SLAVONSKI BROD – Prije tjedan dana tri zdenca na vodocrpilištu Sikirevci, namijenjena opskrbi vodom brodskog područja, u potpunosti su opremljena, kazao je direktor Vodovoda, Stjepan Aščić.
- Na njima ima još jako malo posla, zapravo nešto radova na okolnom terenu i spremni su za puštanje u funkciju. Nakon toga ostaje nam izgraditi spojni cjevovod od ta tri zdenca do našeg temljenog cjevovoda čime bi se u potpunosti ostvarili uvjeti za odvajanje, isporuku vode i samostalno gospodarenje Vodovoda Slavonski Brod na tom području – najavio je Aščić na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća, govoreći o vodoopskrbi nakon krize iz travnja ove godine.
Podsjetimo, kao rezultat najvećeg problema u vodopskrbi ovoga područja nakon domovinskog rata, potpisan je sporazum između Hrvatskih voda i vinkovačkog vodovoda kojim su definirani načini riješavanja dovoda vode od Sikirevaca do Slavonskog Broda.
- U tim naredbama je kazano kako se hitno, u roku od 15 dana, treba dovesti sto litara vode i to je izvršeno, hitno je trebalo završiti crpnu stanicu Bicko selo - veliki objekt od deset i nešto milijuna kuna, temeljni cjevovod od 55 milijuna kuna i trebalo je trajno osigurati 250 litara vode u Slavonski Brod da se ovakvi slučajevi više ne bi dogodili – podsjetio je Aščić, naglasivši kako je u ovom trenutku vodoopskrbno stanje u Brodu i okolnim općinama zadovoljavajuće. U sam grad i zapadne općine dolazi sto litara u sekundi sikirevačke vode, na Jelasu se proizvodi 120 do makismalno 180 litara u sekundi vode, a tu je i 'zaleđe' u Davoru. Naime, u lipnju prošle godine, zbog značajnog povećanja potrošnje vode uzrokovane ljetnim mjesecima, i činjenice da u tom trenutku proizvedenih 120 l/s vode u tvornici na Jelasu nisu zadovoljavale vršne potrebe, određena količina vode uzimana je iz vodoopskrbnog sustava Davor. Već u srpnju te iste godine više nije postojala potreba za vodom iz Davora. – Uprava društva je, radi veće vodoopskbne sigurnosti, tada donijela odluku kako trebamo zadržati taj živi izvor, držati ga na minimumu i evo to je do ovog priključenja na Sikirevce tako i bilo – rekao je Aščić, koji, uz posao završetka spajanja na vodocrpilište Sikirevci muku muči i s potraživanjima od strane dužnika, ali i s gubicima vode u postojećoj mreži, koja je poprilično stara.
- Naša potraživanja prema potrošačima iznose nešto više od četiri milijuna kuna. To je velik iznosi, a kako je evidentno da je dio tih potraživanja nenaplativ, u komunikaciji s vlasnicima i Gradom treba pokušati iznaći riješenje i odlučiti u kojem smjeru ići kada je u pitanju naplata utuženih dugovanja – istaknuo je Aščić, koji je u nastavku, vezano uz zamjenu cjevovoda, kao jedno od mogućih rješenja smanjenja gubitaka, naglasio kako je riječ o skupom postupku. Naime vodovod ima oko 900 kilometara cjevovoda, a za zamjenu samo deset posto te mreže trebalo bi izdvojiti do milijun kuna.
- Smanjenje gubitaka se treba provoditi kroz takozvane soft mjere kao što su smanjenje tlaka, povećanje kontrole nad sustavom ugradnjom dodatnih mjerila, pametnijim mjerilima za očitanje… Idući u tom smjeru s Hrvatskim vodama smo nedavno potpisali 21 milijun kuna vrijedan ugovor za izgradnju mjerno-regulacijskog sustava kojim bismo išli na spuštanje tlaka u dijelovima mreže gdje je to moguće. Vjerujemo kako ćemo do kraja godine uspjeti obaviti javnu nabavu, pa da već iduće godine krenemo s gradnjom – najavio je Aščić.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -