POŽEGA/SLAVONSKI BROD - Unatoč stalnoj i kontinuiranoj edukaciji, koju provode djelatnici Komunalca, divlja odlagališta veliki su problem Požeštine. O tome svjedoče i sve češći pozivi građana koji djelatnike tamošnjeg komunalnog poduzeća upozoravaju na postupke nesavjesnih pojedinaca.
"Javnom uslugom prikupljanja miješanog komunalnog otpada, koju na području osam jedinica lokalne samouprave u Požeško-slavonskoj županiji, provodi Komunalac Požega d.o.o., obuhvaćeno je cca 18.500 korisnika. Unatoč tome što su stvoreni svi preduvjeti za odvajanje otpada „na kućnom pragu", a otvorena su i reciklažna dvorišta u Požegi i Pleternici, još uvijek ima onih kojima je jednostavnije otpad odvesti na neku lokaciju u gradu i okolici i tamo ga baciti. Pozivamo građane koji uoče divlja odlagališta da o tome obavijeste komunalne redare jedinica lokalne samouprave na čijem su području uočene. Komunalac Požega d.o.o. nastojat će takva odlagališta sanirati na brz i kvalitetan način.", poručili su iz ovog poduzeća čiji će djelatnici, kako su istaknuli za požešku-kroniku, i u 2020. godini nastaviti s edukacijom. Sve s ciljem kako bi građane potaknuli na savjesno zbrinjavanje otpada i manji broj divljih deponija.
Nažalost, dosadašnja iskustva, pa i ona iz Slavonskog Broda, govore kako edukacija, barem za sada, kod dijela građana ne daje željene rezultate. I nije riječ tek o ekološki neosviještenim pojedincima, nego i o kršiteljima zakona. Naime, nerijetko su oni koji stvaraju divlje deponije zapravo osobe koje izbjegavaju plaćanje komunalnih usluga. - To su ljudi koji jednostavno ne plaćaju odvoz otpada pa ga nemaju gdje odložiti. Onda kad ga skupe dovoljno, potrpaju ga u automobile i pobacaju u naše kontejnere. A kad ih napune bacaju oko njih. - ispričao je za SBplus čitatelj iz Slavonskog Broda koji se u svom naselju više puta suočio s nemilim prizorima razbacanog krupnog otpada. Istog onoga kojeg djelatnici i brodskog Komunalca redovito čiste obavljajući, čini se, Sizifov posao. - Nažalost, mi samo 'gasimo požar'. Mi se bavimo posljedicama. Kad god uočimo takve stvari očistimo divlje deponije, no nesavjesni pojedinci vrlo brzo opet sve zagade, mi opet čistimo i tako u krug - kazali su još ranije u Komunalcu.
O iskustvima zapadnih zemalja koje za prekršitelje imaju 'osiguranu' komunalnu policiju i visoke kazne, na našem području za sada možemo tek sanjati. Bi li u ovakvim slučajevima pomogao video nadzor, što su svojevremeno predlagali i Brođani koji se u naselju Kotlić više godina kontinuirano susreću s onima koji im 'pod nos' bacaju svoj otpad? Dio građana uvjeren je kako će video nadzor na jednom mjestu, 'otvoriti' divlju deponiju na drugom, no ipak, 81 posto onih koji su sudjelovali u SBplusovoj anketi mišljenja je kako bi kamere itekako pomogle. Hoće li odgovorni reagirati na njihov prijedlog, ostaje vidjeti. Do tada preostaje nam prijaviti svakoga tko si uzme za pravo na ovakav nekulturan način zagađivati nam dvorišta, parkove, šume,... Zažmirimo li na one koje uočimo da to čine, nismo puno bolji od njih. Jer takvo 'žmirenje' sudjelovanje je u 'zločinu prema okolišu'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -