2084
Prikaza
0
Komentara
NOVA GRADIŠKA - Na današnjoj 15. sjednici Gradskog vijeća Grada Nove Gradiške prisutno je bilo 14 od 15 vijećnika, a njih čak 13-ero se javilo za sudjelovanje u 'Aktualcu' koji je potrajao gotovo dva sata.
Jedno od zanimljivijih pitanja, ali i prvih, postavio je vijećnik Davorin Slišurin (HDZ) koji se osvrnuo na odluku Vlade Republike Hrvatske koja priprema reformu poreznog sustava, a koja bi trebala stupiti na snagu početkom 2024. godine.
- Njihov je prijedlog da prihodi od prireza budu ukinuti, odnosno, ne budu prihod jedinica lokalne samouprave. Zanima nas jeste li u gradskim službama pokušali izračunati na koji način ćemo supstituirati prihode koje smo ostvarivali od stope prireza na dohodak od 12 posto - što je ujedno bila i najveća stopa za gradove veličine Nove Gradiške. Postoji li analiza i ako da, kakvi su rezultati? - pitao je Slišurin.
- Prvo moje pitanje pročelnici Ranisavljević (op.a. Upravni odjel za financije) je bilo koliko gubimo novaca, na što je ona rekla četiri milijuna kuna. Tu smo stali. Bilo mi je ključno i bitno da znamo koliko gubimo. Rekli ste 12 posto i najveći... jest jer je toliki najveći i dopušten, a Nova Gradiška kao i mnogi drugi gradovi su imali prirez tih 12 posto. To je prirez koji ja nisam uveo, nego je on davno uveden tako da je to slijed nekakvih stvari. - kazao je gradonačelnik Vinko Grgić, odgovorivši dalje vijećniku Slišurinu.
- To još nije došlo u Sabor, još je na očitovanju. Kada to dođe u saborske klupe bit ću prvi informiran o tome i vidjeti o čemu se točno radi. Radimo i razmišljamo što i kako ćemo. Dakako, posvetit ćemo se tome jer Grad ne može izgubiti. Vidjet ćete da smo uštedjeli devet i pol milijuna kuna, odnosno, prihodili više. Zamislite sada da vam takav prihod prepolove - to je veliki problem. Ne znam u ovom trenutku što ćemo napraviti s tim jer dođe li do toga - mnogi projekti 'otpadaju'.
Vidjet ćemo što možemo napraviti. Nova Gradiška je mala, to je oko 500 tisuća eura, no uzmite Zagreb gdje je to 100 milijuna,… Veliki su to novci i bune se svi gradonačelnici i lokalne samouprave. Vidjet ćemo što će od toga biti, no nitko od nas se ne želi odreći svojih prihoda. - zaključio je gradonačelnik Grgić.
Vijećnik Vlatko Grainer: Moje pitanje je vezano za klizište u Vinogradskoj ulici. Kad god su učestale padaline ljudi su ugroženi kao i njihovi domovi. Boje se s razlogom. Što možemo učiniti da taj problem koji postoji godinama i riješimo?
- Povukli smo sve moguće poteze koji su nam na raspolaganju, a to znači da smo 5. srpnja 2019. godine dobili građevinsku dozvolu za rekonstrukciju, a nakon toga smo 21. listopada dobili rješenje o njezinu produžetku te 20. kolovoza 2020. godine potrošili 29 tisuća kuna za obnovu kako bismo spasili ljude koji tamo žive. Međutim, za ozbiljan zahvat koji košta 350 tisuća eura, mi trebamo zadovoljiti i određene forme te pravne stvari.
Problem je što mi nismo vlasnici tih parcela, da je slučajno ugroženo javno dobro - kao cesta u Rešetarima - lako bismo to mogli riješiti. No, to je privatno, a ne naše. Ove godine smo Ministarstvu prostornog uređenja poslali zahtjev da nam se očituje možemo li mi, pravno, ući u dvorišta i pod kojim uvjetima, a potom sanirati klizišta. Nažalost, nismo dobili odgovor te smo u svibnju ponovno poslali upit i još uvijek čekamo. - kazao je gradonačelnik.
Za riječ se javio i novi gradski vijećnik iz reda SDP-a, Ivan Adžić: Dokle smo stigli s Ulicom baruna Trenka i Malom? Tu su i Ulica svetog Vida te Boškovićeva koje još uvijek nisu uređene niti asfaltirane - kada će doći red na njih?
- Što se tiče Trenkove i Male - to mi je noćna mora. Mi smo te projekte napravili jer smo imali ozbiljna obećanja koja su popraćena sporazumom o mogućem proširenju malih gradova, da napravimo te ulice. Nakon što isplatimo što moramo, ostaje nam oko 12-14 milijuna kuna za ostale investicije, odnosno, projekte. Možemo svake godine ići jednu po jednu, no nećemo time ništa postići. Čekamo novi izvor financiranja kojim možemo brže riješiti sve te probleme.
Međutim, da stanovništvo donjeg grada ne bude zakinuto, radimo sada na ishođenju građevinske dozvole za uređenje pristupne ceste do crkve u župi Jug, pripremamo projektnu dokumentaciju za izgradnju vrtića u Zvonimirovoj, a pred kraj godine raspisat ćemo natječaj za Ulicu sv. Vid. - pojasnio je novogradiški gradonačelnik.
Nakon dugog, ali izuzetno mirnog Aktualca, vijećnici su većinom glasova usvojili 11. točaka današnjeg Dnevnog reda koje je moguće pronaći u nastavku članka.
DNEVNI RED
1. Aktualni sat
2. Godišnji izvještaj o izvršenju Proračuna Grada Nova Gradiška za 2022.
3. Izvješće o izvršenju programa na području grada Nova Gradiška za 2022.:
a) građenja komunalne infrastrukture
b) održavanja komunalne infrastrukture
c) korištenja sredstava naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada
4. Izvješće o radu i financijskom poslovanju za 2022.:
a) Pučkog otvorenog učilišta Matija Antun Relković Nova Gradiška
b) Gradske knjižnice Nova Gradiška
c) Gradskog muzeja Nova Gradiška
d) Turističke zajednice Grada Nove Gradiške
e) Javne vatrogasne postrojbe Nova Gradiška
f) Vatrogasne zajednice Grada Nove Gradiške
g) Gradskog društva Crvenog križa Nova Gradiška
h) Saveza sportova Nova Gradiška
i) Zajednice tehničke kulture Grada Nove Gradiške
5. Prijedlog programa rada Savjeta mladih Grada Nova Gradiška za 2023.
7. Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o komunalnom redu
11. Prijedlog odluke o ukidanju statusa Javnog dobra u općoj uporabi za kč.br.842/2 k.o. Nova Gradiška