2091
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nizom projekata i obnovom koja traje već nekoliko godina, Grad Slavonski Brod nastoji spriječiti daljnje propadanje objekata slavonskobrodske Tvrđave, ali i iskoristiti taj povijesni prostor za obogaćenje turističke i kulturne ponude.
Sjeverozapadni dio kavalira, kako je poznato već godinama, bit će uređen u interaktivni kreativni centar posvećen tradicionalnoj tamburaškoj glazbi i instrumentu kojeg mnogi povezuju sa Slavonijom.
Ukupna površina od 2.429,65 kvadratnih metara Tvrđave Brod upravo je u rekonstrukciji, a čitav je projekt naziva „Kuća Tambure - Slavonska notna bajka - infrastrukturni radovi", čija bi provedba trebala trajati dvije godine, vrijedan 27.372.625,00 milijuna kuna. Osamdeset i pet posto sredstava osigurat će, pritom, Europska unija, a ostatak će biti pokriven iz proračuna Grada.
Središte tvrđavskog kompleksa, stoga, sada izgleda prilično kaotično, no revitalizacija te masivne strukture po svom će završetku zasigurno Slavonskom Brodu donijeti samo dobro.
Sjeverozapadni kavalir postat će tako suvremeni multimedijalni centar posvećen tamburi kao autohtonom hrvatskom tradicijskom glazbalu, a posjetiteljima će nuditi multimedijalni centar za suvremeni doživljaj glazbe, stalni izložbeni postav, majstorsku radionicu i suvenirnicu kao i zonu za opuštanje uz glazbu, takozvanu 'chill out zonu'. Dio prostora zauzet će i polivalentna dvorana, arhivsko dokumentacijski centar te administrativni i skladišni prostori.
- Dugoročno, Tvrđava bi se trebala razviti kao kulturni centar regije, a ovim projektom oživljava se na inovativan te suvremen način stvaranjem javnog prostora i kulturnog proizvoda koji svojim sadržajima čine važan dio turističke ponude Grada Slavonskog Broda. - poručili su krajem 2018. godine iz Gradske uprave.
Projekt „Kuća tambure-Slavonska notna bajka-infrastrukturni radovi" financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Razdoblje provedbe projekta je od 26.9.2018. do 26.9.2020. godine.
Ukupna vrijednost projekta je 27.372.625,00 kuna, iznos sufinanciranja EU je 85 posto, odnosno 23.266.731,25 kuna, dok se ostatak od 15 posto sredstava osigurava iz proračuna Grada Slavonskog Broda.
Kao projektni partner, podršku pri pripremi i provedbi projekta pruža Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda.
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.