1064
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Nacrt prijedloga Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u državnom vlasništvu, kako piše Nacional, uzbunio je planinarsku zajednicu i sve koji poznaju povijest nastanka, upravljanja i održavanja planinarskih kuća i domova kao neraskidivih dijelova planinarske infrastrukture.
Sporni prijedlog u članku 16. predviđa da se upravljanje planinarskim domovima na područjima nacionalnih parkova i parkova prirode povjeri javnim ustanovama koje upravljaju tim područjem, odnosno županijama na čijem se teritoriju nalaze.
- Neosporno je da su domovi izgrađeni na državnom zemljištu u većem broju slučajeva, no domove su gradili i održavali kroz desetljeća planinari i planinarska društva. Ne pričamo ovdje o centralnoj upravi nacionalnog planinarskog saveza HPS-a, već o lokalnim planinarskim društvima i lokalnim gradskim i županijskim savezima. Oni su ti koji su izgradili domove i koji se dan-danas brinu o njima. Dakle prvenstveno bi trebalo zakonskim okvirom riješiti i objediniti vlasništvo parcele i samog doma. Logično bi bilo da država to zemljište pokloni, kao što je recimo poklonila HNS-u zemljište u Velikoj Gorici, i da se planinarska društva koja su izgradila domove ili koja sada njima upravljaju upišu kao vlasnici. - kazao je za Nacional Damir Gobec iz Planinarskog saveza Grada Zagreba.
Puno je tu nejasnoća vezano za domove na slavonskobrodskom i požeškom području. Primjerice, objektom Planinarskog doma Jankovac upravljaju Hrvatske šume, stoji na stranici Parka prirode Papuk (odnosno, istoimene javne ustanove), ali Hrvatski planinarski savez detaljnije navodi kako je za tamošnje upravljanje odgovorno osječko HPD Bršljan Jankovac, (jedno od najstarijih hrvatskih planinarskih društava od 19. stoljeća). Ono je i upisano kao vlasnik objekta te gotovo 2000 kvadrata šume koja ga okružuje. Sve izvan toga u državnom je vlasništvu. Drugim riječima, riješeni su imovinsko-pravni odnosi vezani za sam dom.
U ožujku 2021. godine, Grad Slavonski Brod raspisao je natječaj za upravljanje i korištenje Planinarskog doma „Đuro Pilar“. Tradicionalno, petogodišnje je povjerenje opet dobilo Planinarsko društvo „Dilj gora".
Planinarka i novinarka Marija Radošević puno je puta za PlusPortal pisala o slavonskobrodskim planinarima i zorno prikazivala koliko truda i ljubavi ulažu kako bi održavali planinarske kućice i domove na svom području.
Zbog te duge tradicije, razumljiv je strah koji i slavonskobrodski planinari izražavaju glede novog Zakona. No, kako saznajemo iz gradske Uprave, nove će se zakonske odredbe odnositi na domove građene na državnom zemljištu. Nasreću, to u slavonskobrodskom slučaju nije posrijedi. Riječ je o javnom dobru u općoj uporabi odnosno gradskom vlasništvu prepuštenom na upravljanje planinarima.
Planinarska kuća Pljuskara, pak, nije te sreće. Ona je primjer planinarskog objekta izgrađenog na državnom zemljištu - bez obzira na to što je, prvenstveno, podignuta zalaganjem planinara Davorina Molnara i što je godinama, svojim sredstvima, održavaju njegovi nasljednici. I njome trenutno upravlja HPD Dilj gora. Ipak, nejasno je hoće li je 'spasiti' činjenica da nema status planinarskog doma. Njezina je budućnost, u svakom slučaju, još uvijek neizvjesna.
Što će država s tim blagom planinara i dalje je nepoznato. Pogotovo jer iz toga ne može izvući nikakvu korist.
- Za najveći dio objekata neće biti interesa za zakup jer se nalaze na području manje posjećenosti, gdje je nemoguće ostvariti ekonomski isplativu djelatnost. Ugostiteljstvo je tek sporedna namjena planinarskih objekata, oni su građeni duž planinarskih putova kako bi pružili zaklon i prenoćište na višednevnim planinarskim turama te bili mjesto informiranja posjetitelja. Svaki planinarski objekt je i obavještajna točka HGSS-a, kao i mjesto na kojem, za vrijeme akcija i vježbi, borave pripadnici HGSS-a - pojasnio je za Nacional predsjednik Planinarskog društva Grafičar, Boris Lukač.