SLAVONSKI BROD - Nakon tigrastih komaraca i najezde smrdljivih martina, o kojima smo pisali OVDJE, stanovnici Slavonskog Broda, ali i ostalih dijelova Brodsko-posavske županije posljednjih dana muku muče sa sve većim brojem bubamara. No, stručnjaci upozoravaju kako nije riječ o uobičajenoj vrsti Božje ovčice, kako ju još zovu, a koju smo kao djeca stavljali na dlan za sreću brojeći im točkice na krilima kako bi ih poslije znali vjerodostojni interpretirati nevještim dječjim potezima kista. Ovdje se radi o jednoj sasvim drugoj vrsti bubamare koja može imati ozbiljnije posljedice po ljudsko zdravlje.
Ugrožavaju ljudsko zdravlje
U pitanju je azijska bubamara, koja je u Europu donesena kako bi se u plastenicima borila protiv biljnih uši. Međutim, ovi insekti su se vrlo brzo prilagodili i životu van plastenika, pa već duže vrijeme svjedočimo njihovoj najezdi u stanovima.
- Kad vidite jednu, budite sigurni da će uskoro doći još puno njih, jer odrasle jedinke ispuštaju feromon koji privlači ostale jedinke i tako u roju traže odgovarajuće mjesto za prezimljivanje. To je normalno ponašanje azijskih bubamara u jesen dok se roje pred hibernaciju i zato njihova najezda i dolazi upravo u runu, listopadu i studenom. Za razliku od domaćih bubamara ulaze u kuće jer ih privlače osunčane, svijetle i tople površine - kažu stručnjaci, podsjećajući kako su u prirodi crno, crveno i narančasto upozoravajuće boje koje 'govore' ostalima kako nisu pravi izbor za ručak. A azijske bubamare upravo karakteriziraju navedene boje: narančaste i žute sa crnim točkama kojih može imati i do 22, ali može biti i bez točki.
Kako god, u velikom broju smetaju u kućanstvima, no stručnjaci upozoravaju da ih nikako ne ubijate jer tada mogu biti opasne i za ljudsko zdravlje. To se prvenstveno odnosi na astmatičare i alergičare.
- Kad je bubamara u opasnosti brani se refleksnim krvarenjem, odnosno ispušta hemolimfu iz nožnih zglobova i neugodnog je mirisa koji odbija većinu ptica i mrava. Kad ih nađete u kući ne bi ih trebalo ubijati i gnječiti. Preporuka je lagano ih pokupiti metlom ili usisati. Naime, ubijanjem i gnječenjem riskiramo eventualni nastanak hipoalergenih reakcija kod osjetljive populacije ili osoba sa oslabljenim imunitetom. Vrlo rijetko su moguće iritacije oka ili astmatični napadi, a alergije koje izazivaju rezultat su izmeta i dijelova tijela koje ostavljaju za sobom - pojašnjavaju stručnjaci.
Na koji se još način možemo riješiti azijskih bubamara?
Osim metenja, usisavanja i špricanja sredstvima protiv kukaca - na internetu postoji više savjeta kako se prirodnim putem riješiti najezde azijskih bubamara.
Možete im postaviti zamku koristeći ukrasne vrtne lampione s poluotvorenim rešetkama. Bubamare privlači svjetlo i na taj će način ostati zarobljene u lampionu.
Još jedna od metoda kako se riješiti bubamara je napraviti im zamku od vode i sapuna. Čistu staklenu posudu napunite vodom i stavite nekoliko kapi sapuna ili deterdženta za pranje posuđa. Posudu ostavite kraj prozora ili svijetla. Bubamare će privući svjetlo, upast će u posudu i utopiti se.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -