AP/SBplus
1132
Prikaza
0
Komentara
RUŠČICA - Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod zajedničke grobnice Vrbsko-ruščičkih žrtava na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu odana je počast žrtvama tragičnih događaja iz 1935. godine. Ovom svečanom događaju nazočili su Tomislav Pendić, načelnik Općine Klakar, Ivan Vuleta, načelnik Općine Gornja Vrba, predstavnici Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije, obitelji stradalih te ostali uzvanici.
- Ovo je već jedanaesta godina kako susjedne Općina Klakar i Općina Gornja Vrba ovaj dan obilježavaju zajedno. To je već postala jako dobra praksa jer pokazuje zajedništvo mještana ovih dviju općina. Oni su bili među prvim žrtvama koji su dali svoje živote za opstojnost hrvatskog naroda. Mi smo napravili ono što je na nama - prvo, obnovili ovaj spomenik na groblju na kojemu su i stradali, kako bismo imali gdje svake godine obilježavati ovaj dan i da mladi naraštaji znaju što se ovdje dogodilo te da se to ne zaboravi. Ovdje su i obitelji stradalih kojima je drago da se to na ovakav način obilježava i koje svake godine dođu i pridruže se nama. - rekao je načelnik Vuleta.
- Veliki značaj pridajemo ovom Danu, žrtva naših seljaka ne smije biti zaboravljena i mi ulažemo velike napore svake godine da se ovi Dani ne zaborave. Na tragu toga ovdje smo danas na Gradskom groblju, veliki je broj prisutnih koji svi s jednim pijetetom žele odati poštovanje stradalima. - rekao je načelnik Pendić.
Glavna svrha ovakvih obilježavanja jest očuvanje istine o događajima koji su važni za hrvatsku povijest. Nakon polaganja vijenaca, održana je Sveta misa zadušnica u crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije u Ruščici te svečani domjenak u Područnoj školi 'Vladimir Nazor'.
- Danas smo se okupili ovdje u ime Brodsko-posavske županije, ali i u ime kompletnog civilnog i javnog društva naše županije da odamo dužnu počast žrtvama koje su dale najviše što su imale za slobodu i neovisnost Hrvatske da bismo mi danas mogli slobodno živjeti u demokraciji i činiti sve ljudske vrijednosti zbog kojih vrijedi živjeti. Tako smo se okupili i da im odamo veliku zahvalu zbog toga što su učinili. - rekao je Branko Sabo, voditelj Odsjeka za hrvatske branitelje Brodsko-posavske županije.
Zdeslav Milas, unuk Vinka Borevkovića, čiji je brat Franjo Borevković bio jedna od žrtava, podijelio je obiteljsku priču o ovom događaju.
- Nama je djed pričao da su onda seljaci išli prema Brodu i tamo su ih kod Gradskog groblja dočekali srpski žandari koji su krenuli pucati na njih. Šest ih je poginulo, među njima i djedov brat Franjo koji je imao samo petnaest godina. Živio sam u Austriji i svake godine dolazili smo u svoju Slavoniju na dva mjeseca i tako smo iz godine u godinu obilježavali ovaj događaj koji je obiteljski izuzetno povezan. Kada je bila pedeseta obljetnica, obećao sam djedu da neće biti zaboravljena i tako je sada devedeseta obljetnica. Pouka svega što se dogodilo je ta da je ovo bila velika prekretnica onog što se dogodilo u Drugom svjetskom radu i u Domovinskom ratu dok nismo dobili svoju slobodnu Hrvatsku. - prisjetio se Milas.