2419
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Projekt „Zaposlena - pružanje podrške u svakodnevnom životu starijim osobama s područja grada Slavonskog Broda" doživio je svoj nastavak kroz drugu fazu. Ukupna vrijednost projekta je 4.998.565,00 kuna, a iznos EU potpore je 4.998.565,00 kuna.
- Nakon uspješno provedene prve faze projekta kroz koji je prošlo gotovo sedamsto krajnjih korisnika, došli smo do druge faze koja će se provoditi šesnaest mjeseci. Dakle, u razdoblju od 22. veljače 2021. do 22. lipnja 2022. godine. Ovom fazom projekta uspjeli smo zaposliti 58 žena i obuhvatiti 416 krajnjih korisnika, što je više no što je planirano te svaka naša zaposlena žena ima sedam do osam kućanstava koje obilazi. Kao i u prošloj fazi, svim korisnicima bit će osigurani paketi higijenskih i kućanskih potrepština. Ovaj put moći će biti osposobljeno devet zaposlenica za program osposobljavanja gerontodomaćice. Ustupljeni su im bicikli i mobiteli iz prve faze, dobile su ugovor na 12 mjeseci i osigurani su im troškovi prijevoza do mjesta rada. - kazala je Ivana Matić, voditeljica Projekta.
Korisnik Projekta je Grad Slavonski Brod, a partneri u njegovoj provedbi su Hrvatski zavod za zapošljavanje - Područni ured Slavonski Brod, Centar za socijalnu skrb Slavonski Brod te Kreativna udruga „Obraduj sebe i druge". Partner u pripremi i provedbi je slavonskobrodska Razvojna agencija.
Glavni cilj ovog projekta, sufinanciranog u stopostotnom iznosu iz Europskog socijalnog fonda, je ublažiti rizik od siromaštva kao rezultata nezaposlenosti za 58 žena kojima prijeti socijalna isključenost i pad razine kvalitete života kroz njihovo osposobljavanje i angažman u pružanju podrške u svakodnevnom životu za 416 starijih i nemoćnih osoba s urbanog područja grada Slavonskog Broda.
Rekli bismo 'win-win' situacija u kojoj obje strane - žene teško zapošljive na tržištu rada i starije, nemoćne i bolesne osobe - dobivaju ono što im je potrebno. Svjedoče to i iskustva novih zaposlenica.
- Jako sam sretna što smo dobile priliku raditi ovakav posao, posebice zbog činjenice da je to mnogima prijeko potrebno. Pokazalo se da je sve više starijih, nemoćnih, bolesnih, osoba koje su same i nemaju nikoga svoga ili imaju djecu koja ne žive u gradu ili im, pak, iz nekog razloga ne mogu dovoljno pomagati. Drugi benefit projekta je to da su zaposlene žene od pedeset i više godina koje su dio populacije koja više nikomu ne treba. No, dobro smo došle za ovakav posao. To su kućanski poslovi, sve ono što radi jedna svakodnevna domaćica, samo što mi dobijemo plaću za naš rad. Naš radni dan počinje kavom, razgovorom, druženjem, šetnjom, plaćanjem režija, donošenjem namirnica i slično. Nije zahtjevno, nije teško. Moramo se prilagođavati, upoznavati ljude. Korisnici su u početku bili malo skeptični jer im je u kuću dolazila nepoznata osoba. No, s vremenom se stječe povjerenje i možemo se nadati da će projekt trajati i dalje. - kazala je Mirjana Skert, jedna od Projektom zaposlenih žena koja obilazi sedmero korisnika na području Kolonije i Budainke.
Da je ovaj posao više nego puko odrađivanje zadataka za plaću, jasno je iz načina na koji zaposlene pričaju o svojim korisnicima.
- S korisnicima se rodi i prijateljstvo. Starije osobe vodimo na cijepljenje, nakon toga brinemo o njima da se ne pojave nuspojave. Nekad se vidimo i izvan radnog vremena. Imam jednu gospođu koja ne pije kavu bez mene. Dakako, ima i zahtjevnijih osoba, no naviknule smo na njih. To je naš posao - brinuti o bolesnima. S druge strane, velika je stvar kada imate osobe u čijim se domovima osjećate kao kod kuće. Doslovce, možemo bez pitanja otvoriti hladnjak i poslužiti se. - govori iskreno Mirjana.
Uspješna provedba prve faze te odobrenje nastavka projekta, garancija su njegova daljnjeg uspjeha.
Organizacija konferencije je sufinancirana u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.