399
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv raka u utorak je u Dvorani mudrosti požeške Gradske knjižnice održana 'Zdrava kava s doktorima' i otvorenje izložbe 'Ja sam snaga'. Organizatorice događaja članice su Udruge žena oboljelih i liječenih od raka 'Nismo same!' koje su 'zdrave kave' dosad održale 29 puta diljem Lijepe Naše - za što su 2024. godine dobile i dvije nagrade. Ranije su bile i u Slavonskom Brodu.
A trebamo ih i dalje - i to što češće. Riječ je o dragocjenom susretu i vrijednoj inicijativi. Pokazalo je to druženje u Požegi na koje je stiglo četrdesetak žena, od kojih su mnoge preživjele rak dojke ili su, pak, trenutno u procesu liječenja. Većina tamo prisutnih na svojoj je koži osjetila surovost radne i životne okoline prema oboljelima, kao i krutost zdravstvenog sustava. Mnoge su potvrdile kako njihovi liječnici više vremena provode tipkajući rezultate novih nalaza na brzinu (jer im je u istom terminu naručeno po deset pacijenata) te kako za sva pitanja koja ih zanimaju naprosto nemaju vremena - a ponekad ni interesa.
Zato su na sva njihova pitanja sinoć odgovorile vrhunske stručnjakinje - prim. doc. dr. sc. Vesna Ramljak, dr. med., predstojnica Odjela za patologiju i citologiju Klinike za tumore KBC-a Sestara milosrdnica te Ivona Poljak, psihologinja u Klinici za onkologiju KBC-a Zagreb. Pitanja im je postavljala novinarka i osnivačica udruge i portala 'Nismo same!', Ivana Kalogjera.
Sudionice Zdravih kava dobile su korisne informacije i saznale alate koji su im pomogli u boljem suočavanju s dijagnozom, prevencijom i očuvanjem zdravlja.
- Nemojte šutjeti, morate sve reći, morate tražiti pomoć,... nema straha, nema stigme, nema ničega,... nemate što izgubiti nego život, a sve drugo možete samo dobiti. - hrabrila je žene doktorica Ramljak koja je i sama jedva preživjela rak dojke.
- Ja pacijentima pomažem i oko onoga što nisu razumjeli u procesu. Vrlo često se dogodi da su dobili neku informaciju koja im nije skroz jasna, nije dovoljno pojednostavljena. Isto tako se često dogodi da zaboravite ono što ste čuli u ordinaciji čim iz nje izađete. Sve su to nove informacije, puno je novih izraza, teško je to zapamtiti u stanju emocionalne potresenosti, straha, brige,... Često me pacijenti pitaju jesu li njihovi osjećaji normalni. Svaka reakcija koju osoba ima nakon saznavanja dijagnoze maligne bolesti je normalna. Neki kažu da nisu ništa osjećali, neki da su osjećali šok, neki da ne znaju kako su se osjećali,... nijedna emocija nije prava ili kriva. Tako je i tijekom liječenja. Nije pogrešno ništa od toga. Mnogi kažu da se osjećaju kao u oblačiću, kao da im nije ništa. Ja volim reći da nas taj oblačić čuva u tom procesu i ne treba ga razbijati, mada ljudi oko nas to često žele napraviti. - kazala je Ivona Poljak.
Jedan od korisnijih savjeta koje je dala osobama koje komuniciraju s oboljelima jest da im nikad ne govore da se ne boje. Puno je korisnije pokazati razumijevanje za taj strah i reći - ovo je jako teška situacija, normalno je da se bojiš... i ja bih se bojala na tvom mjestu (pa tko ne bi?!). U našem društvu, naglasila je, zabranjene su takve emocije pa je potrebno naučiti ponovno ih sebi dozvoliti. Briga za sebe još je jedan nužan aspekt oporavka.
Otvorena kritika zdravstvenog sustava čije rupe krpaju udruge poput 'Nismo same!', pozivanje na (preventivne) preglede (samopregledi, godišnji ultrazvuk, mamografija, magnetna rezonanca, praćenje obiteljske anamneze, genetska testiranja,...) - samo su neke od sinoćnjih tema.
Nakon kave, na Galeriji svjetlosti je u 19 sati održano otvorenje izložbe Ja sam snaga. Riječ je o izložbi fotografija Vjekoslava Skledara koja prikazuje deset portreta žena oboljelih od raka dojke. Cilj je izložbe osnažiti žene koje se liječe, ali i potaknuti promjenu percepcije javnosti kad je riječ o bolesti od koje obolijeva sve veći broj mladih žena.