1139
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom, 11. srpnja ove godine, Gradsko vijeće Grada Slavonskog Broda usvojilo je Odluku o načinu pružanja javnih usluga sakupljanja komunalnog otpada na području grada Slavonskog Broda . Prema novom Zakonu, strukturu ukupne cijene javnih usluga čini cijena za količinu predano miješanog komunalnog otpada (MKO) i cijena obvezne minimalne javne usluge (MJU). U Odluci Gradskog vijeća stoji kako cijena obvezne minimalne javne usluge, za sve korisnike razvrstane u kategoriju kućanstva (kuće, stambene zgrade), iznosi 41,83 kn (s PDV-om). To je za oko devet posto manje od cijene (45,00 kn) koju su do sada plaćala kućanstva u Slavonskom Brodu.
Prema zakonskim odredbama, ukupna mjesečna cijena odvoza otpada za Brođane ovisit će o varijabilnom dijelu troška, odnosno o proizvedenoj količini i potom o odvajanju otpada. U Slavonskom Brodu taj promjenjivi dio neće ovisiti o broju ispražnjenih spremnika nego o broju iskorištenih vrećica koje će biti zapremine 10 litara (1,35 kn), 20 litara (2,45 kn) i 40 litara (4,79 kn). Korisnici usluga slavonskobrodskog TD Komunalac na svoje kućne adrese dobivat će svaki mjesec fiksni račun u iznosu od 41,83 kn, a količinu odloženog otpada plaćat će kroz kupnju vrećice. Nakon zagrebačkog modela i njihovih ZG vrećica, ovakav slavonskobrodski model naplate putem kupljenih vrećica za sada je jedinstven u Slavoniji, Baranji i Srijemu. S tim da su komunalne vrećice u Zagrebu od 50 do 70 posto skuplje nego u Slavonskom Brodu. Naime, njihova cijena je 2 kn (10 l), 4 kn (20 l) i 8 kn (40 l) po komadu.
Sustav plaćanja putem vrećice mogao bi biti pravedniji za sve korisnike, posebice stanare višestambenih zgrada koji su do sada plaćali istu cijenu odvoza otpada, bez obzira na proizvedenu količinu. Međutim, po novoj gradskoj Odluci, sada će stanari morati paziti da u spremnicima za otpad budu isključivo vrećice Komunalca, a ne recimo od trgovačkih lanaca (koje također imaju svoju cijenu - min. 1 kn) i sl. U suprotnom stanju prijete kazne. Naime, vrećice će se i dalje odlagati u spremnike (120 ili 1100 l), ali će sada proizvođači otpada, točniji građani i poslovni subjekti, morati više voditi brigu o svojim spremnicima (čipirani) kako bi onemogućili da netko sa strane odlaže otpad u spremnike stanara, ali i da sami poštuju pravila odlaganja putem gradskih vrećica.
Ako stanari zgrade ne budu imali prostora da odlože svoje spremnike unutar vlastitog prostora, onda će morati tražiti od Grada suglasnost za korištenje javne površine (uz naplatu).
Ako stanari zgrade ne budu imali prostora za postavljanje svojih spremnika unutar vlastitog prostora, onda će morati tražiti od Grada suglasnost za korištenje javne površine (uz naplatu), uz obvezu onemogućavanja pristupa spremnicima trećim osobama. Spremnici će se morati zaključavati, pojedinačno ili zajednički, u tipskim zaštićenim "boxovima". Sustav odlaganja komunalnih vrećica u spremnike važan je kako bi se olakšalo prikupljanje putem kamiona "smećara" jer bi u suprotnom puno duže trajalo fizičko stavljanje tih vrećica u kamione (od strane radnika Komunalca), što bi dovelo do znatnog povećanja troškova (većeg broja radnika, više kamiona itd.) i posljedično do veće cijene usluge za građane.Također, odlaganjem vrećica na ulici (a ne u spremnike) proizveo bi se nered kako u privatnom tako i u javnom gradskom prostoru.
U priloženoj tablici nalaze se podaci o cijeni odvoza otpada u 18 gradova Slavonije, Baranje i Srijema. Tablica sadrži podatke o davateljima usluga, cijenu minimalne usluge (s PDV-om) te cijenu pražnjenja jednog spremnika od 120 litara i 1100 litara. Za dio gradova, koji su omogućili nižu cijenu MJU za individualno domaćinstvo zbog toga što korisnici kompostiraju biootpad, navedena je cijena za spremnik od 120 litara.
Najveću mjesečnu cijenu MJU između 18 navedenih gradova plaćaju Našičani (84,46 kn) i Đakovčani (71,93 kn).
Najveću mjesečnu cijenu MJU između 18 navedenih gradova plaćaju Našičani (84,46 kn) i Đakovčani (71,93 kn). Iza njih slijede stanovnici Nove Gradiške (70,06 kn), Požege (uključujući Pleternicu i Kutjevo - 66,44 kn) te Vinkovaca (60,00 kn). Najnižu cijenu MJU imaju građani Pakraca (21,47 kn), Osijeka (34,47 kn) te Iloka (35,60 kn). Slavonski Brod se u ovoj kategoriji usluge nalazi na 12. mjestu. Osam gradova omogućio je svojim građanima niže cijene MJU ako u svojim kućanstvima kompostiraju biootpad. To su Nova Gradiška, Požega (uključujući Kutjevo i Pleternicu), Vinkovci, Županja, Vukovar i Osijek.
