2130
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nakon niza ugovora koji su zbog epidemioloških prilika potpisani daleko od očiju javnosti, gradonačelnik Mirko Duspara danas se u dvorištu Kapelanovog stana ipak susreo s članovima mladih obitelji koje su dobile pravo građenja kuća na gradskim građevinskim zemljištima u Slavonskom Brodu.
- Veseli me da je ovaj natječaj najveći i najjači natječaj dosad. Nažalost, u ovom je natječaju na raspolaganju bilo samo deset parcela, a prijava je bilo više - čak sedamnaest. To je samo pokazatelj da trebamo nastaviti s ovom mjerom, tako da ćemo uskoro raspisati novi natječaj. Od deset parcela, osam je popunjeno, a dvije su ostale slobodne. Jedini smo Grad koji provodi ovakvu mjeru prava građenja na građevinskim zemljištima uz mogućnost otkupa nakon deset godina. Ako ga ne želite otkupiti, ono postaje vaše nakon što 99 godina plaćate simboličnu cijenu. Prije vas je 41 obitelj ili zajednica potpisala ovakav ugovor, a jedini smo Grad koji još nešto radi za mlade obitelji, a to je rješavanje stambenog pitanja davanjem stanova u najam. I oni stanove mogu otkupiti za deset godina, uz odbitak svih uplaćenih najamnina od konačne cijene stana. Dosad smo na takav način riješili stambeno pitanje ukupno 24 mlade obitelji, a uskoro će tu priliku dobiti njih još deset jer se u susjedstvu vaših parcela grade nove zgrade. - kazao je danas na svečanosti potpisivanja ugovora, gradonačelnik Mirko Duspara, dodavši kako ga veseli da u svakom od natječaja sudjeluje barem netko iz okolnih općina što znači kako mjera privlači mlade u Slavonski Brod.
Parcele za gradnju ponuđene ovim natječajem nalaze se u Ulici Augustina Kažotića u kojoj je prošle godine otvoren novi Dječji vrtić Gita, Naselju kardinala Franje Kuharića, Dunavskoj ulici, a čak pet ih je u Naselju Marka Majstorovića koje je ovom mjerom gotovo u cijelosti popunjeno i u kojemu su i zgrade za mlade, dok se dva takva zemljišta nalaze u Ulici Joze Martinovića.
- Drago nam je da je ovaj natječaj proveden. Krećemo rješavati papirologiju i nadamo se da ćemo uskoro krenuti sa izgradnjom. Najesen planiramo i svadbu. Mislim da ćemo proći puno povoljnije jer svaki mjesec plaćamo tek mali iznos. Puno je to financijski lakše. Prijava na natječaj bila je vrlo jednostavna, imali smo veliku pomoć zaposlenika Gradske uprave. Sve to znači da ostajemo zauvijek u Slavonskom Brodu. Još uvijek studiram i nadam se da ću se zaposliti ovdje. - kazala je mlada Brođanka, Lidija Markioli koja je sa svojim partnerom uspjela dobiti 'prvi izbor' kada su u pitanju ponuđena gradska zemljišta.
I dok će mnogima ovo biti prilika da se konačno skrase u zajedničkom domu, velika je ovo pomoć i za obitelji koje su već narasle te su nekoliko godina provele u unajmljenim stanovima.
- S dvoje djece živimo kao podstanari i željeli smo iz stana prijeći u kuću i dvorište. Ova mjera će nam pružiti adekvatan životni prostor i komfor. Sama prijava na natječaj nije bila komplicirana. Prikupili smo sve potrebne dokumente i dobili zemljište koje je bilo drugo na našoj listi izbora. - kazao je Josip Vrkljić iz Slavonskog Broda.
Uz gradske stanove za mlade, ovo je jedna od najbolje prihvaćenih demografskih mjera, a - kako je danas naglasio gradonačelnik Duspara - na posljednjem javnom natječaju zabilježila je dosad nezapamćen interes mladih Brođana i Brođanki.
Naime, na četrnaesti po redu javni natječaj, pristiglo je 17 prijava - najviše dosad; što dovoljno govori o tomu koliku su promidžbu i reklamu gradskoj mjeri napravili različiti napisi s negativnim predznakom kojemu je namjera bila sasvim suprotna.
Kako je ranije, ali i danas, naglasio gradonačelnik Duspara - za svakog zainteresiranog tko ispunjava uvjete, zemljište će biti i osigurano jer ih ima sasvim dovoljno za sve.
Ima li kakvih brojeva koji bi govorili o uspješnosti ove akcije ili samo trebamo biti vjernici? Koliko je uloženo "po glavi" i kako se to vraća? Koliko djece više se rađa u odnosu na period kada ovih mjera nije bilo?... Prikaži sve Koliko je manji odljev mladih iz grada u odnosnu na vrijeme kada mjera nije bilo? Budite konkretni i argumentirani, jer inače ispada da ste zaboravili dodati kako se radi o najprostijoj promidžbi. Nađete jedan dio grada gdje nema tih poticaja i istražitze koliko je prosječno djece u obiteljima u kojima roditelji imaju 20-40 godina i onda to usporedite sa "Dusparinim" zgradama i obiteljkim kućama.