AP/SBplus
325
Prikaza
0
Komentara
OSIJEK - U Osijeku je potpisan ugovor za EU projekt MOSQUITOLAB kojim će Hrvatska u Osijeku razviti inovativne metode za smanjenje populacije komaraca i time poboljšati kvaliteta života građana.
Projekt MOSQUITOLAB ukupne je vrijednosti 6,1 milijuna eura. Vodeći partner na projektu je Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, a projektni partneri iz Mađarske su Sveučilište u Pečuhu i neprofitna tvrtka BIOKOM Pečuh. Trajanje projekta je 48 mjeseci u sklopu kojih će se, između ostalog, u Osijeku sagraditi Centar za kontrolu komaraca.
Centar će biti mjesto suradnje, istraživanja i razvoja hrvatskih i mađarskih partnera, s ciljem uspostave kontrole i prevencije najezde komaraca. Naime, kao posljedica klimatskih promjena u Mađarskoj i Hrvatskoj, posebno na području oko Parka prirode Kopački rit, sve se češće pojavljuju invazivne vrste komaraca koje prenose bolesti koje ranije nisu bile prisutne u našim krajevima.
Za suzbijanje komaraca dosad se u tim područjima najčešće koristila metoda zaprašivanja, koja predstavlja rizike za ljude i životinje. Zahvaljujući projektu MOSQUITOLAB, Hrvatska će dobiti centar u kojem će se, uz pomoć mađarskih partnera, razvijati SIT metoda sterilizacije muških jedinki komaraca koja je puno učinkovitija od zaprašivanja i ekološki je prihvatljiva.
Pomoću klopki prate lokalne vrste te dinamiku populacija, u laboratoriju analiziraju prisutnost bolesti i otpornost na insekticide te pomažu vlastima donositi točne i pravovremene odluke.
MOSQUITOLAB je izvrstan primjer prekograničnog projekta koji rješava zajedničke izazove, potiče povezivanje zajednica i jača suradnju na područjima koja ne priznaju granice - poput zaštite okoliša i zdravlja.
Slavonski Brod imao je velikih problema sa suzbijanjem komaraca ovo proljeće, a velika sredstva su potrošena na njihovo suzbijanje. Ovakvi projekti donose nadu da će se u budućnosti zahvaljujući sličnim rješenjima učinkovitije suzbiti najezde komaraca.