Kada je riječ o cijeni pražnjenja jednog spremnika od 120 litara Virovitica ima najvišu cijenu (14,40 kn) pa slijede Đakovo (12,20 kn), Pakrac (7,91 kn) i Našice (7,50 kn). Virovitica je na vrhu i po pitanju cijene jednog pražnjenja spremnika od 1100 litara (132,00 kn) u zajedničkom kućanstvu (zgrade), a Đakovo je zauzeo drugo mjesto (111,87 kn). U tablici je vidljivo kako su neki gradovi (Vinkovci, Županja, Vukovar, Ilok i Pakrac) cijenu pražnjenja jednog spremnika u zajedničkim kućanstvima formirali tako da se plaća po proizvedenoj litri.
Kako nije u svim cjenicima isporučitelja usluga (komunalna poduzeća) precizno objašnjena struktura troška za zajednička kućanstva, ovdje ćemo navesti samo primjer izračuna iz Vinkovaca. Naime, zajednička kućanstva (zgrade) u Vinkovcima plaćaju odvoz otpada na način da se iznos od 0,06 kn pomnoži s veličinom spremnika koji se prazni i potom dobiveni iznos dijeli s ukupnim brojem stanara neke zgrade kako bi se dobila cijena po jednom korisniku. Npr. ako pomnožimo 0,06 kn sa 1100 litara dobijemo 66,00 kn. Ako zgrada ima 15 stanova, sa ukupno 37 stanara, onda se iznos od 66,00 kuna dijeli sa 37 i dobije se cijena od 1,78 kn po stanu.Ako u kućanstvu žive četiri člana onda se iznos iznosi od 1,78 kn množi sa 4 kako bi se dobila ukupna cijena pražnjenja jednog spremnika (za ovo kućanstvo) u iznosu od 7,12 kuna.
S druge strane, za četiri odvoza mjesečno, Vinkovčani (u individualnom domaćinstvu) koji kompostiraju otpad platiti će poduzeću Nevkoš doo 68,30 kn, a oni korisnici (u ind. kućanstvu) iz Vinkovaca koji ne kompostiraju svoj otpad dobiti će račun od 87,60 kn.
Namjerno nismo u tablici stavili podatke o ukupnoj cijeni odvoza otpada za pojedini grad jer je teško izračunati konačnu cijenu za zajednička kućanstva (zgrade).
Namjerno nismo u tablici stavili podatke o ukupnoj cijeni odvoza otpada za pojedini grad jer je teško izračunati konačnu cijenu za zajednička kućanstva (zgrade), ali ako se u obzir uzmu samo individualna kućanstva (obiteljske kuće) onda možemo dobiti itekako usporediti podatke. Primjerice, za četiri mjesečna pražnjenja spremnika od 120 litara, u individualnom domaćinstvu, korisnici koji kompostiraju otpad, u Osijeku će platiti 57,62 kn (uključena posebna naknada od 1,20 kn). Osječani koji žive u kućama i ne kompostiraju imaju mjesečni trošak (za 4 pražnjenja) od 62,79 kn. U nekim sredinama, u slučaju četiri pražnjenja spremnika za mješani komunalni otpad mjesečno, cijena ide do čak 160 kn (Đakovo) za kućanstva.
Kada bi napravili primjer izračuna po kojem bi stanovnici 17 gradova u okruženju Slavonskog Broda proizvodili 60 litara miješanog komunalnog otpada tjedno (ili imali dva pražnjenja spremnika mjesečno) onda bi računi (za individualna kućanstva) u tim sredinama bili sljedeći: 100 kn (Našice), 96 kn (Đakovo), 58-81 kn (Nova Gradiška), 52-77 kn (Požega), 77 kn (Virovitica), 54-74 kn (Vinkovci), 74 kn (Valpovo), 46-66 kn (Županja) , 50 kn (Ilok), 49 kn (Belišće), 43-48 kn (Osijek) i 38 kn (Pakrac).
Prema navedenom, u Slavonskom Brodu će cijena odvajanja otpada od 1. prosinca biti među nižima u Slavoniji, Baranji i Srijemu, pa bi tako građani koji će kupovati tri vrećice od 20 litara odjednom (3 x 2,45 = 7,35) mogli dobiti račun od 71,23 kn (7,35 x 4 + 41,83 = 71,23). Svakako je praktično za stanare u zgradama koristiti više komada manjih vrećica jednokratno (npr. 6 x 10 l, ili 3 x 20 l), pa kada se jedna napuna odloži u zajednički spremnik, kako bi se izbjegao neugodan miris zbog dužeg boravka otpada u stanu, nego odlagati u veće vrećice (jedna od 40 ili jedna od 20 l).
Prednost vrećica u odnosu na spremnike je iu tome što je građanima u zgradama ostavljena veća mogućnost za uštedu jer će s kupovanjem manjih vrećica i sami računi za odvoz otpada biti manji. Stoga je i puno lakše provjeriti vlastitu proizvodnju otpada dok je to kod zajedničkih spremnika u zgradama puno teže.
A o prednostima gradskih vrećica pisali smo još u siječnju ove godine kada smo konstatirali da su kontejneri za otpad okupirali centar Slavonskog Broda .