SLAVONSKI BROD - Zgrada Radničkog doma, zgrada Merkadić u Širokoj ulici, Vila Brlićevac, crkva Svetog Trojstva s franjevačkim samostanom, slavonskobrodska Tvrđava, Kuća Brlić, zgrada Gradskog magistrata i Povijesnog arhiva, kuće u Starčevićevoj ulici, nekadašnja djevojačka škola (bivša Srednja medicinska škola u Gundulićevoj),... - samo su neke od građevina koje se nalaze u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske kojeg vodi Ministarstvo kulture.
Neke od tih nekretnina koje su u vlasništvu Grada Slavonskog Broda već su prošle sveobuhvatnu obnovu ili je ona, pak, u tijeku, dok bi za druge bolja vremena tek mogla uslijediti. Naime, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je Javni natječaj za energetsku obnovu kulturne baštine.
Predmet Natječaja je dodjela sredstava Fonda za sufinanciranje energetske obnove postojećih zgrada javne namjene koje imaju status kulturnog dobra i nisu oštećene u potresu.
Za to je predviđeno ukupno 30 milijuna kuna, a korisnici sredstava mogu biti jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, tijela državne uprave, javne ustanove i proračunski korisnici.
Procjena je da će na ovaj način biti obnovljeno oko 20 zgrada javne namjene koje imaju status kulturnog dobra. Prijavitelji će po zgradi moći dobiti najviše dva milijuna kuna, a visina sufinanciranja projekta ovisit će i o lokaciji same zgrade te iznositi od 40 do 80 posto.
U nastavku je moguće vidjeti neke od zgrada s područja Slavonskog Broda koje imaju status zaštićenog kulturnog dobra ili preventivno zaštićenog dobra te kratak opis uz njih iz Registra kulturnih dobara. Važno je napomenuti kako su neke od njih u privatnom vlasništvu (nisu zgrade javne namjene) te, samim time, ne mogu biti prijavljene na ovaj Natječaj.
1. Zgrada Merkadić u Ulici Petra Krešimira IV.
Jednokatnica s vežom, građena je krajem 19. stoljeća s bogato ukrašenim dekorom pročelja, historicističkog uzora. Kuću je dao sagraditi poduzetnik Salamon Merkadić, vlasnik ciglane i paromlina. Osnovni materijali od kojeg je kuća građena su cigla, čelik i drvena građa.
2. Zgrada Radničkog doma
Zgrada Radničkog doma izgrađena je dobrovoljnim prilozima 1912. godine. Glavnim pročeljem okrenuta je prema trgu, a dijelom pročelja prigrađena je uz susjednu zgradu. Dom je visoka prizemnica izduženog pravokutnog tlocrta. Podignut je u radničkoj četvrti bez pretenzije da se ističe dekorom. Oblikovna osobitost je u skladu s namjenom.
3. Tvrđava Brod
Tvrđava u Slavonskom Brodu jedna je od najvećih i najznačajnijih baroknih građevina fortifikacijske arhitekture iz doba Eugena Savojskog. Projektirana je Vaubanovim sustavom. Građena je između 1715. i 1780.
4. Vila Brlićevac
Vila Brlićevac, ljetnikovac i povijesni vrt ugledne brodske obitelji Brlić, u kojoj je svoja djela stvarala Ivana Brlić-Mažuranić nalazi se u Brodskom Vinogorju, na obroncima Dilj-gore. U vrijeme izgradnje, 1880. godine, to pitoreskno područje bilo je ispunjeno nasadima vinograda i pejzažne arhitekture.
5. Crkva Svetog Trojstva i franjevački samostan
Crkva sv. Trojstva, jedna od najvećih u franjevačkoj provinciji sv. Ćirila i Metoda svojim gabaritom dominira baroknim trgom. Gradnja crkve započela je 1727. godine. Crkva je jednobrodna, a na lađu se nadovezuje svetište, dok je uz sjevernu stranu prislonjen je masivni zvonik.
6. Zgrada obitelji Brlić
Jednokatna zgrada, na trgu, izgrađena je 1882. godine. U prizemlju su bili smješteni lokali i trgovine, a kat je služio za stanovanje obitelji Brlić u kojoj je živjela i Ivana Brlić-Mažuranić. Ulaz u hol je nadsvođen češkim kapama koje je oslikao Josip Muravić, a koje je Grad Slavonski Brod zaštitio pri obnovi unutrašnjosti koja je završila 2021. U tijeku je opremanje Kuće Brlić.
7. Zgrada Gradskog magistrata
Zgrada Gradskog magistrata, pored Franjevačkog samostana i Vatrogasnog doma, zatvara Trg Presvetog Trojstva sa sjeverozapadne strane. Tlocrtno je u obliku obrnutog slova "Z". Najstariji dio zdanja, sjeverno i središnje krilo u obliku slova "L", nastao je osamdesetih godina 18. stoljeća. Građevina je dograđivana u 19. stoljeću. Sada je u toj zgradi Muzeja Brodskog Posavlja.
8. Zgrada Povijesnog arhiva
Zgrada je jednokatna secesijska uglovnica, smještena na bivšem Sajmištu. Izgrađena je između 1908. i 1910. za poduzetnika i trgovca Samuela Koppa. Fasada je bogato oblikovana u stilu secesije u strukturi gotovo intaktna, jedinstvena u arhitekturi grada Slavonskog Broda.
9. Zgrada u Starčevićevoj
Izgradio ju je 1896. godine tadašnji gradonačelnik Ivan Horvat, a potom poklonio gradu. Pročelje je rustične obrade s naglašenim arhitektonskim aplikacijama. Istaknutim kordonskim vijencem zgrada je podijeljena na dva dijela. U zgradi su smještene gradske ustanove u kulturi, Institut za povijest, Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda i Spomen-dom Dragutina Tadijanovića.
10. Kuća Mirković-Mušicki-Biga
Kuću Mirković-Mušicki-Biga dao je graditi časnik A. Mirković 1880., a dovršio ju je bankar, trgovac i posjednik M. Mušicki 1895. godine. Osim osuvremenjivanja instalacija zgrada nije imala građevne mijene. Izvorna namjena bila je stanovanje bogatijeg društvenog sloja. Kroz vrijeme je prenamijenjena u urede, Glazbenu školu. Danas je u njoj Konzervatorski odjel u Slavonskom Brodu.
11. Zgrada nekadašnje djevojačke škole
Zgrada nekadašnje Djevojačke škole (njem. Mädchenschule, „Djevojačka učiona"), smještena u Ulici Ivana Gundulića u Slavonskom Brodu, izgrađena je 1897./98. godine na poticaj predstojnika Odjela za bogoštovlje i nastavu Izidora Kršnjavog, gradonačelnika grada Broda na Savi Dragutina Piskura i gradskih zastupnikaŠandora Lorschyja i Zefira Marca. Prema sačuvanoj arhivskoj građi iz Državnog arhiva u Slavonskom Brodu, nacrte za projekt gradnje ponudili su 1896. godine braća Franz i Joszef Heschl u suradnji s Antonom Mayekom.
12. Župna crkva Gospe Brze pomoći
Prema povijesnim izvorima, Župa Brod spominje se 1335. godine. Nekadašnja kapela sv. Stjepana koja je služila kao župna crkva, spominje se pri kanonskoj vizitaciji 1758. godine. Nova župna crkva podignuta je 1761. godine. Župnik Ivan Lipljanić dao je 1806. prizidati crkvi zvonik. Crkva je podzidana i produžena za župnikovanja dr. Đure Hartmana koji je crkvu blagoslovio 20. kolovoza 1828. godine. Godine 1830. pristupilo se gradnji tornja na pročelju crkve. Vrh zvonika porušen je 1890. te oblikovan novi po nacrtu arhitekta Martina Pilara iz Broda.
13. Kulturno-povijesna cjelina grada Slavonski Brod
Kulturno-povijesna cjelina grada zauzima prostor uže povijesne jezgre uključivo s prostorom barokne Tvrđave Brod. U razdoblju historicizma grade se trgovačke katnice pročelja bogato ukrašenih neostilskom arhitektonskom plastikom. U 20. stoljeću građevni fond povijesne strukture upotpunjuje se secesijskom arhitekturom, a između dva rata u urbanoj matrici grada prisutna je i moderna.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -