SLAVONSKI BROD - S obzirom na to da je ove godine borba protiv komaraca bila žestoka, u Gradskoj smo upravi odlučili saznati koliko je ona koštala te je li Grad Slavonski Brod dobio bilo kakvu pomoć pri suzbijanju tih dosadnih krvopija, posebice s obzirom na činjenicu da je na području Slavonije njihova brojnost bila daleko veća u usporedbi s ostalim dijelovima Hrvatske.
Sukladno troškovniku i potpisanom ugovoru sa izvođačem DDD mjera koje su pod stručnim nadzorom Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, za ovu je godinu bila planirana provedba dvanaest larvicidnih te dva adulticidna tretmana, uz dodatnih 150 sati monitoringa.
Prvi su Grad koštali 45 tisuća kuna s PDV-om, dok je za adulticidne bilo potrebno izdvojiti 62.5 tisuće kuna s PDV-om. Svi sati promatranja i nadzora, pak, koštali su 5.625 kuna.
Oni su potrebni jer, prije i nakon svakog tretmana komaraca, izvođač DDD mjera provodi monitoring, odnosno, poduzima skup mjera kojima se na nekom terenu stalno prate i utvrđuju vrste, razvojni stadiji, brojnost i staništa komaraca, što kasnije pomaže u procjeni potrebe i načina suzbijanja.
Usto je Grad, ukupno za dezinsekciju, ugovorio cijenu od 113.125,00 kn s PDV-om.
Kako je ranije pisao SBplus, dosad je provedeno pet larvicidnih tretmana (25. ožujka, 9. travnja, 29. svibnja, 10. i 11. lipnja te 27. lipnja 2019. godine) u ukupnom iznosu od 18.750,00kn s PDV-om te jedan adulticidni tretman u periodu od 10. do 12. lipnja 2019. godine, a temeljem obavljenog monitoringa, izvršen je 27. lipnja, u vrijeme najveće najezde, i korektivni tretman na lokaciji Poloj koji je koštao 31.250,00 kn s PDV-om.
- Adulticidna metoda suzbijanja komaraca koja podrazumijeva uništavanje odraslih, letećih razvojnih oblika, služi samo kao nadopuna larvicidnom tretmanu te, sukladno usvojenom Programu mjera i provedbenom planu obvezatne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije za područje Grada Slavonskog Broda u 2019. godini, njegova provedba ovisi isključivo o stručnoj prosudbi epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije. S obzirom na to da su vremenski uvjeti takvi da pogoduju razvoju velikog broja odraslih jedinki komaraca, ne isključuje se mogućnost da okolne općine ne provode tretmane što dovodi do prekomjernog razvoja odraslih jedinki komaraca. Grad je uputio žuran dopis predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću, ministru Milanu Kujundžiću (Ministarstvo zdravstva) i županu Brodsko-posavske županije Danijelu Marušiću, kojim tražimo novčanu pomoć za adulticidno tretiranje komaraca ili organiziranje, financiranje i operativno provođenje mjera na području Slavonskog Broda s ciljem sprječavanja širenja zaraznih bolesti koje prenose komarci. - za SBplus odgovorili su iz Gradske uprave.
Kako je vidljivo, suzbijanje komaraca je skupa, ali nužna mjera. Ne samo radi izbjegavanja neugodnog svrbeža i crvenila koje se pojavljuje nakon uboda, nego i zbog brojnih bolesti, različitih virusnih infekcija i groznica, koje oni prenose.
Međutim, s obzirom na to da komarci ne znaju granice općina i gradova, Grad se protiv njih ne može boriti samostalno. Potrebna je, dakle, koordinacija na razini države ili, barem, županije. Isto tako, financiranje tretmana moglo bi, nastave li se godine poput ove, značajno opteretiti gradski proračun,. Svjedoci smo kako su ove godine pojedini dijelovi Hrvatske dobili višemilijunsku pomoć Vlade, dok za druge nije ostalo ništa.
Možda bi osnivanje javne ustanove za cjelogodišnji monitoring, kontrolu i suzbijanje komaraca u središnjem te istočnom dijelu Hrvatske bilo jeftinije i učinkovitije rješenje.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -