SLAVONSKI BROD / POŽEGA - Zakonom o lokalnim izborima propisano je da izborna šutnja počinje protekom izborne promidžbe, a završava na dan održavanja izbora u devetnaest sati.
Stoga u skladu s odredbom Zakona, izborna šutnja na lokalnim izborima koji će se održati sutra, započela je sinoć u ponoć, a završava sutra na dan izbora u 19 sati.
- Za vrijeme izborne šutnje zabranjeno je javno predstavljanje i obrazlaganje izbornih programa sudionika biračima, nagovaranje birača da glasuju za određenu kandidacijsku listu ili kandidata, objavljivanje procjena izbornih rezultata kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, izjava i intervjua sudionika izborne promidžbe te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela. - stoji u priopćenju Državnog izbornog povjerenstva (DIP-a).
Naime, DIP je pozvao sudionike lokalnih izbora te druge fizičke i pravne osobe da se u vremenu izborne šutnje suzdrže od raznoraznih iznošenja i obrazlaganja izbornih programa koje su posljednjih dana i činili, zatim od objavljivanja promidžbenih poruka i fotografija kandidata u medijima, postavljanja novih promidžbenih plakata ili letaka, pozivanja na glasovanje za pojedine izborne sudionike, upućivanja telefonskih poziva, SMS poruka ili elektroničke pošte biračima, postavljanja novih promidžbenih sadržaja poput statusa, video clipova, slika ili komentara na društvenim mrežama, kao što su Facebook, Twitter i ostale, a koji se izravno objavljuju na naslovnicama kao novosti ili na privatnim profilima povezanih privatnih korisnika društvenih mreža te bilo kojih drugih aktivnosti koje bi predstavljale izbornu promidžbu.
Također, DIP je pozvao i medije te medijske nakladnike da se u vremenu izborne šutnje suzdrže od objavljivanja fotografija, izjava, intervjua, navođenja izjava ili pisanih djela svih izbornih sudionika bez obzira radi li se o temi koja je izravno vezana uz izbornu promidžbu ili o bilo kojoj drugoj temi te da uklone iz svojih programskih sadržaja sve što predstavlja izbornu promidžbu, kao što su primjerice reklame, linkovi i slikovni linkovioglasi („banneri") na portalima koji vode na mrežne stranice izbornih sudionika.
Ukoliko se ne poštuje predizborna šutnja za to, dakako, postoje i novčane kazne.
- Člankom 134. stavcima 2., 3., 4. i 5. Zakona propisano je da će se za prekršaj povredu izborne šutnje kazniti novčanom kaznom od tri tisuće kuna fizička osoba, od deset do trideset tisuća kuna kandidat na izborima, od sto do 500 tisuća kuna pravna osoba te od deset do 30 tisuća kuna odgovorna osoba u pravnoj osobi. - priopćilo Državno izborno povjerenstvo.
Povrede izborne šutnje prijavljuju se općinskim, gradskim i županijskim izbornim povjerenstvima kao i Izbornom povjerenstvu Grada Zagreba, a njihovi kontakt podatci objavljeni su na mrežnoj stranici DIP-a.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -