Skupina prosvjednika, nakon što su pročitali svoje zahtjeve, koje donosimo u prilogu teksta, uputila je pozdrav 'šatorašima' u Zagrebu. Nakon što su zapjevali 'Zovi samo zovi' i 'Ne dirajte mi ravnicu' prosvjednici su se razišli, uz napomenu kako ne kane odustati od svojih zahtijeva među kojima je najbitniji, kako su naglasili, onaj da traže javnu raspravu o izgradnji kampa na Bjelišu.
SLAVONSKI BROD - Iniciran posredstvom 035portala, a potom najavljen putem Brodportala, SBTV-a i facebooka, od strane grupe građana organiziran i policiji uredno prijavljen prosvjed protiv uspostave Tranzitnog centra za izbjeglice u Slavonskom Brodu, u četvrtak 22. listopada u 17:00 sati, na brodskom Korzu, podržan je od stotinjak Brođanki i Brođana (uključujući promatrače) s desetak transparenata i jednom hrvatskom zastavom.
Pretpostavljajući kako nitko nije pridavao pažnju lažnom sadržaju poziva na prosvjed, neutralni promatrači mogu tek nagađati što je uzrok odluci Brođana da tako spektakularno ignoriraju najavljivani prosvjed.
Sadržaj poziva na prosvjed glasio je: "Stop masovnoj imigraciji! Protiv otvaranja prihvatilišta imigranata u S. Brod". Iako je na pozivu otisnut službeni grb Grada Slavonskog Broda, za SBplus, odgovorni u brodskoj gradskoj upravi otklonili su bilo kakvu povezanost s organizatorima prosvjeda.
Dakle, od sadržaja poziva jedino je vrijeme bilo točno, a sve ostalo bila je laž. Evo činjenica:
Prvo. Grad Slavonski Brod nije suorganizator.
Drugo. prema Hrvatskom jezičnom portalu, 'imigracija' znači 'dugotrajnije, privremeno ili stalno nastanjivanje u drugoj zemlji', odnosno, 'imigranti' su 'svi oni koji su uselili u neku zemlju'. Budući da je od preko 200 tisuća prognanika i izbjeglica s Bliskog istoka koji su prošli kroz Hrvatsku tek njih par zatražilo azil i na taj način stekli status imigranata, laž je kako se radi o "masovnoj imigraciji".
Treće. Prema javno objavljenoj odluci hrvatske Vlade, Slavonski Brod je 'Tranzitni centar izbjeglica', a Sisak, Beli Manastir i Varaždin bit će 'Centri za imigrante'. Drugim riječima, svi koji tvrde kako će Slavonski brod biti 'prihvatilište imigranata', ustvari, svjesno lažu s ciljem fašizacije društva ili tek s ciljem huškanja nedovoljno informiranih građana na rušenje aktualne vlasti na predstojećim izborima jer, ko' biva, nedovoljno štite hrvatske nacionalne interese.
Pretpostavljajući kako nitko nije pridavao pažnju lažnom sadržaju poziva na prosvjed, neutralni promatrači mogu tek nagađati što je uzrok odluci Brođana da tako spektakularno ignoriraju danima agresivno najavljivano događanje i zahtjeve njegovih organizatora.
Redakcija SBplus-a sklona je zaključiti kako su Brođanke i Brođani - ignoriranjem ove ksenofobne manifestacije - 'gradu i svijetu' poslali poruku da na ovim prostorima žive dobri ljudi.
Kako bi posjetitelji portala SBplus mogli sami donositi sud o ovom događaju, u nastavku prenosimo atmosferu, sadržaj i stavove organizatora prosvjeda.
Na slavonskobrodskom Korzu dvadesetak minuta do 17 sati nije bilo niti jednog prosvjednika. Iako se u prvi tren činilo kako se neće niti okupiti, oko 17 sati pristigla je skupina od desetak ljudi s transparentima i zastavama. Njima se ubrzo priključilo još prosvjednika, no brojka nije prešla njih sto. Okupili su se, rekli su, kako bi u ime Brođana iskazali svoje protivljenje izgradnji tranzitnog kampa na Bjelišu.
- Želimo da se čuje kako Brođani nisu za prihvatni Centar za koji smatramo kako nije izabran ni adekvatan grad ni adekvatno mjesto. Mi se ne bojimo zapravo tih ljudi, nego se bojimo momenta kada će svi ti ljudi shvatiti (ili barem to pomisliti) da ih mi namjeravamo ovdje zadržati pa će tada biti loma i paljevine kakvu sada gledamo na tv i čitamo u medijima. Ne bismo smjestili kamp u Brodu nego što bliže lokaciji na koju žele otići. Dakle bliže Sloveniji i Austriji - kazala je jedna od inicijatorica prosvjeda Božena Rorzecer.
I Hrvoje Macan,kao suorganizator, kaže kako ne želi kamp u Brodu. - Prosvjedujem jer bi ovaj grad trebao biti predstavljen kao studentski a ispast će hot-spot. Jer ovo će sigurno još rasti. Očekujemo kako će zbog situacije u drugim zemljama povećavati kapacitete u Brodu a mi to ne želimo. Nismo ni spremni, niti bismo morali to raditi, niti je to naša dužnost - izjavio je Macan.
Skupina prosvjednika, nakon što su pročitali svoje zahtjeve, koje donosimo u prilogu teksta, uputila je pozdrav 'šatorašima' u Zagrebu. Nakon što su zapjevali 'Zovi samo zovi' i 'Ne dirajte mi ravnicu' prosvjednici su se razišli, uz napomenu kako ne kane odustati od svojih zahtijeva među kojima je najbitniji, kako su naglasili, onaj da traže javnu raspravu o izgradnji kampa na Bjelišu.
Dokument
Stop mutnim poslovima.docx