936
Prikaza
2
Komentara
NOVA GRADIŠKA - Projekt 'Centar kompetencija za napredno inženjerstvo Nova Gradiška (CEKOM NI NG)', jedan je od značajnijih projekata, kako u Brodsko-posavskoj županiji tako i u Slavoniji, cilj mu je unapređenje konkurentnosti poslovnog sektora Brodsko-posavske županije, kao i regije, uspostavom istraživačko-razvojno-inovacijske infrastrukture te povećanjem ulaganja u razvoj novih proizvoda.
Danas smo nazočili otvorenju Tehnološko-inovacijskog centra u Novoj Gradišci. Ukupna vrijednost projekta je 15 milijuna i 830.443 eura, pri čemu je deset milijuna i 378.556 eura financirano sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., uz podršku Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te Grada Nova Gradiška.
- Ovo je velika stvar za naš grad i za projekt koji guramo sedam godina. Bilo je svega - previranja, odustajanja, napredovanja, ali išli smo korak po korak. Cilj nam je bio napraviti istraživački centar na razini jednog koji smo vidjeli u Beču. Sretan sam što će ovo biti centar izvrsnosti gdje će se stvarati vrijednosti koje možda negdje fale. Naša industrijska zona u kojoj se sada nalazimo ocijenjena je kao jedna od najboljih. Tu dolaze vrhunski partneri. Mora postojati mjesto na kojem će se stvarati znanje, a to je ovo mjesto. Mjesta je u zoni ostalo vrlo malo. Posljednjih godinu i pol dana prodali smo preko tristo tisuća kvadrata zemljišta. Tri-četiri kompanije su u fazi izgradnje, neke su u fazi ishođenja građevinske dozvole... Ostalo nam je još otprilike 37 hektara od 140 koliko imamo i mislim da će - sudeći prema pregovorima koje vodimo - i to vrlo brzo otići. Benefiti su cijena zemljišta, pozicija, komunalni doprinos i naknada,... - kazao je gradonačelnik Vinko Grgić.
Podsjetimo, nositelj projekta je Centar kompetencija za napredno inženjerstvo (CEKOM) Nova Gradiška d.o.o., a partneri projekta su Industrijski park Nova Gradiška (IPNG) d.o.o., Klimaoprema d. d. iz Samobora, Altpro iz Odre, Inin d.o.o. iz Slavonskog Broda, Hladni val d.o.o. iz Nove Gradiške, Migautomatika iz Nove Gradiške te Strojarski fakultet Sveučilišta u Slavonskom Brodu. U provedbu projekta uključen je i jedan suradnik–EMPWR.
- Nove su tehnologije determinirale gdje mi danas pripadamo. Klimaoprema je internacionalna kompanija i jedan od najvećih proizvođača opreme za ventilacijske sustave i inženjering tvrtka za izvođenje projekata po sistemu ključ u ruke u segmentu farmacije... definitivno je tehnologija ta koja je pomogla da nas odvoji od konkurencije. Sve to, dakako, čini naš posao lakšim i efikasnijim. Trenutno zapošljavamo oko tisuću zaposlenih. Sa CEKOM-om smo prijavili zajednički projekt koji se dalje razvija. Kroz ovakve institucije bavimo se aplikabilnim istraživanjem koji nam pomažu da razvijamo proizvode koji nam dodaju vrijednost i pomažu da budemo konkurentniji na svjetskom tržištu. - kazao je Sergio Galošić, predsjednik Uprave Klimaopreme.
- Nama umjetna inteligencija uštedi mjesečno desetak tisuća eura. Aplikacije umjetne inteligencije sežu i dalje. Koristimo ih u kontroli proizvodnje kamerama pa do primjene u smart cityjima. Hrvatska je zemlja kojoj nedostaje znanja i vizije, ali i poslovne kulture i suradnje, kao i pravilnog vrednovanja rada. CEKOM je jedan od centara koji pokušava to promijeniti. Nove vrijednosti, nova radna mjesta, razvoj korištenja novih tehnologija koje su dakako skuplje, ali izdižu iznad konkurencije. Proizvod koji tu nastaje mora iskočiti. - kazao je Igor Majdandžić iz tvrtke ININ.
Svečanosti otvorenja trebao je prisustvovati i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, no zbog brojnih obveza njegov dolazak odgođen je za sutra. Predsjednik će tako prisustvovati sutrašnjoj svečanoj sjednici povodom obilježavanja Dana grada Nove Gradiške, a danas su umjesto njega u gradu bili ekonomski stručnjaci.
Piće je u novom Centru danas posluživao sofisticirani robot, stoga s te lokacije u budućnosti svakako možemo očekivati brojne inovacije.
Citat: "Mjesta je u zoni ostalo vrlo malo. Posljednjih godinu i pol dana prodali smo preko tristo tisuća kvadrata zemljišta. Tri-četiri kompanije su u fazi izgradnje, neke su u fazi ishođenja građevinske dozvole... Ostalo nam je još otprilike 37 hektara... Prikaži sve od 140 koliko imamo i mislim da će - sudeći prema pregovorima koje vodimo - i to vrlo brzo otići. Benefiti su cijena zemljišta, pozicija, komunalni doprinos i naknada",... - kazao je gradonačelnik Vinko Grgić. Smije li se postavit pitanje gradonačelniku: Po kojoj cijeni se prodaje m2 zemljišta, tko plaća komunalni doprinos i ostale naknade. Mnogi će posumnjati da je zemlja, koja je vlasništvo građana nekome napunila džepove, Molimo novinare da ispitaju stanje na terenu vezano za sve navedeno! Smijemo li doći do istine, do Boga?