SLAVONSKI BROD - Neslavna pozicija Hrvatske na ljestvici ekološki osviještenih država Europske unije, time i pritisak na Hrvatsku 'odozgor' (implementacija europskih direktiva) kako bi poduzela sve što je moguće za popravljanje situacije, i sve skuplje sirovine ponukale su vladajuću većinu na donošenje novog Zakona o održivom gospodarenju otpadom.
Sakupljanje otpada kao posao
Samo u posljednjih deset godina, kroz uložena sredstva za skupe sanacije odlagališta neselekcioniranog otpada i kroz izgubljenu vrijednost zemljom zatrpanih sekundarnih sirovina,izgubili smo sedam milijardi kuna.
U svemu tome nisu isključeni ni 'prsti' Slavka Linića koji ovu priču, zacijelo, vidi i s one druge, financijski prihodovne, ali i zbog raznih socijalnih davanja, i rashodovne strane. Naime, jedna od intencija zakona donesenog 16. srpnja ove godine je i uvođenje razlikovne odrednice između 'prodaje sekundarnih sirovina za osobne potrebe' i bavljenja prikupljanjem i prodajom sekundarnih sirovina kao 'gospodarske djelatnosti'.
Činjenica je kako nerazumno ponašanje, samo u posljednjih deset godina, Republiku Hrvatsku, kroz uložena sredstva za skupe sanacije odlagališta neselekcioniranog otpada i kroz izgubljenu vrijednost zemljom zatrpanih sekundarnih sirovina, stoji više od sedam milijardi kuna.
Mi bacamo 92 posto, a Austrija tek jedan posto!
Početkom ove godine reciklirali smo samo osam posto otpada i, po tom pitanju, u zadnjih desetak godina, nismo se pomakli s mjesta. Dakle, mi u Hrvatskoj, nesortirano, u jednu kantu ili spremnik, a zatim na nesanirana i neusklađena odlagališta, bacamo čak 92 posto komunalnog otpada. U Europi, prosječno se odlaže svega 37 posto, a u najnaprednijim zemljama, poput Austrije i Švedske, tek jedan posto!
Radi se o primarno ekološkom problemu, ali i ekonomskom, jer u državi koja oskudijeva, ili za puno sirovina uopće nema prirodne resurse, na taj način, bacamo vrijedne i iskoristive sirovine: papir, metal, plastiku, plemenite metale…
O Zakonu, prilikom njegova donošenja u Hrvatskom saboru, ministar Mihael Zmajlović je rekao:
- Dosljednom primjenom obaveza iz ovog zakona, preuzimanjem odgovornosti na lokalnoj, a ne samo na državnoj razini i zahvaljujući jasnim mehanizmima kontrole, iz temelja će se promijeniti komunalne navike građana i omogućiti da se u praksi doista uspostavi održivi sustav gospodarenja otpadom.
Sigurnosni aspekt novih odredbi Zakona
Ono što je, u javnosti i medijima, ostalo manje primijećeno jest, u uvodu spomenuta, moguća Linićeva uloga u donošenju pojedinih odredbi Zakona, odnosno, po prvi puta, definirano individualno sakupljanje i prodaja sekundarnih sirovina – kao gospodarska djelatnost. Također, 'prešućen' je sigurnosni aspekt nekih novih odredbi. Intencija novih zakonskih odredaba po kojima otkupljivači moraju identificirati prodavatelja sekundarnih sirovina, sam proces otkupa snimiti video kamerom, a video zapis čuvati najmanje mjesec dana, jest prevencija i smanjenje sve učestalijih kaznenih djela krađa, najčešće metala, i njihova prodaja otkupljivačima.
Jedinice lokalne uprave dužne su imati Plan gospodarenja otpadom s jednim od bitnih ciljeva - smanjenje ukupne količine komunalnog otpada s 92 posto na 75 posto već do kraja ove godine.
Evidencija o isplaćenim iznosima ima poslužiti za utvrđivanje je li netko otkupljivaču prodao neki vlastiti otpad, ili se radi o 'profesionalnoj djelatnosti' sakupljanja sekundarnih sirovina.Razlikovna granica je ostvareni mjesečni prihod koji prelazi polovicu prosječnog osobnog dohotka u Republici Hrvatskoj.
Ima li Grad Slavonski Brod vremena?
Jedinice lokalne uprave dužne su imati Plan gospodarenja otpadom (članak 21. Zakona) a planovi, kao jedan od bitnih ciljeva, moraju definirati načine za smanjenje ukupne količine komunalnog otpada s 92 posto na 75 posto već do kraja ove godine, na 50 posto do kraja 2016., a na 35 posto (dva posto manje od sadašnjeg europskog prosjeka) do kraja 2020. godine.
Koliko je Grad Slavonski Brod, planski i operativno, u samo četiri preostala mjeseca, spreman izvršiti svoju zakonsku obvezu - smanjenja komunalnog otpada do konca ove godine - vrijeme, kao najpouzdaniji 'sudac', donijet će svoju ocjenu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Stipe01.09.2013. u 21:43
Tema je super, ali članak je samo OK, s time da niti nakon par čitanja nisam shvatio kakva je ta moguća Linićeva uloga. Autor nešto sugerira, a ne znam što? Možda je trebalo još jednom spomenuti detalje kućnog sortiranja otpada,... Prikaži sve čisto edukativno. To bi dalo dodatnu dimenziju članku.
-
Kahfrate01.09.2013. u 13:17
Kao i uvijek, kada se donese neki zakon, ili pravilo, najvažniji je novac koji je potreban da bi se Zakon proveo, a potom i vrijeme za izvršenje zapovijedi (zakona) ... Centrala u Zagrebu odvlači previš love sebi, a lokalcima ostaju... Prikaži sveju mrvice ... U EU je taj omjer puno povoljniji za lokalnu upravu, nego je to kod nas ... u Hrvatskoj.
-