vrijednost projekta je 1.489.910,52 kn.
Više o projektu Perspektiva, moguće je saznati OVDJE.
Sadržaj ovoga članka isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.