/ 21
1442
Prikaza
0
Komentara
Ta ista kampanja, bez prekida, traje od 1. rujna 2007. godine i proglašena je najuspješnijom kampanjom te vrste u povijesti Ujedinjenih naroda. Vidljivo je to i prema predaji oružja policiji u Brodsko-posavskoj županiji.
- Na području Policijske uprave brodsko-posavske, građani su prošle godine dragovoljno predali 378 komada raznog vatrenog oružja; automatskog, rasprskavajućeg, dugog i kratkog. Predali su i 9167 komada streljiva za dugo i kratko oružje te deset kilograma eksploziva. Od početka kampanje do 31. prosinca 2020. godine, građani su na području ove Policijske uprave dragovoljno predali 7774 komada raznog vatrenog oružja. Također 316.048 komada streljiva za dugo i kratko oružje te 297 kilograma eksploziva. Novom moderniziranom kampanjom želimo potaknuti širu javnost na dragovoljnu predaju oružja, kao i utjecati na podizanje ukupne svijesti građana o opasnostima od nestručnog rukovanja oružjem i minsko-eksplozivnim sredstvima. Sve to kako bi građani shvatili da manje oružja, zaista znači i manje tragedija. - kazao je načelnik Antun Valić.
Dragovoljna predaja ilegalnog oružja za građane će, kao i svih ranijih godina, proći bez ikakvih sankcija, a odvijat će se u potpunoj anonimnosti i diskreciji onih koji se žele riješiti opasnih naprava iz svojih domova.
- Apeliramo na one koji u svojim domovima još imaju ilegalno oružje zaostalo iz Domovinskog rata ili čuvaju nekakva eksplozivna sredstva, neka pozivom na broj 192 učine prvi korak prema dragovoljnoj predaji oružja. Napominjemo i to da građani oružje i eksplozivna sredstva ne donose sami u Policijsku upravu, nego da, nakon prijave na 192, sačekaju dolazak policijskih službenika za protueksplozijsku zaštitu. Ti policijski službenici će na dogovoreno mjesto doći u civilnoj odjeći i vozilom bez policijskih obilježja. - dodao je načelnik Valić.
Od 2007. godine Ministarstvo unutarnjih poslova i Policijska uprava brodsko-posavska kroz raznorazne projekte i odgojno-obrazovne ustanove vrše i edukaciju djece od vrtićke do srednjoškolske dobi. Pritom je obavezna tema uvijek i kampanja „Manje oružja - manje tragedija". Ipak, naglasio je načelnik, roditelji također djecu svojim primjerom moraju naučiti što više o opasnosti ilegalnog posjedovanja oružja ili nestručnog rukovanja eksplozivnim napravama.
- Kao Županija se uključujemo u ovu akciju i Policijskoj upravi zahvaljujemo na dosadašnjem uspješnom provođenju iste. U tradiciji našeg naroda nisu slavlja niti obilježavanja ili odvijanja nekakvih aktivnosti uz oružje. Oružje koje je nekontrolirano može samo dovesti do tragedije. Drago mi je da se ovakve akcije, u prevenciji svih nesreća koje se događaju s oružjem, odvijaju i u našoj županiji, posebice u odgojno-obrazovnim ustanovama. Možemo naše građane pozvati neka predaju oružje kako bi uistinu takvih tragedija bilo što manje. - komentirao je župan Danijel Marušić.
Bit će zanimljivo vidjeti koliku će količinu oružja građani policiji predati tijekom ove - četrnaeste po redu - godine provođenja ove hvalevrijedne kampanje 'plavaca'.