SLAVONSKI BROD - Na službenoj internetskoj stranici Grada Slavonskog Broda, danas je objavljen točan redoslijed radnji u postupku strateške procjene utjecaja na okoliš Plana održive urbane mobilnosti Urbanog područja Slavonski Brod. Podsjetimo, prošle godine počele su aktivnosti kojima će Slavonski Brod, zajedno s devet okolnih općina, razviti strategiju boljeg i pametnijeg prometovanja, kako bi se uklonili problemi na pojedinim lokacijama i čvorištima.
Ciljevi takvog prometnog planiranja su raznovrsni, a neki od njih su identificiranje stvarne potrebe razvoja prometnog sustava kao alata za podršku socioekonomskom razvoju područja, planiranje prometnog sustava u skladu s potrebama sektora poput obrazovanja, zdravstva, turizma, industrije i sličnog te, primjerice, osiguravanje biciklističke povezanosti urbanog područja.
No, procedura donošenja takvog dokumenta, iznimno je dugotrajna i uključuje čitav niz radnji koje su današnjom objavom prezentirane javnosti. Ukratko, u ime Grada Slavonskog Broda, nositelj izrade Plana održive urbane mobilnosti bit će Upravni odjel za komunalni sustav i komunalno redarstvo Grada Slavonskog Broda.
Nakon izbora ovlaštenika izrade Strateške studije utjecaja na okoliš, odredit će se sadržaj i razina obuhvata takve Studije, a javnost će biti obaviještena na koji način može sudjelovati u cijelom postupku. Po završetku izrade Plana održive urbane mobilnosti i Strateške studije, Povjerenstvo koje će imenovati gradonačelnik Mirko Duspara, ocijenit će Studiju i donijeti mišljenje o njezinoj cjelovitosti te stručnoj utemeljenosti.
Oba će dokumenta potom biti stavljena u javnu raspravu, a osim građana i druga će nadležna tijela dati svoje mišljenje o svemu, nakon čega će biti dostavljena izvješća tih razmatranja. Kako bismo pokazali složenost cijelog postupka, u nastavku nabrajamo samo neka tijela koja sudjeluju u određivanju sadržaja strateške studije: Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture; Ministarstvo kulture; Ministarstvo unutarnjih poslova; Ministarstvo zaštite okoliša i energetike; Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja;, Brodsko-posavska županija; Državna geodetska uprava; Hrvatske autoceste; Hrvatske ceste; Županijska uprava za ceste; HŽ Infrastruktura; Lučka kapetanija Slavonski Brod; Lučka uprava Slavonski Brod te dvadesetak drugih tijela.
Nakon tog dugačkog procesa moći će biti usvojen prijedlog, a potom i donesen konačni prometni Plan.
No, činjenica je kako niti jedno od tijela koje će biti pozvano dati svoje mišljenje, na izradu kvalitetnog i dobrog Plana, ne može utjecati više od građana. Stoga su Brođani, ali i mještani općina koje prometno 'gravitiraju' prema središtu Županije (općine Bebrina, Brodski Stupnik, Bukovlje, Donji Andrijevci, Garčin, Gornja Vrba, Klakar, Podcrkavlje i Sibinj), pozvani sudjelovati u kreiranju Plana koji je, u konačnici, rađen upravo za njih.
Podsjetimo, ukupna vrijednost projekta je dva milijuna i 207 tisuća kuna, dok je iznos potpore milijun i 876 tisuća kuna. Projekt je počeo u studenom 2018. godine, a trajat će do siječnja 2021. godine. Sredinom listopada 2019. godine, u sklopu Projekta, provedeno je ručno 'brojanje'na raskrižjima u užem centru grada. Brojitelji (studenti prometnih znanosti) su bili i u vozilima javnog prijevoza kako bi zapisali broj gradskih linija i putnika koji ih koriste, a vršili su i analizu parkinga na inače napučenim parkiralištima gradskog središta. Njihova su 'meta' bili i putnici na županijskim i međužupanijskim linijama te vlakovima koje su također 'ručno prebrojavati'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -