AP/SBplus
5302
Prikaza
10
Komentara
SLAVONSKI BROD - U ožujku ove godine završena je modernizacija kolnika i sanacija postojećeg sustava oborinske odvodnje duž slavonskobrodske Ulice generala Petra Stipetića. Riječ je o radovima kojima je bio obuhvaćen dio ove ulice od zapadnog izlaska iz kružnog toka na križanju s Ulicom Eugena Kumičića pa sve do istočnog križanja s Ulicom Jakova Užarevića. Ukupna duljina zahvata iznosila je 547 metara.
Izvođač radova bila je tvrtka Strabag d.o.o. Zagreb, a ugovorena vrijednost radova iznosila je 366.157 eura bez PDV-a, odnosno 457.697 eura s PDV-om. Na natječaju je postignuta veća cijena nego li što je bila procijenjena vrijednost radova (293.888 eura), a Strabag je jedini dostavio ponudu.
Stipetićeva ulica prije modernizacije.
Stipetićeva ulica prije modernizacije.
Modernizacija ove ulice rezultirala je i izgradnjom triju pješačkih prijelaza u obliku uzdignutih ploha s ciljem usporavanja prometa u Ulici generala Petra Stipetića. To je jedna od rijetkih ulica u Slavonskom Brodu koja ima izgrađene asfaltne uzdignute plohe i za očekivati je kako će Grad i u drugim ulicama, koje modernizira, postaviti takve pješačke prijelaze.
Kako saznajemo, ove asfaltne uzdignute plohe nije tako lako građevinski izvesti, pa se rijetko postavljaju. Primejrice, u ulici Tome Skalice u Slavonskom Brodu prije nekoliko godina izgrađena je betonska uzdignuta ploha, na spoju sa Mesićevom, ali je ona lošija verzija u odnosu na one koje se rade od asfalta.
Na priloženoj snimci vidljivo je da vozila moraju dosta usporiti kako bi sigurno prešla preko uzdignute plohe u Stipetićevoj ulici, ali se ne moraju u potpunosti zaustaviti i na taj način "štopati" promet. Dakle, vožnja se usporava i time se značajno povećava sigurnost pješaka u prometu.
Prije navedene modernizacije u ovoj ulici, a koja se nalazi u blizini industrijske zone Đuro Đaković, policija je bilježila prebrzu vožnju pa je u suradnji sa Gradom postavljena video kamera za nadzor brzine. A i sami stanari su se žalili na brzu vožnju.
Sada se ta video kamera nalazi između dviju uzdignutih ploha, međusobno udaljenih oko 150 metara, pa je njezina uporabnost znatno smanjena. Stoga bi bilo dobro tu istu kameru prebaciti u neku drugu slavonskobrodsku ulicu u kojoj će biti potrebnija.
Kamera u Stipetićevoj ulici nakon modernizacije.
Uzdignuta ploha izgrađena u sklopu modernizacije kolnika.
Zbog blizine ove ulice sa industrijskom zonom Đuro Đaković nerijetko kroz nju prolaze teški kamioni, a stanari ove ulice opravdano su zabrinuti za buduće stanje kolnika, ali i vlastitih stambenih objekata. Naime, u Osječkoj ulici prije podvožnjaka (smjer istok-zapad), stoji znak zabrane prometovanja prema Željezničkoj ulici za kamione teže od 4 tone, osim za vozila dostave, međutim ta se zabrana nerijetko krši.
U Ulici generala Petra Stipetića nalazi se nekoliko gospodarskih subjekata koji često koriste usluge kamionskog prijevoza pa je pitanje na koji način u budućnosti pomiriti prometne interese stanara sa interesima tvrtki u toj ulici.
U svakom slučaju, može se zaključiti kako je izvođenje radova od strane tvrtke Strabag d.o.o. u Ulici genarala Petra Stipetića vrlo dobro odrađeno, ali je nužno pratiti promet u njoj kako se ne bi morala modernizirana ulica uskoro ponovno modernizirati.
Znak zabrane prometovanja za vozila teža od 4 tone. Foto: Google maps
Zamjerka je i što biciklističku stazu, kad je već rađena, nisu digli na razinu pješačke, umjesto što je opet samo okrajak ceste.
Da niste vozili kao da ste na trkama I da ste stajali na zebri pješacima, odnosno poštovali prometna pravila, ne bi trebali uspornici. Pošto nema prometne kulture vaši limeni ljubimci će morati malo usporiti.
Daj ti nama izvuci koliko je bilo prekršaja u toj ulici u odnosu na npr Zrinsku ulicu? Čitav grad treba onda sa uspornicima popuniti. Doslovno svaki pješački prijelaz kao ovdje. Neka se krene sa Osječkom i Zrinskom ulicom.
POZITIVA jest ali lupeta kao otvoren prozor,izgleda da ga pate drugi,zavist je čudna stvar.
A što je s kulturom debila na romobilima, kako njima stati na kraj? Zbog par posto divljaka za volanom toliki uspornici. Što je sa zebrom kod Đure, radnici Đure nek budu pregaženi... a znamo da nisu... ocito ih netko naučio... Prikaži sveo preći cestu za razliku od nekih..
Koliki glupani žive u toj ulici da im treba toliko uspornika?? Valjda je to zakljucak onoga što im je to konstruirao. Šta ne znaju prijeći cestu preko zebre kao i mi ostali u drugim naseljima. Izbjegavam tu ulicu, ne zato... Prikaži sve što vozim divlje nego takva izvedba jednostavno nema smisla. Staneš pored zebre i kada se zaustavi vozilo predeš, ako se nije zaustavio čekaš drugi koji ce stati... plus ako iz te ulice ideš južno jedino gdje možeš preći prugu su dva podvožnjaka pored kojih ima pješački. Znaci radilo se da se nabiju troškovi. Kamera bila sasvim dovoljna mjera...
Znaci stavljeno na asfalt par uspornika i jos kamera.Pa koja svrha kamere
Idiotizam svjetski. Sada mi koji vozimo hitne službe i prijevoz ljudi u širokom luku zaobilazimo ovu ulicu i u drugim ulicama stvaraju se veće gužve. Potrebno je tri puta kočiti i poskakivati preko ovih uzdignuća. Kakva zaštita pješaka,pješaci ne hodaju... Prikaži sveu po cesti. Tko je odobrio ovaj debilizam uopće i do kada će narod šutjeti!?! Tko će nadoknaditi vozačima izgubljeno vrijeme i habanje auta po ovim vratolomijama. Dok je ovaca bit će i vune, nažalost.