SLAVONSKI BROD - Inkluzivni dodatak uveden je 1. siječnja 2024. godine. Riječ je o novoj mjesečnoj naknadi za osobe s invaliditetom koja objedinjuje sve one prijašnje - osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu i uvećani dječji doplatak za djecu. Naknada iznosi od 138 do 720 eura - ovisno o stupnju odnosno težini invaliditeta korisnika. Cilj dodatka je smanjiti društvenu nejednakost i pružiti dodatnu financijsku potporu osobama s invaliditetom. Pa ipak, mnogi su korisnici već mjesecima 'na čekanju' i nemaju od čega živjeti dok čekaju rješenje. Kapaciteti Hrvatskog zavoda za socijalni rad i Zavoda za vještačenje naprosto su nedostatni za tako brzu obradu ogromne količine zahtjeva. Nažalost, mnogi korisnici (naročito onkološki bolesnici i starije osobe) nisu dočekali svoje rješenje.
- To nam je glavno primanje. I suprug i ja smo osobe s invaliditetom, stari smo korisnici nekadašnjeg primanja zvanog osobna invalidnina. Čekamo duže od godinu dana i sad smo već iscrpili sve zalihe. Neprestano se nadamo zaprimanju rješenja, ali sad više ne znamo kako dalje. Izostanak takvih primanja u istom kućanstvu, uistinu je veliki udar na financijsku situaciju. - samo je jedno od svjedočanstava Brođana čiji je život 'na čekanju'.
Nakon zaprimanja velikog broja upita o tomu što se događa s njihovim slučajevima te kad mogu očekivati rješenje, PlusPortal je poslao upit Hrvatskom zavodu za socijalni rad, a vezano za Područni ured u Slavonskom Brodu.
Odgovorili su nam kako je taj Ured, od 1. siječnja 2024. godine do danas, izradio 3.858 rješenja o inkluzivnom dodatku. U 2024. godini ukupan broj otvorenih postupaka za ostvarivanja prava na inkluzivni dodatak bio je uistinu velik - 7.668. U tu su brojku uključeni postupci pokrenuti po službenoj dužnosti (među kojima su i spomenuti 'stari' korisnici nekih od naknada), ali i novi zahtjevi korisnika koji dosad nisu bili korisnici sustava socijalne skrbi.
Drugim riječima, polovica postupaka pokrenutih prošle godine još uvijek nije riješena. A svaki dan stižu novi.
- Prioritet pri rješavanju zahtjeva o pravu na inkluzivni dodatak imali su korisnici koji su prethodno ostvarivali pravo na doplatak za pomoć i njegu te osobnu invalidninu. Napominjemo kako su neki od njih zbog nevažećih nalaza upućeni na ponovno vještačenje pri Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. U rješavanju zahtjeva također su prioritet imali zahtjevi koji upućuju da se radi o maloljetnoj djeci i osobama kod kojih medicinska dokumentacija upućuje na onkološku bolest. Određen broj korisnika koji su zaprimili rješenje o inkluzivnom dodatku te na njega uložili žalbu trebaju čekati dovršetak žalbenog postupka. Upravni postupak nije moguće dovršiti sve dok se od Zavoda za vještačenje ne zaprimi nalaz i mišljenje o provedenom vještačenju koji je temelj za izdavanje rješenja kojim se priznaje pravo na inkluzivni dodatak. - poručili su iz Zavoda, odgovarajući na upit PlusPortala. Naprosto, riječ je o proceduri koja, zbog različitih komplikacija, može trajati duže ili kraće.
U ovom je trenutku, stoga, jedina utjeha (budućim) korisnicima da će - kad jednom stigne njihovo Rješenje - primiti sve zaostatke od trenutka pokretanja postupka. Nažalost - nitko ih ne pita kako će preživjeti u međuvremenu.
Više o inkluzivnom dodatku, to sve ima pravo na njega, koliki je ovisno o stupnju i kako se to pravo ostvaruje, pročitajte OVDJE i OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -