3904
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Početkom 2018. godine, sjeverozapadni kavalir slavonskobrodske Tvrđave, očišćen je od otpada i građevinskog materijala koji je posljedica urušavanja, kako bi sve bilo spremno za obnovu tog dijela tvrđavskih objekata.
Posljednjih dana taj dio sve više nalikuje onom obnovljenom ranijih godina, u koje je, prije više od petnaest godina, uselio stalni postav Galerije Ružić koja se danas prostire na oko 1800 četvornih metara.
Kako smo ranije pisali, trebao bi to postati multimedijalni centar posvećen tamburi kao autohtonom hrvatskom tradicijskom glazbalu. Pod nazivom 'Kuća tambure - Slavonska notna bajka' u rekonstrukciju je uključeno 2.429,65 'kvadrata' sjeverozapadnog kavalira koji je već sada dobio potpuno novo naličje, iako je posla i dalje puno.
Radovi su i dalje u tijeku, a projekt je vrijedan više od 27.372.625,00 milijuna kuna (85 posto sredstava dolazi iz europskih fondova). Po otvorenju novog prostora, posjetiteljima bi na tom mjestu trebali biti ponuđeni multimedijalni centar za suvremeni doživljaj glazbe, stalni izložbeni postav, majstorsku radionicu i suvenirnicu kao i zonu za opuštanje uz glazbu, takozvanu 'chill out zonu'. Dio prostora zauzet će i polivalentna dvorana, arhivsko dokumentacijski centar te administrativni i skladišni prostori.
Dovršetak ovog dijela obnove slavonskobrodske Tvrđave, trebao bi čitav grad pozicionirati kao kulturni centar regije jer će na inovativan i suvremen način pružati nove kulturne sadržaje.
Kako je vidljivo na fotografijama koje prikazuju i istočni kavalir, materijal, odnosno, stara cigla, prikupljena u pojedinim tvrđavskim objektima, pažljivo se slaže. Sav iskoristivi materijal koji ostaje nakon čišćenja, a koji je nekada činio dijelove tvrđave, bit će iskorišten u njezinoj obnovi.
Projekt „Kuća tambure-Slavonska notna bajka-infrastrukturni radovi" financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Razdoblje provedbe projekta je od 26.9.2018. do 26.9.2020. godine.
Ukupna vrijednost projekta je 27.372.625,00 kuna, iznos sufinanciranja EU je 85 posto, odnosno 23.266.731,25 kuna, dok se ostatak od 15 posto sredstava osigurava iz proračuna Grada Slavonskog Broda.
Kao projektni partner, podršku pri pripremi i provedbi projekta pruža Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda.
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.