7607
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - 'Smrdljivi martin' čest je naziv za veliki broj insekata iz Heteroptera and Hemiptera reda. Postoji više od 25 tisuća vrsta ovih stjenica koje nalazimo po cijelom svijetu, a oko osamsto vrsta obitava u Hrvatskoj. Čudnovati hrvatski 'narodni' naziv za te kukce proizašao je iz činjenice da 'martini', kada su uznemireni, iz žlijezda na prsima ispuštaju smrdljivu tekućinu. Drugi dio imena povezan je s time da ti zeleni kukci u domove najviše ulaze vrijeme Martinja odnosno u kasnu jesen kada vani postaje hladno, piše na internetskoj stranici specijaliziranoj za deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju ID '90.
Ipak, Brođani se u posljednje vrijeme žale da je 'smrdljivih martina' ove godine više nego ikad. Njihova je najezda, osim toga, počela puno ranije pa ih se po kućama moglo naći tijekom cijelog ljeta. Naprosto su preplavili njihove domove, a otvaranje prozora, posebice noću kada je hladnije, postalo je nemoguće zbog tih letećih dosadnjakovića koji najviše vole boraviti blizu umjetne svjetlosti, ujedno i dobrog izvora topline. 'Martine' se u kuću može unijeti i na rublju koje se sušilo vani.
- Ako su se smrdljivi 'martini najezdili u vašem domu, vjerojatno ćete ih primijetiti oko prozora, svjetala, na zidovima i sličnim mjestima gdje se griju ili traže izlaz van. - naglašavaju stručnjaci.
Dok za ljude i njihove domove nisu štetni, nego su samo naporni zbog iritantnog zujanja, u prirodi nanose priličnu štetu. Naime, 'smrdljivi martini' hrane se biljnim sokom i što je biljka ili njezin plod sočnij, više će ih privući. Plodovi postaju ljepljivi, oštećeni od sisanja sokova te dobivaju neugodan miris od tvari koju luče 'martini'. Najveće štete čine na rajčici, grožđu, paprikama, malinama, ribizlama, mahunama. U borbi protiv 'smrdljivih martina' koriste se brojni prirodni preparati koji nisu škodljivi za ljude i okolinu.
U ekološkoj proizvodnji dopušteni su preparati na bazi piretrina, upotreba parazita Trichopoda pennipes i Trissolcus basalis koje parazitiraju jaja i ličinke, a vrlo su se dobrim pokazali i prirodni pripravci od lukovine, čili paprike ili gorušice, piše Agroklub.
U kući se od dosadnih 'martina' moguće zaštititi i postavljanjem mrežica na prozore. Barem kako biste spriječili njihov ulazak u stambeni prostor. Privlači ih žuta boja pa u dvorištu možete zalijepiti žuti papir na koji će ti kukci dolaziti. Smrdljivi kakvi jesu, ne podnose mirise koji nama inače odgovaraju, poput mirisa deterdženta. Stoga je efikasno u litru vode uliti deset do 20 mililitara tekućeg sapuna i poprskati ih. Kao i većinu kukaca, odbija ih i miris češnjaka i mente pa ih možete postaviti ispred svojih prozora ili vrata.
Više o 'home-made' biljnim pripravcima moguće je pročitati i OVDJE, u prošlogodišnjem korisnom članku Agrokluba.
'Smrdljivi martini' zimi padaju u stanje hibernacije i bude se tijekom proljeća kada vrijeme postane toplije. Stoga će nas i 'zimski san' nakratko poštedjeti dosadnih zujavaca.